Společnost HTC představila své první UMPC s Windows Vista (aktualizováno)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

HTC Shift UMPCNa konci minulého roku jsme vás informovali o plánech společnosti HTC, která chtěla své portfolio zařízení rozšířit také o kategorii Ultra Mobile PC. A tato vize se dnes stala skutečností. Tajwanský gigant dnes ve své tiskové zprávě informoval o novém zařízení HTC Shift, které kombinuje prvky klasického PC a PocketPC. Designově se velice podobná HTC Atheně, značně se ale liší v hardwarovém vybavení a především v operačním systému. Windows Mobile nahradí klasický desktopový systém Windows Vista ve verzi Business!

Shift kromě práce samozřejmě zvládne i telefonovat a připojit se na internet. Pro tyto účely připravil výrobce tribandový UMTS/HSDPA modul, a nezapomnělo se ani na klasické čtyřpásmové GSM (EDGE/GPRS). Samozřejmě nechybí podpora bezdrátových technologií Wi-Fi standardu 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Podobně jako většina dalších UMPC zařízení, i Shift nabídne 7″ dotykový displej s jemným rozlišením 800x480px. K zahození není ani rovných 1024MB RAM a 30GB pevný disk. Kromě dotykového displeje bude možné zařízení ovládat rovněž přes touchpad od firmy Synaptics, který umí rovněž rozpoznávat otisky prstů.

1

Pro rychlé psaní je připravena prostorná QWERTY klávesnice. Tu je možné zasunout pod horní díl s displejem, případně díky kloubu displej vyklopit jako u klasických notebooků. HTC nás u zařízení stále častěji překvapuje velice ojedinělou konstrukcí – vzpomeňme na Universala a jeho otočný kloub, Athenu a magnetickou klávesnici nebo Kaisera s polohovací klávesnicí.

Výrobce zatím nezveřejnil informace o použitém procesoru a grafickém adaptéru. Shift by měl ale bez problémů zvládnout práci ve Vistě se zapnutým prostředím Aero, takže se určitě nebude jednat o nic tuctového. Toto UMPC dále nabídne VGA výstup, slot pro paměťové karty typu SD (doufám že včetně podpory standardu SDHC), jeden USB port, konektor pro připojení nabíječky a 1.3Mpx fotoaparát, který bude primárně určený pro videohovory nebo jako webová kamera. Další informace o této zajímavé novince se dozvíme již brzy z veletrhu CTIA, kde jej HTC společně s Microsoftem představí. Cena by neměla překročit hranici 2000USD a v prodeji by se měl Shift objevit už ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Aktualizováno: Server engadget zveřejnil několik fotografií reálného zařízení, celou galerii naleznete zde
-

4

Další rendery
2

Zdroje: the::unwired, HTC.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku