- T-Mobile zavádí do své klientské aplikace vlastní umělou inteligenci – Magenta AI
- Ta staví na Perplexity, do budoucna chce ale své schopnosti rozšiřovat dalšími modely
- Je dostupná zdarma a kvalitou má převyšovat základní bezplatný tarif Perplexity
Český operátor T-Mobile, respektive jeho nadnárodní německá matka Deutsche Telekom, už nějakou dobu experimentuje s umělou inteligencí. Jako všichni naši operátoři používá pro odbavování jednoduchých dotazů klientů chatovacího robota. Nyní ale přidává další vrstvu – přímo v aplikaci Můj T-Mobile najdou ode dnešního rána uživatelé novou položku Magenta AI, tedy podstatně komplexnějšího chatbota postaveného na velkých jazykových modelech.
Magenta AI konečně v Česku
Koncepci „vlastní“ umělé inteligence kutí v Deutsche Telekom již nějakou dobu. Už vloni prezentoval operátora na veletrhu MWC v Barceloně smartphone zcela bez aplikací, poháněný jen umělou inteligenci. Tehdy šlo o nejasný koncept, který se zhmotnil letos v březnu, kdy mateřská firma českého T-Mobilu ukázala hotový produkt poháněný upraveným Androidem a navrch umělou inteligencí Magenta AI.
Ta nyní přichází do klientské aplikace Můj T-Mobile pro všechny zákazníky. Po aktualizaci ji najdete na dolní liště, Magenta AI je dostupná pro všechny zákazníky, včetně těch s tarifem, předplacenou kartou, firemních i nefiremních. Rozhraní je jednoduché – můžete vybrat jeden z dotazů, případně se chatbota zeptat na cokoliv, co vás zajímá.
T-Mobile vsadil na Perplexity
V jádře běží Magenta AI na vyhledávači Perplexity. Databáze znalostí by měla být oproti základnímu bezplatnému tarifu Perplexity mírně rozšířená, ale zdaleka ne na úrovni Perplexity Pro. Na náš dotaz na „nejlépe placeného fotbalistu v české nejvyšší lize“ odpověděla ex-sparťan Bořek Dočkal, který však již ukončil kariéru. Pro srovnání, Perplexity Pro odpověděl správně – záložník Slavie Lukáš Provod.
Další kreativní dotazy, tipy na rodinný oběd nebo doporučení na výlety po Česku ale zvládá Perplexity i ve formě, v jaké jej používá Magenta AI. Podle našich informací by co nevidět měla magentová umělá inteligence přinést i další jazykové modely a AI nástroje. Verze prezentovaná na letošním MWC například slibovala i bezplatný přístup k Picsart (vytvoření avatara na základě fotografie) nebo ElevenLabs (vytvoření podcastu na základě psaného textu).
T-Mobile plánuje Magentu AI nadále vyvíjet a obohacovat o nové funkce a přesnější vyhledávání. Vývojem prochází i chatovací robot T-Bot, který slouží k odbavení základních dotazů zákazníků na stav jejich služeb, vyúčtování a podobně. Toho ještě Magenta AI plně nespolkla, v tuto chvíli fungují v dualitě.