Telemarketing dostal smrtící ránu! Dnes začíná platit novela zákona o elektronických komunikacích

telemarketing

S telemarketingem v podobě nevyžádaného telefonátu se setkal patrně každý. Monitorované hovory s rádoby neodolatelnými nabídkami jsou ve většině případů otravné, ale mohou být také nebezpečné. Telemarketingovým společnostem, které dříve či později získají vaše telefonní číslo, totiž stačí pro uzavření smlouvy jen váš ústní souhlas. Nechtěně se tak můžete upsat k nevýhodnému tarifu či přechodu k jinému poskytovateli energií.

call hovor phone telefon telemarketing unsplash
Bez vašeho výslovného souhlasu vás už call centra nebudou moci kontaktovat

Těmto praktikám ale od dnešního dne odzvonilo. Právě 1. července 2022 vstupuje v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, jež postavila všechny telefonické nabídky bez vašeho výslovného souhlasu mimo zákon. Jinými slovy se mění předpoklad, podle kterého jste automaticky s hovory souhlasili v případě, že jste neuvedli výslovný nesouhlas. Nyní se předpokládá, že s nevyžádanými nabídkami nesouhlasíte – telemarketingové společnosti k nim budou potřebovat váš výslovný souhlas.call hovor phone telefon unsplashNepřehlédněte

Konec nevyžádaným hovorům? Sněmovna schválila omezení telemarketingu

Firmy se nebudou moci schovávat ani za kouzelnou frázi, že vaše telefonní číslo bylo vygenerováno náhodně – i v tomto případě se předpokládá, že s hovorem nesouhlasíte. Úplný konec nabídek produktů a služeb po telefonu to nicméně neznamená. Novela totiž nezakazuje telemarketing jako takový a například firmy jako operátoři či banky budou moci kontaktovat své stávající zákazníky. Pro tradiční call centra bude ovšem mnohem složitější získat váš souhlas a nabízet vám něco, o co nemáte zájem.

Původně měla novela platit už od začátku nového roku, avšak firmy zabývající se prodejem po telefonu dostaly šestiměsíční lhůtu na přípravu.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku