Domů » Články » T-Mobile testuje superrychlé LTE a chystá se na komerční spuštění

T-Mobile testuje superrychlé LTE a chystá se na komerční spuštění

T-Mobile už také testuje vlastní LTE síť a my jsme si ji mohli vyzkoušet. Data sviští opravdu rychle, nicméně na komerční provoz si ještě několik měsíců budeme muset počkat.

Tuzemský T-Mobile se nyní soustředí na komerční start superrychlé LTE sítě v České republice. Pilotní provoz aktuálně probíhá na Praze 4 – Kamýk, kde je rozmístěno celkem 12 základnových stanic určených především k testování sítě, která běží na kmitočtu 2 600 MHz s šířkou pásma 20 MHz; testovat se bude od července do září.

  

Pokud jste zákazníky T-Mobilu, bydlíte na Kamýku a ještě máte k dispozici kompatibilní LTE zařízení, zklameme vás – do sítě se nepřihlásíte; to je možné až se speciálně registrovanou SIM kartou, ke které se hned tak nedostanete. Při výše uvedené šířce pásma je možné data stahovat teoretickou rychlostí až 150 Mbit/s, upload má teoretické maximum na 50 Mbit/s.

 

Když jsme společně s dalšími novináři síť testovali s tablety od Samsungu, pohybovala se průměrná rychlost downloadu okolo 30 Mbit/s a v případě uploadu 19 Mbit/s, což nejsou vůbec špatná čísla. Abychom mohli simulovat různé scénáře, připravil si pro nás T-Mobile speciální dodávku, ve které nás vozil napříč celým Kamýkem a my během jízdy zkoušeli stahování, upload, videokonferenci se statickým stanovištěm či sledování online filmů. Obraz během videokonference a sledování videa byl naprosto plynulý, a to i v místech „přepojování“ mezi jednotlivými BTSkami.

  
Mapa Kamýku s 12ti LTE stanicemi

Ve srovnání s O2 je síť T-Mobilu o něco rychlejší. T-Mobile se však zatím komerčním provozem nepochlubil, i když v případě O2 je tohle označení také hodně nadnesené, protože aktuálně je pokryta pouze obec Jesenice a polovina obchodního centra Chodov. T-Mobile v tomto případě zvolil rozumější postup a raději nás pozval jen na otestování pilotního provozu. LTE síť od O2 využívá kmitočtu 1 800 MHz s šířkou pásma 2 x 10 MHz, maximum pro download je 60 Mbit/s a 25 Mbit/s pro upload (více informací najdete v tomto článku).

   
Takhle vypadá „třináctá“ LTE stanice, která je mobilní

Dodavatelem technologie LTE sítě pro T-Mobile je korejský Samsung, navíc zde byla nasazena upravená verze s označením „Smart LTE“, která má oproti klasickému LTE výhodu v inteligentnějším přidělování frekvencí jednotlivým zařízením, což v praxi zaručí zhruba trojnásobnou rychlosti připojení a především omezení rušení v oblastech, kde dochází k překrývání signálu ze dvou základnových stanic.

   
Námi naměřené hodnoty při testování LTE sítě

„Ve společnost T-Mobile Czech Republic jsme našli ideálního partnera, který se, stejně jako Samsung, intenzivně věnuje zajištění inovativních LTE služeb a řešení pro své zákazníky,“ říká Youngky Kim, výkonný viceprezident a generální ředitel divize telekomunikačních systémů společnosti Samsung Electronics. „Jeden z pěti uživatelů LTE na vyspělých světových trzích používá LTE sítě z dílny společnosti Samsung. Díky tomuto testu přináší nyní Samsung výsledky svého třicetiletého působení v telekomunikačním průmyslu i na evropský trh.

    
Streamování videa, upload a videokonference „z dodávky“

Mláda Boleslav: LTE-City s rychlým internetem zdarma

T-Mobile do konce roku plánuje v Mladé Boleslavi vybudovat kompletní LTE síť. „Ještě před uvedením LTE sítě do komerčního provozu bychom chtěli dát možnost tuto technologii otestovat i široké veřejnosti. K tomu jsme zvolili Mladou Boleslav, kde máme jednoho z našich největších zákazníků, a registrujeme zde značnou poptávku po vysokorychlostních datových službách,“ vysvětluje Meywerk. Vzhledem k volným kmitočtům je velice pravděpodobné, že v Mladé Boleslavi LTE síť poběží na frekvenci 1 800 MHz s šířkou pásma 2 x 10 MHz a rychlosti zde tedy budou podobné, jako v případě Jesenice a LTE sítě od O2.

Na závěr se sluší doplnit, že T-Mobile je připraven zahájit budování LTE sítě v roce 2013, pokud tedy v rámci aukce získá vhodné kmitočtové spektrum. O2 a T-Mobile už tedy své plány s rychlými LTE sítěmi odhalili, Vodafone zatím vyčkává až jak dopadne aukce o digitální dividendy.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. Figis (neregistrovaný)

  A k čemu mi bude LTE, když mám FUP na 100MB. A nehoráznou sumu za neomezený přenos dat se mi platit nechce. dost i tak, že platím 200Kč za data.

 2. Adam Kalisz (neregistrovaný)

  Možná by se ČTU mohl angažovat i v rozvádění (a standardizaci) optických sítí do každé vesnice – taková novodobá elektrifikace. Potom bychom mohli například volit online, nebo mohli spolehnout čistě na wi-fi sítě v okolí.

  Celkově by to uživatele vyšlo nejspíše levněji, než ty nehorázné sumy za mobilní připojení (telefon, SMS, data). Podle mě by navíc by vznikla mobilním operátorům konkurence v podobě řádově rychlejší sítě bez FUP za nesrovnatelně nižší peníze.

 3. To máš tedy velmi divný tarif, já mám u T-Mobilu internet za 240 Kč a mám FUP 600MB :-D

  • jirka (neregistrovaný)

   tim se chces chlubit? Divny tarif mas taky… ja mam od t-mob (podle fup tipuju, ze mas tmob taky) 600MB za 74.50 Kc … coz je min jak tretinova cena oproti tobe ;)

 4. AmarLite (neregistrovaný)

  @LORDZATA: To záleží na tom, jak starý má ten tarif. Oni totiž operátoři stávajícím zákazníkům tarify neradi aktualizují, takže spousta lidí pořád platí a má stejné služby jako před 5ti lety.

 5. No v každém případě bych víc než LTE uvítal kdyby bylo plné pokrytí 3G, což pro mobilní internet s jeho nastavenými FUP úplně stačí. LTE by mělo konkurovat spíš pevným linkám, ale proti tomu zase je FUP – takže ……

 6. Mám obavy že se tu dočkáme slušných cen až EU uplně zruší roamingová data a hlas! A to je z principu nebudu mít českýho poskytovatele za to jak mě tu okrádá celou dobu!

 7. Lukáš (neregistrovaný)

  Já se taky pochlubím, mám za 250,- Kč FUP 3GB + bezplatné neomezené navyšování při vyčerpání a 2. SIM s USB modemem provázanou k čerpání dat v rámci 250,- Kč, čili já si dokáži představit využití:) Bohužel, jsem z druhého konce republiky než je Praha:))

 8. Peter (neregistrovaný)

  Porovnanie netu zo slovakmi :

  tesco mobile.sk za 5euro (150sk) = 500megabajt dat na mesiac

  Orange.sk za 2.8euro (90sk) = 2gigabajty dat/mesiac (cez dobyjacie kupony,standardna cena)

  O2.sk ,nic moc za 6euro = 5OOmb/mesiac

  telekom.sk – na karte -„easy free“ za 5euro (150sk) = 2gigabajty dat na mesiac…pripadne na tej istej karte 15gigabajt dat za 20euro…pripadne denny net od o2.sk kde mate 400megabajt za 50centov (15sk)

  vsetko su to predplatene karty na dobyjaci kredit

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).