Cena:

Surface Mobile uniká: vestavěný projektor, stylus a podpora win32 aplikací

Microsoft za zavřenými dveřmi pracuje na novém smartphonu (nebo podobném zařízení schopném telefonovat) a testuje pro něj zcela novou větev mobilních Windows s adaptivním prostředím CShell (více informací). Toto zařízení je mezi fanoušky nazýváno Surface Phone, nakonec však může dostat jiné jméno. Na oficiálním Bilibili (čínská obdoba YouTube) kanále Microsoftu se totiž objevilo video, popisující zařízení jménem Surface Mobile.

Ilustrační obrázek

Podle popisků z již staženého videa má Surface Mobile dostat vestavěný projektor, který bude těžit z funkce Continuum; bude totiž schopen až po dobu jedné hodiny (zřejmě z důvodu přehřívání a výdrže na jedno nabití) nahradit externí monitor a umožnit uživateli pracovat jako na počítači kdekoliv se nachází. Surface Mobile má (nejen) pro účely projektoru disponovat stojánkem, s nímž bude možné zařízení sklopit až do úhlu 185°.

Surface Mobile má také dostat to, co měla podle původních plánů dostat již Lumia 950, a tedy podporu stylusu Surface Pen. Dá se předpokládat, že mobilní Windows dostanou obdobu funkce Windows Ink, a najdou pro Surface Pen využití například v aplikacích OneNote, Microsoft Edge, apod. Zda bude stylus vestavěný do těla zařízení, je v tuto chvíli nejisté.

Obrázek z patentové přihlášky Microsoftu

Surface Mobile má podle videa pohánět čipset Qualcomm Snapdragon, který má poskytnout perfektní vyváženost mezi výkonem a spotřebou. Jelikož má ale na zařízení běžet nová univerzální verze Windows 10, údajně dokonce s podporou emulovaných win32 aplikací, očekáváme to nejvýkonnější z dílen Qualcommu. Možná se dočkáme více verzí, neboť v závěru videa zaznívají jména Surface Peking a Surface Slavonia, což mohou být kódová označení chystaných zařízení.

Bohužel i přes to, že se jedná o únik přímo z oficiálního kanálu Microsoftu, není stále jisté, jak bude Surface Mobile vypadat, zda se bude jednat o telefon standardních tvarů nebo o zcela jiné zařízení. Microsoft se netají tím, že chce řadou Surface přetvářet kategorie, takže neočekáváme, že Surface Mobile bude obyčejnou šedou plackou. Máme však obavu, že na oficiální odhalení si budeme muset počkat déle než je zdrávo.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.