Domů » Bleskovky » T-Mobile dnes spouští zkušební provoz rychlé LTE sítě na Praze 4 a v Mladé Boleslavi

T-Mobile dnes spouští zkušební provoz rychlé LTE sítě na Praze 4 a v Mladé Boleslavi

T-Mobile dnes spustil zkušební provoz sítě LTE pro své zákazníky využívající mobilní internet. Nejrychlejší síť si mohou vyzkoušet všichni klienti, kteří vlastní zařízení podporující LTE, nacházejí se v pokryté oblasti a přihlásí se (pomocí SMS, přes službu Můj T-Mobile, případně na zákaznickém centru či ve značkové prodejně operátora). V současné době je sítí LTE pokryta Mladá Boleslav, část Prahy 4 a budovy společnosti v Lounech a Hradci Králové, pokrytí hlavního města bude T-Mobile do konce roku průběžně rozšiřovat.

Rychlost stahování v této síti dosahuje až 100 Mb/s oproti dosavadním maximálně 42 Mb/s v síti 3G (HSPA+ 42), rychlost odesílání pak může dosáhnout až 37,5 Mb/s (doposud to bylo jen 5,76 Mb/s). Film o velkosti 700 MB si tak uživatel v LTE reálně stáhne zhruba za 90 vteřin, přičemž v síti 3G by mu to trvalo 19 minut. E-mail s přílohou 5 MB lze pak přes LTE odeslat za 3 sekundy, zatímco v 3G je na k tomu potřeba devětkrát více času.

 
Pokrytí LTE od T-Mobile na území ČR zatím není příliš rozsáhlé

Podporovaná zařízení

Síť LTE společnosti T-Mobile podporuje tablety, USB modemy a smartphony včetně volání – to umožňuje funkce CS FallBack, která přístroj během hovoru převede do 3G nebo 2G a následně zpět do LTE. Operátor má ve svém portfoliu řadu telefonů připravených pro LTE, předpokladem pro připojení k síti je aktualizace jejich firmwaru. V současné době se mohou připojit telefony Sony Xperia Z, pro další modely, jako jsou HTC One, HTC One SV, Nokia Lumia 820, Samsung Galaxy S4, BlackBerry Q10 či Apple iPhone 5, se aktualizace ve spolupráci s příslušnými výrobci chystá na následující týdny.

Zkušební provoz potrvá minimálně dva měsíce. Zákazníci mohou v jeho průběhu poskytnout operátorovi zpětnou vazbu přes Facebook nebo Twitter s hashtagem #tmobileLTE. T-Mobile tyto jejich připomínky následně využije pro další vylepšení sítě LTE před spuštěním komerčního provozu. K dnešním dni zároveň T-Mobile ukončuje pilotní provoz LTE se speciálními SIM kartami v Mladé Boleslavi. Více informací včetně mapy pokrytí a aktuálně podporovaných zařízení najdete na t-mobile.cz/LTE.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

5 komentářů

 1. No jo a O2 zase za 100 let… Jejich testovací provoz pouze pro dat. SIMky neberu

 2. Sto let za opicema jsme… já mám v Praze často problém chytit i 3G a to mluvim o centru centra. Stačí zalézt někam do podchodu, budovy a jsem rád za EDGE…. v Německu se mi tohle nestalo nikde

 3. bolek (neregistrovaný)

  To zichius: si dlouho v Nemecku asi nebyl mimo mesta neni nic

  • tora85 (neregistrovaný)

   souhlas. a i ve mestech to slusne laguje. mel jsem jak t mobile, tak o2 (t mobile blokuje u predplacenek skype a dalsi voip, O2 ne) a teda zadne terno. treba dalnice uplna katastrofa. u nas aspon hlavni tahy 3G/edge. v nemecku edge/gprs. a to jsem jezdil bavorsko, ale i nahoru sachsen a niedersachsen. zadny rozdil. takze nemecko bych jako zarny priklad taky nedaval.

  • Přesně tak. A s těma opicema opravdu opatrně – v USA je také mozerné pokrytí! Kromě toho, že je to obrovská země a spousta míst je neobydlená, tak i ve městech je občas pokrytí dost mizerné.

   Ano, mohli bychom na tom tady být lépe, ale sto let to opravdu není…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).