Domů » Bleskovky » Telefon nabitý do 30 vteřin: Sen se stane skutečností v roce 2016

Telefon nabitý do 30 vteřin: Sen se stane skutečností v roce 2016

Všichni se asi shodneme, že největším neduhem současných chytrých telefonů je výdrž baterie, ty tam jsou časy, kdy robustní Nokie vydržely nejen pády, ale i týden bez nabíječky. Od té doby se sice technologie vyvíjejí mílovými kroky a v mobilních telefonech máme tak výkonný hardware, o kterém se v minulém tisíciletí nesnilo ani v NASA, nicméně zatímco výkon zařízení rapidně stoupá, výdrž akumulátorů úměrně klesá a dnes již málo který telefon přežije bez zásuvky déle než den aktivního používání.

S nízkou výdrží souvisí ale ještě jeden nepříjemný faktor – pomalé nabíjení. Dnešní telefony se nabíjí na plnou kapacitu v řádu hodin a drží tak jejich majitele „připoutané“ k zásuvkám. Jedna izraelska společnost ale agentuře Reuters prozradila, že se jim podařilo vytvořit baterii, která se zcela nabije do 30 vteřin. Nabíjení telefonu tak možná bude brzy svou rychlostí připomínat zastávku formule 1 v pit-stopu – připojit, nabít a jede se dál.

Tato super rychlá baterie ještě bohužel kvůli svým rozměrům není připravena k nasazení do chytrých telefonů, na rozdíl od ostatních vynálezů, které nám již léta slibují lepší výdrž, má ale tento projekt výhodu v tom, že je již dobře zafinancován a jeho realizace tak vypadá velice slibně. Mezi hlavní investory patří například ruský magnát a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovich, projekt ale podpořil údajně i jeden z výrobců chytrých telefonů. Název společnosti je prozatím zachován v tajnosti, víme jen že jde o asijského výrobce.


Spekulace: Je jedním z investorů do nových akumulátorů právě Samsung?

Zatím je ještě brzo odhadovat o koho se jedná, nicméně fotografie z testovací laboratoře nám napovídají, že by v tom mohl mít prsty jihokorejský gigant Samsung. Izraelská společnost vyvíjející tyto rychlonabíjecí baterie odhaduje, že by měla být schopná do roku 2016 zmenšit jejich velikost tak, aby byly použitelné v telefonech. Technologická novinka se ale projeví i na ceně – nové baterie zvýší cenu telefonu o 100 až 150 dolarů (cca 2 až 3,5 tisíc Kč) a měly by ustát 1500 cyklů, což znamená zhruba 3letou životnost. Využití najdou i v elektromobilech, které prý bude možné nabít za pouhých několik minut.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

13 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  To jsme si to pomohli, že víme, že jde o asijského výrobce. :-D

 2. V rok 2016 moc neverim, takových zprav uz bylo.

  Navic kdoví, jak bidne na tom bude Samsung v roce 2016, muze v te době paberkovat nekde na okraji zajmu, ma k tomu slusne naslapnuto..

 3. myspulin (neregistrovaný)

  Nějak si to v případě mobilů nedokážu představit. Řekněme že máme baterii s kapacitou 2000 mAh a při nabíjení nevznikají ztráty které reálně nabíjení vždy prodlouží.

  1A nabíjíme 2 hodiny

  10A nabijime 0,2 hodiny tj. 12 minut

  100A nabíjime 0,02 hodiny tj. 1,2 minuty.

  Takže abych nabil takovou baterii za 36 sec potřebuji nabíjecí proud 200 A. Na to je potřeba kabely podobné jako jsou u baterky v autě.

  Nedokážu si to vůbec představit.

 4. Velda (neregistrovaný)

  Celý fígl tkví v tom, že baterie budou v roce 2016 mít kapacitu zlomkovou oproti té, co mají dnes! :-D

 5. king125kg (neregistrovaný)

  V NASA???!!! Snáď v NSA, nie???!!!

 6. Nabíjení takové baterie by bylo reálné po vyjmutí z mobilu a vložení do patřičně dimenzované nabíječky. Vtipná poznámka VELDA v sobě ukrývá jedno důležité řešení: rapidně snížit spotřebu mobilního telefonu…

 7. fero (neregistrovaný)

  jestli je to akciovka, tak by se na tom dalo něco trhnout :)

 8. Uvidíme v budoucnu jak se to vyvrbí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).