Domů » Bleskovky » Společnost Essential končí. Jedinému telefonu značky končí podpora, žádný jiný nebude

Společnost Essential končí. Jedinému telefonu značky končí podpora, žádný jiný nebude

V roce 2017 založil otec operačního systému Android Andy Rubin společnost Essential Inc., aby všem ukázal, jak se mají vyrábět špičkové moderní smartphony. Prvotina značky, smartphone Essential Phone PH-1, byl rozhodně zajímavý telefon, nabídl tělo z titanu a keramiky, špičkové hardwarové parametry a jako vůbec první přišel s výřezem displeje pro selfie kamerku. Bohužel komerčně se jednalo o absolutní propadák, kterému nepomohla k vyšším prodejům ani postupně se snižující cena.

Essential končí, z netradičního protáhlého telefonu nic nebude

Andy Rubin záhy zjistil, že zcela nová značka má na plně nasyceném trhu smartphonů pramalou šanci se prosadit, ale nehodlal se vzdát. Loni v říjnu ukázal světu obrázky „Projektu Gem“, což měl být smartphone s ultrašikoúhlým displejem, který svým vzezřením připomínal dálkové ovládání od televizoru.

Essential PH2 2
Essential PH-2

Projekt Gem měl zajistit zcela nový zážitek z používání mobilního zařízení, hardwarové, softwarové a cloudové týmy firmy jej prý testovali několik let, ovšem za tu dobu nenašli způsob, jak tento telefon dostat mezi lidi. Firma se alespoň pochlubila několika videi z jeho používání.

Bohužel kvůli výše uvedeným důvodům přichází od firmy Essential Inc. poměrně (ne)překvapivá zpráva – Projekt Gem se ruší a s ním končí i celá společnost.

Essential Phone PH-1 přichází o podporu

Tento konec znamená i ukončení podpory původního Essential Phonu; bezpečnostní aktualizace z 3. února byla poslední, kterou tento telefon dostal. Telefon bude pochopitelně fungovat i nadále, pouze nebude softwarově udržován a jeho majitelé přijdou o službu Newton Mail, kterou Essential 30. dubna vypne.

Společnost Essential si nenechá veškeré své získané know-how pro sebe a vypustí zdrojové kódy ke svému prvnímu smartphonu na úložiště GitHub, aby s nimi mohla komunita nadále pracovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. HURÁ!!! „Otec Androidu“ snad už tomuhle OS nebude nikdy dělat OSTUDU…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).