Cena:

T-Mobile testuje superrychlé LTE a chystá se na komerční spuštění

T-Mobile už také testuje vlastní LTE síť a my jsme si ji mohli vyzkoušet. Data sviští opravdu rychle, nicméně na komerční provoz si ještě několik měsíců budeme muset počkat.

Tuzemský T-Mobile se nyní soustředí na komerční start superrychlé LTE sítě v České republice. Pilotní provoz aktuálně probíhá na Praze 4 – Kamýk, kde je rozmístěno celkem 12 základnových stanic určených především k testování sítě, která běží na kmitočtu 2 600 MHz s šířkou pásma 20 MHz; testovat se bude od července do září.

  

Pokud jste zákazníky T-Mobilu, bydlíte na Kamýku a ještě máte k dispozici kompatibilní LTE zařízení, zklameme vás – do sítě se nepřihlásíte; to je možné až se speciálně registrovanou SIM kartou, ke které se hned tak nedostanete. Při výše uvedené šířce pásma je možné data stahovat teoretickou rychlostí až 150 Mbit/s, upload má teoretické maximum na 50 Mbit/s.

 

Když jsme společně s dalšími novináři síť testovali s tablety od Samsungu, pohybovala se průměrná rychlost downloadu okolo 30 Mbit/s a v případě uploadu 19 Mbit/s, což nejsou vůbec špatná čísla. Abychom mohli simulovat různé scénáře, připravil si pro nás T-Mobile speciální dodávku, ve které nás vozil napříč celým Kamýkem a my během jízdy zkoušeli stahování, upload, videokonferenci se statickým stanovištěm či sledování online filmů. Obraz během videokonference a sledování videa byl naprosto plynulý, a to i v místech „přepojování“ mezi jednotlivými BTSkami.

  
Mapa Kamýku s 12ti LTE stanicemi

Ve srovnání s O2 je síť T-Mobilu o něco rychlejší. T-Mobile se však zatím komerčním provozem nepochlubil, i když v případě O2 je tohle označení také hodně nadnesené, protože aktuálně je pokryta pouze obec Jesenice a polovina obchodního centra Chodov. T-Mobile v tomto případě zvolil rozumější postup a raději nás pozval jen na otestování pilotního provozu. LTE síť od O2 využívá kmitočtu 1 800 MHz s šířkou pásma 2 x 10 MHz, maximum pro download je 60 Mbit/s a 25 Mbit/s pro upload (více informací najdete v tomto článku).

   
Takhle vypadá „třináctá“ LTE stanice, která je mobilní

Dodavatelem technologie LTE sítě pro T-Mobile je korejský Samsung, navíc zde byla nasazena upravená verze s označením „Smart LTE“, která má oproti klasickému LTE výhodu v inteligentnějším přidělování frekvencí jednotlivým zařízením, což v praxi zaručí zhruba trojnásobnou rychlosti připojení a především omezení rušení v oblastech, kde dochází k překrývání signálu ze dvou základnových stanic.

   
Námi naměřené hodnoty při testování LTE sítě

„Ve společnost T-Mobile Czech Republic jsme našli ideálního partnera, který se, stejně jako Samsung, intenzivně věnuje zajištění inovativních LTE služeb a řešení pro své zákazníky,“ říká Youngky Kim, výkonný viceprezident a generální ředitel divize telekomunikačních systémů společnosti Samsung Electronics. „Jeden z pěti uživatelů LTE na vyspělých světových trzích používá LTE sítě z dílny společnosti Samsung. Díky tomuto testu přináší nyní Samsung výsledky svého třicetiletého působení v telekomunikačním průmyslu i na evropský trh.

    
Streamování videa, upload a videokonference „z dodávky“

Mláda Boleslav: LTE-City s rychlým internetem zdarma

T-Mobile do konce roku plánuje v Mladé Boleslavi vybudovat kompletní LTE síť. „Ještě před uvedením LTE sítě do komerčního provozu bychom chtěli dát možnost tuto technologii otestovat i široké veřejnosti. K tomu jsme zvolili Mladou Boleslav, kde máme jednoho z našich největších zákazníků, a registrujeme zde značnou poptávku po vysokorychlostních datových službách,“ vysvětluje Meywerk. Vzhledem k volným kmitočtům je velice pravděpodobné, že v Mladé Boleslavi LTE síť poběží na frekvenci 1 800 MHz s šířkou pásma 2 x 10 MHz a rychlosti zde tedy budou podobné, jako v případě Jesenice a LTE sítě od O2.

Na závěr se sluší doplnit, že T-Mobile je připraven zahájit budování LTE sítě v roce 2013, pokud tedy v rámci aukce získá vhodné kmitočtové spektrum. O2 a T-Mobile už tedy své plány s rychlými LTE sítěmi odhalili, Vodafone zatím vyčkává až jak dopadne aukce o digitální dividendy.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.