Tahle vychytávka Androidu ušetří až 60 procent paměti. Máte ji už k dispozici?

telefon s androidem ležící na stole

Problémy s nedostatkem místa v úložišti asi nikdy nepřestanou uživatele chytrých telefonů pronásledovat. To vestavěné (je nejrychlejší a někdy i to jediné) se sice s postupem času neustále zvětšuje, nicméně naše nároky rovněž rostou, nemluvě o velikosti fotografií a samotných aplikací. Právě ty spolykají nemalou porci gigabajtů, což uživatele často staví před Sofiinu volbu – které aplikace smazat? Jistě to znáte také – smažete dlouho nepoužívanou aplikaci, abyste ji vzápětí nutně potřebovali.

S vlastním řešením nyní přišel Google. Ten až doposud využíval aplikační balíčky s příponou .apk, které se rozhodl nahradit modernějším typem s příponou .abb. Od něj si slibuje především zmenšení velikosti, přičemž pro uživatele se z hlediska využívání nic zásadního nemění. Ještě více uspořit místo by ale měla nová funkce archivace aplikací, která v telefonu ponechá všechna podstatná data, avšak značně zredukuje místo, které zabírají. Při opětovné snaze o použití aplikace se poté jen dostahují chybějící data a můžete vesele pokračovat tam, kde jste přestali.

Archivované aplikace by měly v interní paměti zabírat až o 60 % méně místa, což může pomoci především majitelům zařízení s menším úložištěm. Nová funkce je k dispozici v Google Play ve verzi 33.4, přičemž tempo aktualizace určuje sám Google. Na telefonech se postupně šíří od 24. listopadu a pokud na vaše zařízení ještě nedorazila, brzy se tak jistě stane. Ani aktuální verze obchodu s aplikacemi nicméně není zárukou dostupnosti novinky – tu Google zpřístupňuje na dálku a zatím ne plošně.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku