Pakliže si v dnešní době chcete pořídit tablet, nebudete mít příliš širokou nabídku. Před pár lety odstartoval Apple tabletovou mánii, která se zdála být dlouhotrvající. Konec konců, tablety byly vždy zobrazovány také ve sci-fi filmech a seriálech, například ve Star Treku. Kdo by tedy nechtěl mít doma chytré zařízení budoucnosti?

Všechny začátky jsou těžké
Alespoň v začátcích se výrobci tabletů s Androidem předháněli, kdo z nich vyrobí inovativnější zařízení. Experimenty s různými velikostmi obrazovky byly na denním pořádku, stejně tak z fyzickou podobou. Zmínit mohu například řadu Transformer od Asusu, která tablety posouvala do přímé konkurence netbookům, sérii PadFone, která využívala tělo tabletu a srdce smartphonu, nebo Sony, které zkoušelo rozkládací tablet podobný pouzdru na brýle.

V začátcích byl tabletům nakloněn taky samotný Google, který vydal speciální verzi Androidu 3.0 Honeycomb určenou pro tablety a také se přímo zapojil v rámci zařízení Nexus do souboje o tabletový trůn. V té době se síly s největším rivalem s logem jablka ve znaku srovnaly, nicméně inovativnost výrobců mnohdy přeskočila svou dobu a na zákazníky zkrátka neudělala takový dojem, aby měly experimentální projekty delší životnost.

Google má záložní plán
Posledním pokusem samotného Googlu na poli tabletů s Androidem byl Pixel C, který nicméně díru do světa neudělal a předznamenal pád tabletů s operačním systémem z Mountain View. Společně s ním se z trhu stáhla také většina velkých výrobců, přičemž přežili pouze ti největší, v čele se Samsungem, Huawei a Xiaomi, kteří si rozporcovali zbytek skomírajícího trhu.

Google přitom nevypadá na to, že by to s Androidem v tabletech i nadále myslel vážně. Delší dobu nepředstavil žádné zásadní novinky v Androidu, které by byly určeny pro tablety, a ani jeho nepřítomnost na tomto poli nedodává sebevědomí.
Optimisticky lze naopak vidět snahu prosazovat druhé želízko – Chrome OS. Tento nenáročný operační systém vyvinutý především pro notebooky se slabší hardwarovou konfigurací by mohl vlít novou krev do žil umírajícímu druhu, kterým tablety bezesporu jsou.

Je Chrome OS spásou, nebo zkázou?
Jeho počin Pixel Slate to sice v recenzích zahraničních médií docela dost schytal, především kvůli zasekanosti celého systému, na čemž se rozhodně nepodílel použitý hardware, ale jako první vlaštovka ukazující směr slouží určitě dobře. Samotný Chrome OS dostává v posledních aktualizacích čím dál tím více vychytávek určených pro dotykové obrazovky, což přímo nahrává tabletům. Podpora aplikací z Androidu je pak podstatnou třešničkou na dortu, která by mohla androidové tablety zadupat do země.

Pokud si Google dá více záležet na optimalizaci systému, aby se tolik nesekal, i na špičkovém hardwaru a navrch k tomu přihodí pár vychytávek, které můžeme vidět na desktopu, pak může vzniknout pořádně silná konkurence iPadu, která tady už dlouho (jestli vůbec) nebyla.
Nové iPady pro totiž cílí na profesionály a lidi, kteří chtějí nahradit svůj počítač tabletem, což jde s čistě mobilním systémem těžko a plnohodnotný Adobe Photoshop to nezachrání. Chrome OS je ale víceméně povedený desktopový systém, který s mírnými úpravami může uskutečnit sen nejednoho výrobce softwaru – propojit mobilní a desktopová zařízení.