Střípky z veletrhu IFA: je libo robotickou kočku nebo mobilní airbag?

technologicke novinky ifa clanek
  • Na veletrhu IFA nevystavují pouze velké nadnárodní korporace
  • Prostor tam mají také malé firmy a startupy s inovativními nápady
  • Některé myšlenky mají šanci na úspěch, jiné upadnou v zapomnění

Veletrh spotřební elektroniky IFA, který se koná každý rok v německém hlavním městě Berlíně, je pro fanoušky moderních technologií malým svátkem. Ačkoli velké společnosti představují inovativní produkty na tomto veletrhu jen zřídkakdy, tu a tam se na výstavišti objeví také začínající společnosti, které chtějí svým neotřelým nápadem zaujmout širokou veřejnost. Jaké zajímavosti jsme tam mohli letos spatřit?

Jižní Korea se technologií rozhodně nebojí

Silné zastoupení letos měly malé jihokorejské společnosti, které se přijely pochlubit mnohdy bizarními kousky. Pány by jistě zaujal přístroj, s jehož pomocí se jim údajně navrátí bujná kštice z mládí. Má jej na svědomí společnost Rootonix a na jižní části korejského poloostrova lze zakoupit za 218 tisíc wonů (cca 4 800 Kč s DPH). Jestli zázračná hůlka opravdu funguje, jsme se bohužel nedozvěděli.

technologicke novinky ifa 7
Maicat

Jihokorejci podle všeho přišli také na způsob, jak zlepšit kvalitu spánku. Alespoň to slibuje firma Brainu se svým produktem SLEEPade+. Ten zároveň potěší všechny, kteří neradi spí s elektronikou na zápěstí – malé zařízení v podobě pilulky se totiž přichytí na čelo, kde snímá kvalitu odpočinku a poté dává uživateli personalizovanou zpětnou vazbu.

Poslední vychytávku z Jižní Koreje představuje domácí robotický mazlíček Maicat. Ten má ambici dělat společnost lidem, kteří mají rádi kočky, ale zároveň je kvůli alergii nemohou chovat. Svého páníčka pochopitelně „robomicka“ pozná díky kamerám zabudovaným místo očí, které zároveň díky sofistikovanému systému rozpoznávají obličej.

Maicat, Your AI Robot Cat

Samozřejmostí je přirozené učení a reakce, které podle tvůrců mají být nerozpoznatelné od živé kočky. Kromě toho je Maicat naprogramována tak, aby se orientovala v prostředí a chovala se nezávisle na svém majiteli – zkrátka jako ta živá. Kdyby navíc fungovala jako hlídač, šlo by o ideál pro technologické pozitivisty.

Na své si přišli také alternativní hráči

Na hráče cílí francouzská společnost Kubii. Ta do Berlína přivezla staré známé Raspberry Pi, ovšem v celé řadě různých podob. K samotnému mikropočítači totiž firma vyrábí celou řadu povedeného příslušenství, které promění malinový počítač v různé retro konzole.

technologicke novinky ifa 4
Kubii

Zvolit si můžete třeba variaci na Game Boy, PlayStation 1 s ikonickou přídavnou LCD obrazovkou, Nintendo Switch, nebo rovnou klasickou arkádovou skříň. Na rozdíl od jiných je Kubii zavedenou značkou, tudíž si můžete příslušenství k Raspberry Pi bez větších potíží koupit. Za některé kusy příslušenství si Francouzi ovšem nechají pořádně zaplatit – například za konverzi na Game Boy zaplatíte 85 eur (cca 2 400 Kč s DPH).

technologicke novinky ifa 1
Saveware

To Saveware pro změnu přivezl produkt, který může teoreticky zachránit lidský život. Jeho speciální airbag má podobu malého batohu a v případě potřeby se dokáže nafouknout tak, aby působil jako opora krční páteře a vytvořil prostor mezi tělem a případnou překážkou ohrožující zdraví. Nejen záchranáři, ale také pracovníci v rizikových zaměstnáních by takovou vychytávku jistě ocenili.

Když se řekne Steambox, především hráčům se na první dobrou vybaví herní zařízení od Valve. Tato krabička od stejnojmenné nizozemské firmy ovšem splňuje přesně to, co má v názvu – jedná se totiž o jídelní box, který vám za pomocí páry ohřeje pokrm. Na jedno nabití zvládne ohřát oběd či večeři až 3× a nechybí propojení s Androidem i iOS. Pokud si často nosíte do práce hlavní jídlo z domu a neradi jej ohříváte v mikrovlnné troubě, může být tento produkt přesně pro vás. Do prodeje produkt půjde již za pár týdnů za cenu 249 eur (cca 7 300 Kč s DPH).

Moderní technologie cílí také na ženy a děti

Technologický veletrh se ale snažil zaujmout také zástupkyně něžného pohlaví. Visage Technologies prezentovalo možnost vyzkoušet si make-up, aniž by se musela dotyčná líčidla skutečně nanášet. Technologie totiž pomocí rozšířené reality a chytrých algoritmů dokáže ukázat finální podobu nalíčení v přímém přenosu, takže si dámy mohou snadno vyzkoušet, jaký odstín rtěnky či jaké stíny jim jdou k večerním šatům.

Další zajímavostí určenou především pro dámy byl chytrý šperk od My Eli. Ten je k dostání v celé řadě elegantních podob a lze také propojit se smartphonem. Pokud se žena dostane do nesnází nebo nepříjemné situace, může poklepáním na šperk zalarmovat některý ze svých kontaktů, například přítele či manžela. Ten tak okamžitě ví, že se něco děje, ale zároveň se útočník nic nedoví. Náramek lze pořídit už za 95 eur (cca 2 700 Kč s DPH).

Meet Miko 3 : Ridiculously Smart. Seriously Fun.

Chytří společníci nejsou vyhrazeni jen pro dospělé, alespoň podle firmy Miko. Ta nabízí pro děti od 5 do 10 let robota Miko 3, který umí ratolesti zabavit hrami rozvíjejícími inteligenci a skrze videochatovací platformu je propojit s rodiči. Pokud se nebojíte, že moderní technologie dětem škodí, a naopak jim chcete poskytnou jiný stimul než chytrý telefon, za 249 dolarů (cca 7 200 Kč s DPH) jim můžete pořídit robotického společníka.

Která technologická novinka nejvíce zaujala vás? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku