Domů » Bleskovky » Technologická nadvláda Číny je obří hrozbou, tvrdí bývalý zaměstnanec Pentagonu

Technologická nadvláda Číny je obří hrozbou, tvrdí bývalý zaměstnanec Pentagonu

Bývalý zaměstnanec Pentagonu Nicolas Chaillan tvrdí, že pokud v brzké době nedojde ke změně přístupu Spojených států v oblasti umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti, dosáhne v nich Čína světové nadvlády. Právě frustrace z neschopnosti americké vlády pokusit se o dosažení smysluplného pokroku ve zmíněných oblastech vedlo Chaillana k tomu, že se svým bývalým zaměstnavatelem v nedávné době rozvázal pracovní poměr.

Technologické dominanci Číny už nic nezabrání

Nicolas Chaillan, který v Pentagonu působil na pozici ředitele softwaru Air Force, tvrdí, že USA se svým přístupem nemůže dočkat jiného výsledku než prohry světové technologické války právě na úkor Číny, která se dle jeho slov velice rychle dere dopředu. Chaillan se na pozici ředitele softwaru dostal v průběhu roku 2018.

nicolas chaillan pentagon
Nicolas Chaillan je bývalý ředitel softwaru Air Force v Pentagonu

Během svého působení se snažil o prosazení nových přístupů v oblasti kybernetické bezpečnosti a cloudových řešení, nicméně zaběhnuté pořádky, složitost a povaha byrokratického systému či neochota se věcí zabývat mu nedovolily dosáhnout kýženého výsledku, jak píše ve svém příspěvku na sociální síti LinkedIn.

Servítky si při hodnocení stavu připravenosti jeho vlasti v oblasti kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence nebral ani v nedávném rozhovoru, který poskytl zpravodajskému serveru Financial Times. „V horizontu 15 až 20 let nemáme šanci se Číně vyrovnat. Teď už je to dle mého názoru hotová věc, se kterou už nic neuděláme,“ řekl Chaillan v jedné ze svých odpovědí. V rámci interview také vyjádřil obavy o budoucnost svých dětí pod technologickou nadvládou Číny, k níž USA, potažmo celý svět momentálně směřuje.

sit network 5G GSM zeme
Ilustrační obrázek

Jako jednu z hlavních příčin stavu, ve kterém se momentálně Spojené státy nacházejí, vidí Chaillan, který v současné době vede soukromou firmu působící v oblasti kybernetické bezpečnosti, donekonečna se táhnoucí debaty ohledně etických otázek, které se s umělou inteligencí pojí. Tyto debaty dle jeho slov do značné míry zpomalují celý proces. K tomuto tématu se dle svých slov zároveň chystá v blízké budoucnosti promluvit před Kongresem, kde se bude snažit obhájit důležitost a upřednostnění financování rozvoje umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti.

Co se týče technologického závodu v oblasti umělé inteligence, je také otázkou, jak se k této oblasti USA postaví. Je totiž třeba si uvědomit, že vývoj pod taktovkou státu má jistá omezení. Pokud by tak Spojené státy chtěly na tomto poli dosáhnout co nejrychlejšího pokroku, musely by se spolehnout spíše na soukromé nadnárodní korporace, jako jsou Google či Amazon, které by se však jistě neostýchaly si za své služby nechat náležitě zaplatit.

Martin Hrubeš

Člověk mnoha zájmů, kterým kraluje poznávání moderních technologií, hraní her na konzolích v čele s NHLkem, ve kterém rád loví rage quity soupeřů. Sem tam si rád přečte nějakou tu dobrou knížku, zasportuje nebo loví to nejlepší kafe v ulicích Olomouce.

18 komentářů

 1. Vždyť jste je vše svojí nenažraností naučili, tak se nedivte. Honba za co největším ziskem se obrátila v tuto hrozbu

  • Proč by se měli něco učit, když žluťákům stačilo, aby to jednoduše ukradli? To že se to tam vyrábí je hlavně proto, že jsou jak kobylky, kde by tady na všechno sehnali zaměstnance? Vždyť tady v každý profesi chybí desítky tisíc zaměstnanců, každej práci má, tak kdo by dělal v těch obřích montovnách?

  • Jaroslav ma pravdu! Toto je vysledok kapitalizmu a nenazranosti. Nech sa nestazuju….

  • Dovod je hlavne lacna vyroba, urcite nie to, ze nema kto robit.

   Ono je to tazko povedat, jasne, ak by sa vsetko robilo v EU/USA, asi by to stalo viac, ale casto vyrobu presunu do Ciny a na cene sa to nijak neprejavi, takze dovod je fakt len ta nenazranost. Technologie sme Cine darovali v podstate zadarmo a bolo len otazkou casu, ked na to doplatime.

 2. Co on se někdo diví?
  Evropa, Amerika přesunula do Číny většinu svý výroby – takže tam poílala také bambilion peněz – posílala tam know how.
  No a Čína už těch peněz má dost, co mohli už se naučili.
  Takže výsledek je jasnej.
  Západ financoval rozvoj výhodu, východ se již rozvinul a nyní nepotřebuje, aby mu západ dál diktoval. Naopak.
  Zdorjů na to, aby Čína diktovala okolí mají v číně opravdu dost. Lidských zdrojů, surovin… všeho

 3. To už je delší dobu a především je na ní dnešní svět docela dost závislý…

  • před 50. lety na číne nikdo závislý nebyl.
   Běžne se vyrábělo ve „vlastních “ státech.
   Živě si pamatuju doby, kdy do ČSSR do Tesly přijel vagon písku a vyjely z Tesly součástky. To že nebyly úplně na technologickým vrcholu západní produkce, o tom žádná.
   Nicméně technologie na výrobu všeho potřebného byly „doma“. Totéž se dalo říct třeba o Německém Siemensu atp.
   Dne sTesla neexistuje.
   Siemens v Německu vyrábá marginální % svých výrobků.
   Všechjno ti „manageři“ zrušili, v „mateřské“ zemi nechali akorát kanclík plnej inkoustů, managerů a MBA a všechno učili číňany. No a číňani už to umí, dlouho si budovali vlastní generaci „inkoustů“, kteří se online učili jak to dělají ti, co jim dávají tu výrobu, tak nyní holt nepotřebujou ty „západní“ managery a MBA.
   Nicméně je jich čím dál víc. (Číňanů)
   Tzn. v brzké době budou chtít plochu – nové území, aby měli kam růst.

  • Dalco, zjisti si něco o demografii Číny ([odkaz]) Vláda ze zoufalosti povolila mít i 3. dítě ve chvíli, kdy už část střední třídy nechce mít ani jedno, protože by ho buď neuživili nebo by se museli razantně uskromnit – jednoduše si zvykli na blahobyt, který jejich rodiče makající celý život na vesnici na polích nikdy nepoznali…

  • @Tade

   Byl jsi tam?
   Jednals něldy s Číňanem?
   Zažils jejich nekompromisnost a tvrdost jednání?
   My u nás ve firmě ano.
   Zlatý jednání s Němcema, tam se šlo dohodnout na oboustranně výhodném kontraktu.
   Číňan? Buď je po jeho, nebo nic. Ani neodpoví na otázky, pokud na ně nechce odpovědět.
   V této optice je mi jejich demografie vcelku ukradená. Už teď je jich tolik, že si mohou diktovat colokiv. Mají špičkové technologie, které nemuseli vyvíjet.
   Mají v podstatě neomezené surovinové zdroje.
   Mají témeř dokonale poslušný a vychovaný lid že udělá to, co „vůdce“ přikáže.
   Selhání a vzdor se netoleruje a neodpouší.
   1,3 miliard absolutne poslušných vojáků, dělníků, techniků…každej něchť si dosadí co chce. A pár desítek s režimem „nespolupracujících“ a žádnej Švejk.
   Již brzy, nebo možná už dnes mohou cokoliv. Doslova a do písmene. A velmi dobře to vědí.

  • Dalco, Číňan je ten poslední, koho bych tu bránil. Nekoupil bych si od nich telefon už jen kvůli jejich nechutnému režimu. Otázka demografie je ale dost důležitá a jejich předchozí kroky politiky jednoho dítěte je pravděpodobně postihnou. A není to samozřejmě jediná příčina. Reagoval jsem na predikci růstu vs. snížení populace, která je celkem dost známá. Jinak jsem byl jen v Hongkongu, ze kterého jsem odletěl pár dní před deštníkovou revolucí v září 2014 a počítám s tím, že se do Číny už nikdy v životě nepodívám…

  • @ Tade

   Než Číně začne reálně skřípat počet obyvatel tak, aby to „za to stálo“ tak já tu už dávno nebudu.
   To že jim teď „chybí děcka“ se projeví za 25÷40 let. Vzhledem k tomu že se 100 nedožiju tento problém mne nezastihne.
   Od roku kdy nám bratrsky pomáhaly vojska Varšavské smlouvy se počet Číňanů zdvojnásobil.
   V tomtéž období v Československu narostla populace o 12,1%… (ignoruji, že vlastizrádci – soudruh Mečiar a soudruh Klaus – rozbili Československo a prostě jsem Česko a Slovensko sečetl)
   Takže než se Čína demograficky dostane tam, kde byla počátkem 70. let bude to chvíli trvat.
   Ekonomicky na úroveň té doby, pokud nedojde k nějakému „masakru“, už neklesne nikdy. Mají „obří“ zdroje, mají kapitál (sami jsme jim ho tam naposílali) mají technologie (sami jsme jim je dali k dispozici), mají vědomosti (sami jsem je vše naučili), mají lidi.
   Že něco ukradli? ale prd. Jen se dobře koukají co a jak dělají jiní (a často u nic v Číně) a učí se.
   Toť vše.

 4. A úplně nejlepší ze všeho je nacpat tam výrobu a znalosti, počkat až zbohatnou a vzdělají se, takže budou mít ročně dvakrát víc patentů, než USA, a pak se do nich začít navážet.

  Pro Západ to vidím černě, tedy s výjimkou Evropy, ta se zlikviduje sama bez čínského či ruského zásahu.

  • 330 mil europanov si razi svoju cestu, ruinujeme si ekonomiku, hrame sa na priekopnikov v ekologii, vsetko u nas vyrobene je kvoli tomu 4x drahsie a absolutne nekonkurencne… 1,5mld indov a cinanov sype odpad rovno do riek, 300mil brazilcov sklcuje do 20 rokov cely amazonsky prales, 330 mil americanov absolutne ignoruje vsetky dohody ohladov klimy… Mas pravdu v tom, ze europa sa zruinuje sama… Namiesto toho, aby sme trestali najvacsich znecistovatelov a donutili ich byt ekologickejsi pod hrozbou sankcii, je ekologickejsia len europa a kazdy na to kasle a pritom sme len ako kvapka v mori..

  • Evropa se už dávno „zlikvidovala“ a delší dobu už jede vpřed výhradně „setrvačností“ přičemž její „politbyro“ intenzivně brzdí, zatímco zbytek světa stále přikládá pod kotel a šlape na plyn.

 5. Stačí se podívat na rychlovlaky a srovnat s našimi ČD, které můžete vidět co 14 dní v televizních novinách vykolejené, nebo po srážce.. Ale pozor, taky se u nás bude budovat vysokorychlostní trať. Sice budou vlaky jezdit jen 300km/h po kolejích, místo magnetické levitace a rychlosti 500-600km/h, což je už dnes v Číně realita, ale na druhou stranu se ty naše mašinky začnou stavět „už“ v roce 2035!!! To Čína bude mít město na měsíci a těžit tam suroviny. Souhlas s tím, co píše většina lidí výše. Západ tam nacpal technologie, knowhow, a jim stačilo kopírovat, učit se a teď už jsou ve fázi, kdy sami jdou kupředu a vyvíjí. A bude těžké je dostihnout. Západ svým lidem háže klacky pod nohy v podobě byrokracie, zákazů, limitů a Čína se směje z povzdalí. Myslím, a to je můj osobní názor a nikomu ho nenutím, že do budoucna budou s Čínou docela velké problémy. Problémy pro nás.

  • @ Peťa

   Nemůžeš srovnávat naše stále veřejně provozované muzeum s normálním železničním provozem kdekoliv.
   Blbý jen je, že se na lístu dostatečně nevěnuje prostor k tomu, aby si lidi uvědomili, že je to zážitková jizda v rámci udrževání muzejniho inventáře.
   Pak vzniká mylný dojem, že cestující jede „standartní“ hromadnou dopravou.
   To je omyl. Cestující je návštevním muzea a jízdné je příspěvek na jeho provoz.
   No a na starých technologiích se občas chybka najde, pak je holt mimořádná událost, no.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).