TOPlist

Stane se z Malování nový Photoshop? Microsoft do něj přidává pokročilé funkce

  • Aplikace Malování v poslední době dostává řadu nových funkcí
  • Nejnovější testovací verze přidává podporu vrstev
  • V budoucnu se zřejmě dočkáme i generátoru obrázků

Aplikace Malování zažívá ve Windows 11 renesanci. Chvíli se zdálo, že Microsoft tuto stálici z roku 1985 zařízne a nahradí ji modernějším Malováním 3D, v poslední době se ale důkladněji stará o původní program. V minulých týdnech se Malování dočkalo několika drobných vylepšení, další se postupně objevují v testovacích verzích v Insider programu. A rozhodně to nejsou žádné drobnosti.

Malování s podporou vrstev

Poslední aktualizace Malování přinesla podporu tmavého režimu a plynulé přibližování plátna, v Insider programu Microsoft aktuálně testuje centrování plátna a schopnost přesně vybírat objekty a odstraňovat pozadí za nimi. V tomto týdnu Redmondští oznámili příchod další funkce, která je známá z pokročilejších grafických editorů.

Malování

V Insider kanálech Canary a Dev je aktuálně dostupné Malování ve verzi 11.2308.18.0, jehož hlavní novinkou je podpora vrstev. Malování dosud umělo pracovat pouze s jednou vrstvou, tudíž každá nová nakreslená čára permanentně překrývala vše, co se pod ní nacházelo. V budoucnu bude možné vytvářet obsah ve více vrstvách a s nimi nadále pracovat – měnit jejich pořadí, slučovat více vrstev do jedné nebo vytvářet jejich kopie.

Práce s průhledností

S podporou vrstev se pojí i druhá velká novinka – podpora průhlednosti. Díky ní bude možné vytvářet částečně transparentní obrázky, které půjde díky vrstvám vzájemně prolínat. Průhledná oblast vznikne vymazáním libovolného objektu z plátna a bude reprezentována šachovnicovým vzorem. Průhledné obrázky bude posléze možné ukládat jako transparentní PNG.

Krátká animace zobrazující odstranění pozadí v programu Malování.

Generátor obrázků?

Tím však připravované novinky v Malování zřejmě nekončí. Programátor PhantomOcean3 v kódu aplikace objevil přípravu na funkci Cocreator, což má být generátor obrázků poháněný umělou inteligencí.

V kódu aplikace se nacházejí věty jako „popište, co chcete vytvořit (například kočku procházející se v lese nebo dům vytvořený z listí)“ či „zvolte si styl“. Nová funkce má být založena na generátoru obrázků DALL-E, což není žádné překvapení – stejnou technologii Microsoft využívá ve svém webovém generátoru Bing Image Creator.

Z těchto vylepšení je zjevné, že Microsoft nehodlá poslat aplikaci Malování do důchodu, ale naopak s ní má velké plány. Vůbec bychom se nedivili, kdyby se nakonec na odpočinek vydala aplikace Malování 3D.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku