Domů » Bleskovky » Stará rivalita ožívá: Apple a Microsoft jsou opět ve sporu

Stará rivalita ožívá: Apple a Microsoft jsou opět ve sporu

Série reklam s názvem Mac vs. PC je v technologickém světě legendou. Upjatý byznysmen reprezentující platformu od Microsoftu nevypadal v konkurenci mladého „cool“ chlapíka znázorňujícího Mac příliš přitažlivě, což dokonale ilustrovalo komplikovaný vztah, který spolu korporace Apple a Microsoft měly. V poslední dekádě to nicméně vypadalo na značné oteplení vzájemných vztahů.

Mac vs PC reklama
Kdo by neznal tuhle legendární reklamu?

Microsoft poskytl svůj kancelářský balík Office pro iPhony a iPady, herní ovladač Xboxu lze bez větších potíží připojit k mobilním zařízením giganta z Cupertina, a dokonce byl zástupce z Redmondu pozván na tiskovou konferenci k představení nových produktů Applu.

Get A Mac — PC is back! (Apple Event November 2020 — 4K UHD)

V listopadu loňského roku se nicméně věci začaly ubírat trochu jiným směrem. Nejprve si Apple najal herce, jenž v původní reklamě zastupoval PC, aby propagoval nové zařízení Mac s čipem M1. V návaznosti na to zase Intel zaměstnal původního chlapíka zosobňujícího Mac, aby pro změnu podpořil počítače s procesory od Intelu. Podle Marka Gurmana z Bloombergu nepomohlo vzájemným vztahům ani zamítavé stanovisko Applu k projektu xCloud, tedy vzdáleného hraní her na mobilních zařízeních.

HoloLens možná roste konkurence

Microsoft rovněž tlačí na regulační úřady ve Spojených státech a Evropské unii, aby tyto praktiky Applu přezkoumaly. V dlouhodobém horizontu se také Apple podle spekulací chystá představit své brýle pro rozšířenou realitu, což by byla přímá konkurence pro HoloLens. Firma z Cupertina se rovněž netají svými plány na vytvoření komplexního cloudového ekosystému, čímž by „lezla do zelí“ nejvýdělečnějšímu byznysu Microsoftu. Je velmi pravděpodobné, že stará rivalita opět vypluje na povrch.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

  1. No tak to jsem zvědavý. Apple umí překvapit a MS zas potřebuje konkurenci. Prakticky nikdo jiný nedokáže nabídnout alternativu k Azure.

    • Konkurenci potřebují všichni, v dnešní době to až moc často padá do něčeho typu „ať vyrobíme sebevětší h🌞vno, tak to nevadí, lidi to stejně koupí a ještě to budou chválit“.

    • bkf1: ale coby, to len ty si nejaky chorobny pesimista

    • abc.def: *komunista

  2. ABC:
    Nene, jen jsem krapítek náročnější

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).