Studentská kuchařka: Windows Phone aplikace pohledem Marka Hajna

Pokračujeme v seriálu recenzí aplikací pro Windows Phone od českých vývojářů. Jak obstojí „kuchařka“ vhodná nejen pro studenty?

Dnes se podíváme na zoubek vývojáři jménem Matej Hrinčár. Jako první vlaštovku z jeho portfolia jsem vybral aplikaci, která mě velmi zaujala, má nápad a dobrou myšlenku, a tak mě zajímalo, za jaký konec provazu to autor vzal a je-li to opravdu povedená a praktická aplikace nebo nevyužitý potenciál. Přiznám se, že jsem dlouho váhal, jak se k této aplikaci postavit. Hodně jsem přemýšlel, jak na ní pohlížet, z jakého úhlu pohledu ji vnímat. Přeci jen už nějakou dobu nejsem student a stejně tak nepociťuji potřebu vařit za každou cenu za minimální náklady. Prostě si v oblasti gastronomie rád dopřeju. A pak jsem si řekl, že to vezmu tak jak to přijde a nijak dlouho nad tím nebudu přemýšlet, stejně nic nového nevymyslím. A udělal jsem dobře.

Aplikace jako taková je spíš bránou na web studentskakucharka.cz a čerpá přímo z něj, než že by byla čímkoli jiným, složitějším. Proto nároky na ní kladené by neměly být vysoké a stejně tak všechna očekávání. Vše se odvíjí od uvedeného webu, jeho obsahu a na něj napojené komunity. Web jako takový posuzovat nebudu, to není mým cílem a ani mě v podstatě nezajímá. Stačí, že jsem mu udělal reklamu, což jsem rozhodně neměl v úmyslu. Budu se tedy chovat, jako by vůbec nebyl. Nebo se spojím s provozovatelem a budu za reklamu chtít nějaké to palmare :-)

Hned v úvodu musím poznamenat, že aplikace je zdarma, což je dobře. Bylo by přinejmenším zvláštní, kdyby aplikace, která vám má pomoci vařit levně, byla placená. Takže tady palec nahoru ;). Spouštíme tedy aplikaci… Splashscreen je ošklivý, ale objeví se zhruba na vteřinu, tak to moc nevadí. Nicméně by určitě nebylo špatně, kdyby vypadal jinak, reprezentativněji.

  

Studentská kuchařka „respektuje“ Metro vzhled. Jestli úplně do detailu nevím, nestudoval jsem to. Za prvé mě to nebaví a za druhé mi to nepřijde zase tak důležité, jestli je text o milimetr sem nebo tam. Důležité je, že navenek vypadá jako Metro, a tak to má být. Pokud byste však někdo bystřejším okem našel nějaký větší prohřešek, napište to prosím do diskuse pod článkem, ať to autor nemá zase tak jednoduché ;)

 

Po spuštění se objeví základní obrazovka „Mám hlad“, která nabízí prvních pět, náhodně zvolených receptů. Ty se mění po každém spuštění a můžete je i ručně aktualizovat. Vpravo následují kategorie jídel, můžete si vybrat přílohy, polévky, instantní pokrmy, rychlá nebo náročnější jídla atp. Dále vpravo naleznete „Nové“. Zde se objevují na web nově přidané recepty.
Pominu-li obrazovku s informacemi o aplikaci, vývojáři a s odskokem do Marketplace, nabídne vám Studentská kuchařka už jen „Slovníček“, který hodnotím jako velmi užitečný. Proč? O tom dále…

 

Hledal jsem a přemýšlel, co aplikaci vytknout a přiznám se, že jsem zatím na nic nepřišel. Opravdu. Jedeme tedy dál.

Podíváme se na seznam receptů a nějaký si vybereme. Tady musím ještě vypíchnout, že u některých receptů se už v seznamu zobrazuje doba potřebná k vaření, počet porcí a cena, na kterou vás jídlo vyjde. Není to pravidlem, záleží na tom, zdali uživatel vkládající recept toto info přidal. Objevuje se však často. Po otevření receptu se vám jako první objeví seznam ingrediencí a „náčiní“, které budete k vaření potřebovat. Vpravo následuje samotný popis postupu vaření vybraného jídla. Volitelně jsou zde i komentáře a fotky, ty jsou ale u minima receptů, spíš nikde.

Pěkně udělaný je slovníček, který detailně popisuje všelijaké potraviny, ingredience, koření, dochucovadla, nástroje apod. Věřím, že se najdou tací, kteří v něm získají silného pomocníka pro své první krůčky v kuchyni. Ne každý ví, z čeho je jíška, k čemu je masox atp.

 

Co je tedy na této aplikaci špatně? Pokud pominu některé prohřešky proti Metro designu, tak v podstatě nic. Někdo může mít problém s tím, že veškerá data aplikace stahuje z internetu, takže bez datového tarifu nebo WiFi neuvaříte. Jinak opravdu nic.

Někoho můžou vylekat texty. Ty jsou, řekněme, zvláštní. To však není vlastnost aplikace, ale zdrojového webu a jeho uživatelů. Texty jsou tedy psané všelijak, obsahují gramatické a stylistické chyby. A příkladem za všechny budiž tyto úryvky ze Slovníčku:

Lednice – Plechová krabice s dvířky, umožňující delší poživatelnost potravin, v létě pak přísun chlazených nápojů. Je zapotřebí lednici pravidelně probrat a vyhazovat shnilé a plesnivé položky dřív, než se z nich stane inteligentní forma života. … Společné lednice mají tu nevýhodu, že často člověk přijde, hledá své jídlo a ono mu bylo sežráno. Proto kdo může, vydyndá po sponzorech, rodičích a podpůrných týmech na pokoj lednici třeba malinkou, leč vlastní.

Metoda Žaves – Aneb metoda Žádné VElké Sraní (nebo taky Starání) = nekomplikuju si život víc, než nezbytně musím.

A podobných perel najdete v aplikaci výrazně víc. Nechci být zlý, nebo působit jakkoli povýšeně, ale živě vidím cílovou skupinu této aplikace. Dlouhovlasý, uhrovitý XY (doplň ajťák, matfyzák a další dle libosti), který křičí na koleji na své spolubydlící „Ty krávo, tak tý bílý bedně v kuchyňce se říká lednice a dává se do ní jídlo, aby se nezkazilo. Dobrý…“Pryč s předsudky. Se Studentskou kuchařkou může vařit kdokoli a není to ostuda. Že ano, Šéfe? ;)

-

Nicméně zpět k aplikaci a o pár odstavců výše. Je tedy něco, co bych aplikaci vytknul? Jak už jsem psal, pár prohřešku proti Metro designu, ošklivý splashscreen, a to je asi vše. Ono není čemu se divit. Aplikace je velmi jednoduchá a jak bylo řečeno v úvodu, funguje jako vstupní brána na web, odkud čerpá obsah. Na tom snad ani není co zkazit. To ale neznamená, že je aplikace špatná, jednoduchá nebo odfláknutá. To určitě ne. Svůj účel plní skvěle. Uvaříte podle ní a inspiraci do kuchyně v ní naleznete a nemusíte být nutně student s „propitým“ rozpočtem, najdou si i plnohodnotné recepty.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku