Domů » Bleskovky » Surface Phone do ČR nejspíše vůbec nedorazí: Microsoft omezuje podporu na 18 trhů

Surface Phone do ČR nejspíše vůbec nedorazí: Microsoft omezuje podporu na 18 trhů

Restrukturalizace Microsoftu a jeho mobilní divize pokračuje, v tomto týdnu přišlo o své místo 1 850 lidí a ve finančních výsledcích za druhý letošní kvartál bude odpis ve výši 950 milionů dolarů (více informací). Microsoft v souvislosti s těmito změnami obeslal své partnery emailem, v němž je znovu ujistil, že je své mobilní platformě nadále zavázán, a že se rozhodně nejedná o její konec. Zároveň však uvedl, že se bude soustředit pouze na vybraných 18 trhů. A Česká republika mezi nimi není.

WindowsMobile

Microsoft do svého mobilního úsilí zahrne následující trhy: Spojené státy, Austrálie, Velká Británie, Francie, Německo, Polsko, Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Irsko, Itálie, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko. Paradoxně chybí i velké země, jako Čína, Indie či Brazílie, kde podíl mobilních Windows v posledních měsících drasticky klesl. Dostupnost telefonů s Windows v ostatních zemích již nebude záviset na Microsoftu, ale pouze na jeho partnerech, otázkou je, zda se však do výroby zařízení s Windows 10 Mobile někdo pohrne. Dá se také předpokládat, že na těchto ostatních trzích dojde k dalšímu propouštění zaměstnanců jakkoliv zapojených do mobilního byznysu Microsoftu.

nadella-2015-logo-2

Redmondští po necelém roce roce opouští svůj závazek věnovat se třem kategoriím smartphonů – vlajkové lodě, low-endy a zařízení pro podnikání. Z této trojice patrně zůstane pouze poslední položka, kde mobilní Windows slaví podle Microsoftu největší úspěch, a to díky bezpečnosti, produktivitě a počítačovému režimu Continuum. Microsoft mezi řádky uznal, že na přesaturovaném spotřebitelském trhu s mobilními telefony prohrál, avšak výrobce zařízení od mobilních Windows odradit nechce. Vývoj systému má nadále pokračovat, a to v široké spolupráci s partnery jako HP, Acer, Alcatel, VAIO a Trinity. Stejně tak má pokračovat podpora a aktualizace stávajících telefonů Nokia/Microsoft Lumia.

RIP-lumia-windows-phone

Podtrženo, sečteno, budoucnost mobilních Windows rozhodně není růžová. Hardwarová divize Microsoftu prakticky kompletně vyklidila pozice a její úsilí se omezilo pouze na vývoj vlajkového Surface Phonu, který však bude dostupný až někdy příští rok a pouze na vybraných trzích. Střední a nižší třída zařízení s dostupností na ostatních trzích bude zcela v režii ostatních výrobců, ti však nemají prakticky žádnou motivaci hozenou rukavici zvednout. S klesajícím tržním podílem navíc ještě více klesne už tak mizerný zájem vývojářů o tuto platformu. Poslední ať zhasne.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
92 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments