TOPlist

Téměř dokonalý: Otestovali jsme Sony Ericsson Xperia X1 (dojmy, zkušenosti a video)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Téměř dokonalý: Otestovali jsme Sony Ericsson Xperia X1 (dojmy, zkušenosti a video)Do rukou se mi dostal jeden z nejsledovanějších komunikátorů letošního roku, Sony Ericsson Xperia X1. Snad žádný jiný telefon neprovázela v posledních měsících taková popularita, jako tomu bylo u Xperie. Přes několik odkladů a poplašných zpráv to vypadá, že uvedení na pulty zahraničních obchodů je na spadnutí, ve Švédsku je dokonce Xperia již několik dní v prodeji. Sám jsem se na tuto novinku velice těšil, X1 je vůbec prvním telefonem od Sony Ericssonu, který pracuje se systémem Windows Mobile. Zajímavé je, že za jeho výrobou stojí tchajwanský gigant HTC, ale proč by to tak nemohlo být, HTC komunikátory vyrábět umí, tak proč nevyužít něčeho, co dobře funguje.

K testování mi byl poskytnut předprodukční vzorek s testovací verzí ROM, která pochází z 15.8.2008 (označení 1.01.931.14), i s touto testovací ROM je ale Xperia velice rychlá, překvapily mě svižné reakce systému, rychlé vykreslování a celkový pohyb v nabídkách, a rozhodně si dovolím tvrdit, že Xperia je určitě rychlejší, jak HTC Touch Pro s poslední verzí oficiální ROM. Tento článek není plnohodnotnou recenzí, ale pouze shrnutím prvních dojmů a zkušeností.

- -

- -

-
Přehrávání hudby v programu Windows Media player


Konečně čistokrevný Windows Mobile

Po prvních minutách zkoumání Xperie mě překvapilo, že až na panely od Sony Ericssonu v systému není integrováno žádné další uživatelské prostředí, které by bylo optimalizováno pro prohlížení pomocí prstů. Xperia v nabídkách (programy, kontakty, internetový prohlížeč) podporuje skrolování pomocí tahů prstem, což je výborná vlastnost, a jsem vlastně rád, že se Sony Ericsson držel běžného standardu Windows Mobile, pro který je typické ovládání přes stylus. Jinými slovy, zapomeňte na TouchFLO 3D plugin, zvětšené nabídky a další vymoženosti, kterými disponují Touch komunikátory, Xperia si zkrátka razí svoji cestičku, a jsem rád, že mohu v rukou po dlouhé době držet opravdový Windows Mobile komunikátor. Pod tímto označením si představuji zařízení se zapuštěným displejem, ovládáním přes stylus, dostatkem softwarových kláves a dobrým výkonem, a taková Xperia opravdu je. Na tyto hodnoty se v poslední době díky vlně Touch komunikátorů a nejrůznějších uživatelských prostředí trochu zapomíná, a je to škoda.

Videopohled na Xperii

I když se na fotografiích Xperia může jevit jako velký telefon, ve skutečnosti tomu tak vůbec není, při vybalení z krabice mě jeho rozměry překvapily (110 x 53 x 16.7 mm) a ani s hmotností to není špatné (145 gramů včetně baterie). Xperia běží na poslední verzi Windows Mobile 6.1 Professional, tento přídomek tedy dává najevo, že je telefon vybavený dotykovým displejem, a ne jen tak ledajakým. WVGA rozlišení 480×800px při úhlopříčce 3″ působí velice jemným dojmem, a tak je nejen práce v systému, ale zejména prohlížení internetových stránek, opravdovým požitkem. Svůj podíl na tom má i integrovaný prohlížeč Opera Mobile 9.5, který nahradil standardní Internet Explorer. Svůj podíl na dobrém výkonu má i použitý procesor Qualcomm MSM7200A, který pracuje na frekvenci 528 MHz.

-
Prohlížení webových stránek je vyřešeno na výbornou

Rychlý procesor a dostatek operační paměti je základ
V telefonu nalezneme 256 MB RAM, s počtem spuštěným aplikací na pozadí si tedy hlavu lámat nemusíte. Po Hard resetu je z této hodnoty reálně přístupných přes 145 MB, což je dostatek. Kromě toho telefon obsahuje 512 MB Flash ROM, ve které se nacházejí soubory operačního systému. Pro uživatelská data pak zbude zhruba 160 MB blok. To není mnoho, naštěstí si vnitřní paměť můžete rozšířit i pomocí paměťových karet standardu micro SDHC, teoreticky až do kapacity 32 GB.

- -
Detail ovládacích kláves a optika zadního fotoaparátu

Telefonní funkce zajišťuje standardní čtyřpásmový GSM modul (850/900/1800/1900 MHz) a k dispozici je i podpora sítí třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA (850/1900/2100MHz). Výrobce připravil zcela nový vzhled aplikace Phone (Telefon), která slouží k uskutečňování telefonních hovorů a hledání kontaktů. Připojení nejen do zabezpečených bezdrátových sítí fungovalo zcela bez komplikací. Bluetooth jsem otestoval na neznačkových A2DP sluchátkách a stereo reproduktoru JustMobile Bluetune a ani zde se neobjevily žádné potíže.

-
V telefonu nechybí předinstalované Google Mapy

K otestování GPS navigace jsem se zatím nedostal, zkoušel jsem pouze aplikaci TomTom Navigator 6, která se kvůli nekompatibilitě s rozlišením displeje odmítala spustit. V recenzi se ale na GPS zaměřím mnohem podrobněji. Pro pořizování fotografií je k dispozici fotoaparát s rozlišením 3.2MPx a funkcemi macro a autofocus. Pro focení v horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda, kterou můžete využít i jako kapesní svítilnu. Světlo je velice intenzivní, což jsem otestoval i při hledání ztracených klíčů v nočních hodinách :-) . Zajímavou funkcí fotoaparátu je ostření na určitý objekt, na displeji jednoduše kliknete prstem na místo v záběru, na které chcete zaostřit, poté pomocí funkční klávesy doostříte a stiskem zhotovíte snímek. Testovací verze firmware nevykazovala příliš dobrou kvalitu u pořízených fotografií, to je ale věc, kterou vývojáři ladí až jako jednu z posledních, a proto lze očekávat, že u finální Xperie se kvalita výrazně zlepší. Xperia rovněž zvládá nahrávat video, a to v rozlišeních 640×480px a 320×240px. Záznam je plynulý, nicméně kvalita opět trochu pokulhává, i tady ale můžeme očekávat zlepšení.

- -

- -
Další fotografie z Xperie budu průběžně doplňovat do naší Galerie.

Výdrž telefonu si zhodnotíme až v samotné recenzi, zatím jsem neměl Xperii tak dlouho, abych mohl výdrž objektivně posoudit, nicméně 1500 mAh akumulátor signalizuje, že by na tom X1 mohla být velice dobře. Telefonu nechybí ani světlocitlivý senzor, který dokáže upravit podsvícení displeje podle okolních podmínek, pohybové čidlo bychom ale hledali marně.

Hardwarová klávesnice, ovládací prvky a optický joystick
Výsuvná QWERTY klávesnice vám výrazně usnadní psaní delších textů a e-mailů. Pokud bych měl srovnat kvalitu zpracování tlačítek u Xperie a Touche Pro, pak bych více kladných bodů určitě nadělil Touchi Pro, na kterém mi psaní přijde pohodlnější. Je to dáno nejen rozmístěním kláves a materiálem, ze kterého jsou tlačítka vyrobena, ale také lepším zdvihem. Na Xperii se rozhodně nepíše špatně, ale na pomyslný vrchol svým zpracováním klávesnice rozhodně nedosahuje. Postrádám zde rovněž kurzorové klávesy, naštěstí ale můžete využít joystick nebo touchpad pod displejem. Podsvícení tlačítek je bílé a pěkně rovnoměrné, sekundární symboly jsou zvýrazněny modrou barvou, při šerém světle ale nejsou příliš dobře čitelné.

- -

Jednotlivé klávesy jsou na povrchu lehce zkosené, na dotek to příliš nepoznáte, ale na pohled si toho nelze nevšimnout, stejně jako výrazně protáhlého mezerníku. Samotný mechanismus vysouvání působí velice pevným dojmem, s vysunutím a schováním klávesnice vám pomohou pružinky. Zajímavostí je, že displej se při vysunutí klávesnice nenachází v jedné rovině s klávesnicí, ale díky malému obloučku je nepatrně nakloněný.

- -
Podsvícení tlačítek je velmi dobré

Pod displejem najdeme celkem 6 kláves a optický joystick. Nechybí zde dvojice softwarových tlačítek, klávesy pro příjem a ukončení hovoru, potvrzovací tlačítko Ok a speciální klávesa pro spouštění panelů. Na bočních stranách najdeme tlačítko Power, dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Optický joystick se nachází mezi kvartetem směrových tlačítek a práce s ním je velice jednoduchá. Pohybem prstu přes oblast joysticku docílíte navigace v systému v požadovaném směru. V internetovém prohlížeči a SMS zprávách pak optický senzor můžete využít pro rychlé skrolování (toho lze docílit i tahem prstu přes displej). Design tlačítek pod displejem je velice futuristický, a až se to podle jejich tvaru nemusí zdát, jsou velice dobře přístupná a snadno se s nimi pracuje.

- - -
Srování s HTC Touch Diamond, HTC X7510 Advantage a Apple iPhone

Panely od Sony Ericssonu
Speciální tlačítko pod displejem slouží k vyvolání nabídky s panely. Panely si lze představit jako další pracovní plochy, které dokážou zobrazovat různé informace a obsluhovat vybrané funkce telefonu. V testovaném firmware se jich nacházelo celkem 7, Sony Ericsson ale před několika měsíci uvolnil SDK pro vývoj nových panelů, v budoucnu lze tedy očekávat jejich navýšení. Při prvním spuštění jsem chvíli přemýšlel, jak se z nabídky panelů dostat zpět na obrazovku Dnes, jelikož telefon nereagoval na stisk žádné klávesy. Pak mi ale došlo, že základní obrazovka Dnes je vlastně brána jako první panel a stačí se do ní z předešlých jednoduše přepnout.

- - -
Různé typy panelů v Xperii

Popis jednotlivých panelů si nechám až do recenze samotné, představu si o nich ale můžete udělat alespoň z přiložených screenshotů.

Sony Ericsson Xperia X1 je komunikátor s velkým K. Zapomeňte na nějaké TouchFLO nadstavby a optimalizaci pro prsty, X1 si na nic nehraje a nic nekopíruje, a jsem vlastně rád, že tomu tak je. Telefonů, které se snaží napodobit iPhone se v poslední době objevilo více než dost, je proto dobře, že Sony Ericsson se ničím takovým nenechal svést a jednoduše si jde svou cestou. K dobrému hardware a jemnému displeji přidává i 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, po kterém uživatelé Windows Mobile zařízení stále častěji volají. X1 bych si určitě dokázal představit jako svůj nadcházející komunikátor.

-
Základní obrazovka Dnes a několik aktivních pluginů

Pokud máte k X1 nějaké dotazy, využijete našeho diskuzního fóra nebo komentářů pod článkem. Pokud bude v mých silách, pokusím se vám na otázky odpovědět v chystané recenzi a videopohledu s mluveným komentářem.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku