Domů » Bleskovky » APK na Google Play končí. Nahradí jej nový formát ABB

APK na Google Play končí. Nahradí jej nový formát ABB

Vývojáře aplikací pro Android čeká velká změna. Zatímco až dosud všechny aplikace využívaly formát APK, do budoucna už to nebude možné. Google totiž přechází na nový formát ABB, který je podle jeho slov v blogovém příspěvku modernější a nabídne vývojářům více možností.

Google Obchod Play nahled Unsplash
Google bude do budoucna používat formát ABB namísto APK

Tvůrci budou mít povinnost přejít na tento formát od října letošního roku. Vývojáři již publikovaných aplikací však nemusejí panikařit – povinnost změny se týká pouze nově zveřejněných aplikací v oficiálním obchodě Google Play. Pro běžné uživatele tato změna v podstatě nic zásadního neznamená, neboť si nového formátu prakticky nevšimnou. Snad jen v menších velikostech publikovaných aplikací.

Google Obchod Play aplikace
Běžný uživatel změnu takřka nepozná

Novinku zveřejnil Google jen chvíli poté, co Microsoft oznámil možnost instalace APK souborů ve Windows 11. Prozatím není jasné, zda měl Microsoft na mysli také podporu pro ABB, či zda stahování aplikací pro Android zůstane omezeno na původní formát APK.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Karel Endler

    Co se jedenáctek týká, mají pro překlad APK na instrukční sadu arm64 používat technologii Intel Bridge. Záleží tedy na Intelu, jestli bude ABB podporovat, a taky na Amazonu, jestli ABB umožní zveřejňovat na svém ApStoru. Potom by se to nejspíš naučily i Windows.

  2. Pro vývojáře je jediný rozdíl, ze zbuildí aab místo apk, které potom nahraje do Google Play. Do telefonu se stejně stáhne apk, které se automaticky vygeneruje z aab.

  3. AAB (Android App Bundle).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).