6. února 2018, 21:45 hodin. Datum a čas, kdy americká společnost SpaceX soustředící se na lety do vesmíru, opět přepisuje dějiny a do vesmíru vysílá největší raketu současnosti zvanou Falcon Heavy. Ta je složena ze 3 stupňů Falcon 9 (přesněji jednoho původního a dvou modifkovaných) a do vesmíru vynáší i první řadu elektromobilu Tesla Roadster, se kterým donedávna jezdil Elon Musk.
V současnosti se jedná o raketu s největší nosností, která dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu 64 tun nákladu, respektive 22 tun na geostacionární dráhu. Samotný start proběhl bez problémů, původní čas byl kvůli silnému větru přesunut o dvě hodiny a patnáct minut. Tým SpaceX se pokusil i o úspěšné přistání všech tří stupňů zpátky na zem. V době psaní článku se podařilo přistát se dvěma z nich, o třetím, středovém dílu přistávajícím na plošině v Atlantiku, nebyly žádné informace – přenos se přerušil těsně před přistáním a SpaceX ani Elon Musk prozatím nevydali žádné informace, zda se přistání podařilo či nikoliv. Nyní již víme, že středovému stupni se nepodařilo při sestupu znovu zažehnout motory a zřítil se do moře rychlostí téměř 500 kilometrů za hodinu.
Cílem Falconu Heavy a jeho dnešního testovacího startu, jehož úspěšnost Musk odhadoval na 50 %, bylo nastolit nový trend obnovitelnosti v oblasti kosmonautiky. S návratem stupňů zpátky na zem je možné snížit cenu letů až na desetinu dnešní ceny, což by mělo zpřístupnit lety pro mnohem širší spektrum zákazníků a urychlit případnou kolonizaci naší solární soustavy. Prozatím bude kolem Slunce létat zmíněný sporťák Tesla Roadster spolu se Starmanem, figurínou oblečenou ve skafandrech podle návrhu SpaceX, a hrající Space Oddity od Davida Bowieho.
Živé vysílání z Roadsteru s figurínou Starman