TOPlist

Taky se nevyznáte ve Snapdragonech? Qualcomm už zase chystá změny ve značení

Čipstet Qualcomm Snapdragon
  • Jména Snapdragonů budou opět vznikat podle jiné šablony
  • Jejich výrobce bude údajně na konec názvů přidávat písmenka

Qualcomm před dvěma lety změnil způsob označování svých mobilních čipových sad. Zatímco do té doby jsme byli zvyklí na slovíčko Snapdragon a trojici číslic označující řadu a generaci, od roku 2021 americká firma používá za jménem Snapdragon pouze jednu číslici označující řadu a přídomek Gen s číselným označením generace. Z tehdy chystaného Snapdragonu 898 se tak náhle stal Snapdragon 8 Gen 1.

Toto pojmenování je pro orientaci poměrně srozumitelné, avšak nyní se jej Qualcomm údajně chystá lehce zkomplikovat. Podle informátora Yogeshe Brara se do označení generace některých čipsetů vkrade dodatečné písmenko, tudíž bychom se v budoucnu mohli dočkat například Snapdragonu 7 Gen 2P nebo 7 Gen 2T. Jaké k tomu jsou důvody?

Společnost má pravděpodobně v plánu uvádět každý rok více čipsetů z jedné řady, ostatně i loni jsme se dočkali dvou „sedmičkových“ Snapdragonů – zatímco jeden nesl nové označení Snapdragon 7 Gen 1, ten druhý byl pojmenován postaru Snapdragon 782G. Zavedením písmen by se tak mohl Qualcomm v budoucnu této sporné praktice vyhnout, nicméně bude zapotřebí jasně vysvětlit, které písmenko co znamená.

První křemíkový produkt využívající nové schéma označení by mohl dorazit v příštích dvou měsících.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku