TOPlist

Telefon napěchovaný technologiemi: jak Samsung navrhoval Galaxy Z Fold 2?

Galaxy Z Fold 2

Už za necelé dva týdny se na pulty obchodů dostane ohebný smartphone Samsung Galaxy Z Fold 2, který si odbyl velkolepou online premiéru v minulém týdnu. Toto zařízení je čistou ukázkou toho, co je možné s použitím současných technologií navrhnout a vyrobit, ovšem musíte k tomu mít velký tým výzkumníků, hardwarových a softwarových inženýrů a dalších chytrých hlav, díky nimž je možné o takových zařízeních vůbec uvažovat. Samsung nyní zveřejnil působivé video, které odhaluje, jak ohebné smartphony Galaxy Fold a Z Fold 2 vznikaly.

NepřehlédněteVelká recenze Samsungu Galaxy Z Fold 2: otevřené okno do budoucnosti

https://youtu.be/uatf7r6yb4E

Vývoj první generace trval 8 let

Šéf OnePlus Carl Pei v nedávném rozhovoru s youtuberem Marquesem Brownlee prozradil, že vývoj nového smartphonu trvá obvykle 9 měsíců. Ohebný smartphone je však výrazně komplexnější zařízení, a tak není divu, že za ním stoji mnohem delší úsilí. Samsung prozradil, že s vývojem prvního Foldu začal už v roce 2011, což znamená, že jeho porod trval neskutečných 8 let. Ve videu je k vidění několik prototypů, některé z nich dokonce neuvažují ohebný displej, ale dva ploché panely vedle sebe.

Galaxy Fold vs Fold 2 02
Galaxy Z Fold 2 vs. Galaxy Fold

Druhá generace mohla těžit z nabytých poznatků z vývoje první generace, i tak ale bylo zapotřebí vzít v potaz nové skutečnosti z používání v reálném provozu. Samsung naslouchal hlasu komunity, youtuberů a recenzentů, do rovnice také dosadil data získaná z telemetrie. Díky tomu mohl odstranit nebo alespoň částečně potlačit všechny nedostatky, které byly první generaci vytýkány.

Samsung ohnul sklo a zvětšil displeje

Galaxy Z Fold 2 tak například dostal odolnější ohebný displej založený na ultratenkém ohebném skle, které je tenčí než lidský vlas. Korejský gigant také ke spojení jednotlivých vrstev displeje používá speciální lepidlo, díky kterému je zobrazovač stále pružný bez ohledu na okolní teplotu.

Samsung také zareagoval na připomínky k malému vnějšímu displeji či k velkému výřezu vnitřního displeje a použil větší zobrazovače narušené pouze malým kruhovým otvorem pro selfie kamerky.

Galaxy Fold vs Fold 2 06
Galaxy Z Fold 2 vs. Galaxy Fold

Integrovaný „vysavač“ na nečistoty

Aby šlo telefon spolehlivě otvírat a zavírat, bylo zapotřebí vyvinout unikátní kloub, který neumožní vnitřnímu displeji jakýkoliv posun, a zároveň bude schopný celý mechanismus aretovat ve vybraných úhlech. Kloub tvoří více než 60 komponent, které se pohybují současně, kromě toho obsahuje speciální technologii zabraňující vniknutí nečistot do tohoto systému. V této oblasti se Samsung inspiroval svými vysavači a osadil do telefonu štětinky zachycující veškeré drobné nečistoty.

fold

Samostatnou kapitolou se pak stal software, při jehož úpravách vzal Samsung v potaz data z telemetrie nasbíraná u první generace. Korejský gigant z nich zjistil, že uživatelé u tohoto typu zařízení výrazně častěji používají zobrazení více aplikací najedou, a proto pro tyto účely prostředí telefonu upravil, aby bylo přepínání mezi aplikacemi více intuitivní.

Galaxy Fold Z Fold 2 Mate Xs
Samsung Galaxy Z Fold 2, Galaxy Fold a Huawei Mate Xs

První generace Galaxy Foldu umožňovala rychlé přepínání aplikací z vnějšího na vnitřní displej, druhá to již na základě požadavku uživatelů zvládá oběma směry.

Galaxy Z Fold 2 je opravdu působivý kus hardwaru, za který si Samsung nechá řádně zaplatit, na českém trhu si za něj řekne o 54 990 korun. My pro vás již tuto novinku testujeme a po rozsáhlém preview se již brzy můžete těšit na podrobnou recenzi.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku