Takto bude vypadat prostředí One UI 5.0. Podívejte se na první obrázky

Samsung Galaxy S22 Ultra recenze

Samsung už zanedlouho zpřístupní dychtivým beta testerům svoji interpretaci Androidu 13, která ponese označení One UI 5.0. Redakce serveru 9to5mac se dostala k ranému internímu sestavení, a tak se můžeme podívat na to, jaké novinky Samsung chystá.

Lehké úpravy designu

Úprava stahovací roletky s rychlými přepínači a notifikacemi je již takovým evergreenem – tato součást systému se předělává takřka s každou novou verzí. Naštěstí Samsung nepřijal podobu z čistého Androidu, která zredukovala počet viditelných rychlých přepínačů na čtyři, takže i v One UI 5.0 najdeme přepínačů šest.

Vizuálních změn mnoho vidět není – došlo k obměně některých ikon a ke snížení průsvitnosti celé nabídky. Texty pro nastavení a smazání notifikací se dočkaly oválného ohraničení, aby bylo patrnější, že se jedná o aktivní tlačítka.

Designovou proměnou projde i dialog, skrze který se aplikacím udělují oprávnění – nově bude připomínat nabídku, jakou známe z čistého Androidu.

Podpora OCR v Galerii

Do aplikace Galerie přibude funkce OCR, tedy nalézání textů ve fotografiích s možností převodu do strojově čitelné podoby. Tato funkce byla dříve součástí Bixby Vision.

Nová gesta

One UI 5.0 přidá i dvě nová ovládací gesta. Tažením dvěma prsty ze spodní části obrazovky dojde k jejímu rozdělení pro dvě aplikace. Tažením jedním prstem z horního rohu do středu obrazovky zase dojde ke změně plovoucího oznámení.

Další novinky

Mezi další nalezené novinky v One UI 5.0 patří možnost spolupráce v poznámkovníku Samsung Notes, dále pak do nastavení přibyla možnost zapnutí/vypnutí UWB a na obrazovce „O telefonu“ se nově zobrazuje jeho obrázek. Upraveny byly i některé systémové animace.

Jelikož se jedná o obrázky z raného sestavení, je vysoce pravděpodobné, že finální výčet novinek bude širší. Je také možné, že si Samsung letos s vydáním systémové aktualizace pospíší – spekuluje se, že veřejný beta test bude zahájen ještě tento měsíc, což je dříve než v loňském roce.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku