Domů » Články » Souboj PureView: Jak fotí Nokia Lumia 1020 v porovnání s Nokií 808

Souboj PureView: Jak fotí Nokia Lumia 1020 v porovnání s Nokií 808

Nokia 808 PureView byla dosud často označována jako královna fotomobilů. Podařilo se nové Lumii 1020 sesadit ji z pomyslného trůnu? Podívejte se na rozhodující duel.

Když Nokia na začátku roku 2012 představila model 808 PureView s dosud nevídanou fotografickou výbavou, byla jednou z nejčastějších reakcí krom údivu i otázka, kdy se dočkáme podobného telefonu také s operačním systémem Windows Phone.

Nyní, o rok a půl později, jsme se konečně dočkali. Podle některých názorů ale fotografické přednosti Lumie 1020 nedosahují kvalit její předchůdkyně. To se ale nelíbí zastáncům optické stabilizace a dalších vylepšení v novém modelu. Michael Fisher, redaktor serveru PocketNow, se rozhodl tento spor vyřešit jednou pro vždy. Rozhodně se ale nejedná o lehký úkol.

Někteří uživatelé stále věří, že Nokia zkrátka vzala fotoaparát a vše, co k němu náleží, ze starého modelu a vložila ho do nového. Lumia 1020 sice stejně jako její předchůdkyně nabízí 41Mpx snímač a označení PureView, tímto bodem ale všechny podobnosti také končí. Pro porovnání technické výbavy obou fotoaparátů nejlépe poslouží tabulka níže.

Pro uživatele, kteří ponechávají předvolby fotoaparátu nastavené na automatický režim a při pořizování snímků jsou zvyklí jen namířit a cvaknout, zřejmě většina z výše uvedených údajů nebude srozumitelná a upřímně řečeno zřejmě ani zajímavá. Hodí se však alespoň ty nejdůležitější rozdíly zdůraznit a vysvětlit.

Předně, absence dedikovaného procesoru pro zpracování fotografií má spolu s optimalizací při nízkém světle u Lumie 1020 za následek prodlevu tří až čtyř vteřin po každém snímku. Tuto vadu na kráse se zřejmě časem podaří softwarovým řešením alespoň částečně snížit, při potřebě rychlého focení například pohyblivých objektů rozhodně zamrzí.

Obrovskou výhodou novějšího modelu je na druhou stranu optická stabilizace obrazu, díky lze pořídit ostré snimky, i když jedete třeba v pohupujícím se autě. OIS (= Optical Image Stabilization) se navíc spolu s nižší clonou objektivu stará o kvalitní fotografie i při zhoršených světelných podmínkách. Touto předností ostatně disponují i modely řady Lumia 92x.

Oba smartphony se ale kromě hardwaru liší i programovou výbavou. Ruku v ruce s odlišnými operačními systémy samozřejmě přichází i rozdílné prostředí softwarového hledáčku. U modelu 808 PureView byl finský výrobce odkázán sám na sebe a připravil kvalitní menu, které ale v porovnání s druhým soutěžícím i přes své nesporné kvality působí trochu těžkopádným a zastaralým dojmem.

V případě Lumie 1020 se mohla Nokia spokojit se základní funkcí vestavěnou v každém telefonu s Windows Phone 8. Naštěstí tak ale neučinila a připravila graficky i funkčně povedenou fotoaplikaci Nokia Pro Camera s přehlednými možnostmi nastavení. Navíc díky tomu, že má uživatel dané posuvníky neustále na očích, má nutkání s nimi pracovat a vylepšovat tak nejen svoje snímky, ale i své fotografické umění.

Nyní už ale přistupme k samotným fotografiím. V tomto případě se oprostím od jakýchkoliv komentářů a nabídnu vám několik snímků pořízených v různých prostředích a za různých světelných podmínek. Jejich hodnocení už nechám jen na vás a vašem vkusu. Více obrázků a ve větším rozlišení pak můžete nalézt v původním článku na serveru Pocketnow.

Galerie fotografií

Nokia 808 PureView (vlevo) vs. Nokia Lumia 1020 (vpravo)

     

     

     

     

     

     

Miroslav Havlíček

20 komentářů

 1. Dle fotografií na Pocketnow fotí 1020 výrazně lépe. Ale bohužel mi chybí pár fotografií budov z dálky. Podle některých ohlasů mají objekty na okraji fotografie tendenci se kácet. Zde jsem to nezpozoroval, ale lépe by to bylo vidět právě na těch budovách.

  Jinak aplikace Nokia Pro Cam je naprosto výborná. Používám ji na Lumii 920 a focení s ní je jedna báseň. To Nokia opravdu zmákla.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Tady je hromada fotek Lumie 1020, i budov. Nehledal jsem budovy zdálky.

   [odkaz]

  • Pro cam od Nokie postrádá pro použití manuálního ostření naprosto zásadní funkci – automatický zoom na doostření. A bohužel při manuálním ostření nejde ani použít gesto na nazoomování. Do té doby, než to dodají je praktičtější ProShot. A taky je u procam naprosto zbytečné překrytí skoro celého obrazu ovládacími prvky. Je to hezké, efektní, ale dost nepraktické.

 2. Za mě lepší 808. 1020 má žlutý nádech, 808 je přirozenější

  • Souhlasím, ale zase mi přijdou trošku chladnější snímky z 808 až moc bych řekl. Nicméně v detailech a snímkách v horších světelných podmínkách za mě rozhodně 1020.

  • Ten žlutý nádech někdo vytýkal i Pro Cam na Lumia 920. Ale u 920 by to dle informací mělo být tím, že automatické nastavení bílé nenastavuje úplně ideálně.

   Já jedu téměř vždy na manuál a jen u nějakých momentek mám vše na auto.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Ano, ovšem barvy lze snadno upravit v software.

  • newkeny (neregistrovaný)

   To jste asi nikdy neviděli ve skutečnosti barvu písku na pláži. :-D:-D

 3. Oslík (neregistrovaný)

  Tady je srovnání videa – 808 má lepší barvy a asi i trochu lepší záznam zvuku, ale optická stabilizace u 1020 je při nahrávání videa opravdu zásadní výhoda:

  [odkaz]

  Viewing the montage several times, as I have, it’s hard not to give the Lumia 1020 the win overall, if I’m honest. Yes, the colours are more accurate in the 808 footage and yes, there’s very slightly more clarity and detail in some of the scenes, thanks to the real time hardware-accelerated oversampling. But the presence of a really decent OIS system in the Lumia 1020 makes a huge difference to video capture. I’m even warming to the 1020’s slightly ‚richer than life‘ colour casts – hey, every day should glow like this!

 4. Knoxx (neregistrovaný)

  Tak to jsem sám nečekal o kolik bude 1020ka lepší klobouk dolů..

 5. podľa mňa L1020 fotí jednoznačne lepšie, ostrosť fotiek a ich detaily sú v prípade L1020 rozhodne na vyššej úrovni, sýtosť farieb, prípadne farebný nádych sa stále dá ešte upraviť pomocou SW, aj keď osobne si nemyslím, že by to bolo potrebné…

 6. Že žlutý nádech… Člověk se podívá na ty fotky z pláže, a pak by mu mělo docvaknout jestli je tam žlutý nádech. Oproti 808 žádný žlutý nádech, ale když se to srovnává s jinými fotomobily, tak tam cosi takového bývá, ale tak oni FW/SW stále vylepšují, tak otázka je, jak je to aktuální.

 7. musím povedať že ma nokia milo prekvapila kvalitou foto aj videa musím povedať že tieto inovácie sa ukazujú krok správnou stranou nebol som veľký fanúšik nokie ale musím priznať čo sa technologických inovacií je v poslednej dobe jasný líder samsung len kopíruje svoje modely a zväčšuje displej počet jadier inovácie žiadne apple posledný predstavený iphone tiež žiadna veľká inovácia a v pripravovanom iphone ktorý predstaví v septembri su inovácie aspoň podla uniknutých informácii len snímač otlačkov prstou a zlatá farba a plastový lacnejší iphone ale možno znova po troch rokoch bude wau ale veľmi tomu neverím

  • K tomu iPhonu – čtečce otisků prstů nevěřím, tahle spekulace se ukazuje snad už od iPhonu 3G. Zatím se to vždy ukázalo jako lež. Každopádně pokud by ot přišlo, velmi bych to uvítal, protože by to brzy implementovali i ostatní výrobci mobilů. Sám už nekupuji notebook, který není čtečkou otisků prstů vybaven.

   A rozhodně bych zlatou barvu nepovažoval za inovaci. Prostě jen udělali další barvu. Pokud budeme brát toto jako inovaci, tak jsme už ve stupidních úrovních.

   Samsung neinovuje vůbec. Chrlí desítky stejných modelů, lišící se mírou ořezané výbavy a veškeré inovace spočívají v balastním softwaru (telefon pozná, když u něj usneš…)

   HTC vše vsadilo na Beats, provedli to ale tak mizerně, že se to už ani Beats nelíbí. LG dalo tlačítka hlasitosti na zadní stranu, aby sis ještě víc hrabal do sklíčka fotoaparátu.

   Zatímco Nokia se snaží. Ať už HW – kapacitní displej ovladatelný čímkoli, nové technologie AMOLEDu (Lumia 1020), bezdrátové nabíjení (tam mě štvou, že kromě 920 není v základu) a ano, hlavně ten fotoaparát.

   Po SW stránce mají plné ruce dohnat to, v čem je omezuje WP, ale to se jim také daří výborně.

   Ale víš co? Nechci žádné super úžasné inovace. Chci moderní, dobře vybavený telefon, kvalitně zpracovaný a za rozumnou cenu. Nemusí být nějaký super úžasně inovovaný. Honit se za inovacemi nemá cenu. V dnešní době je stejně vývoj tak rychlý, že inovace přicházejí na trh nedodělané a ladí se až za pochodu…

 8. čo sa týka otlačku prsta je to posledné čo mi na mobile chýba a zároveň som tak trochu v obavách keď o mne apple vie čo kupujem čo pozerám na nete moju polohu obsah emailov atď to isté platí aj pre google a MS. Svoje biometrické údaje by som nerád ukladal na servery tretích osôb umiestené v USA .Jediná možnosť je vtedy keď by matrica môjho otlačku ostala iba v telefóne ale to nikto nedokáže zaručiť a už vôbec nie ak sa takto overovať identita pri platbe alebo iných online službách . biometrické údaje sú podľa mňa veľmi osobnou vecou a nikto opakujem nikto by ich nemal možnosť evidovať archivovať alebo akokoľvek s nimi nakladať .

 9. sima (neregistrovaný)

  No vždyť o tom ,že Nokia znovu vyvinula speciální procesor pro foografování, mluvila na konci prezentace LUMIe 1020

 10. Lex DRUID (neregistrovaný)

  Kvákáte tady jak mladý žáby. Nokia Lumia 1020 zcela jistě nefotí lépe než Nokia 808 PureView. Nokia 808 je jednoznačně lepší jak v detailu, tak ve věrnějším podání barev. Do Lumie 1020 kvůli menším rozměrům fotomodulu (hloubka) museli dát menší senzor s menšími pixely a aby dosáhli podobných výsledků jako s N808 PW tak tam narvali o čočku víc a tak museli taky víc „prosvětlit“ celý objektiv. Nokia Lumia 1020 neumí zelenou (a barvy obecně), protože Android. Bílou se tam snažili dostat potlačením červené a vytažením modré a to potom kompenzovali přepálením žluté. Proto ten nepřirozený žlutý nádech všeho a ten krásně žlutý(taky nepřirozeně) písek, co se tak líbí Newkenymu. Jenže potom taky padá pro**caný sníh a já si nekupuji fotomobil, abych každé fotce musel upravovat barvy ve photoshopu jak věren svému nicku radí Oslík. Ne nadarmo má N808 PW obrazový čip zvlášť. Jediným pozitivním přínosem fotomodulu Lumie 1020 tak je optická stabilizace, ovšem díky Microsoftu přišla Nokia o výměnné paměťové karty a vyměnitelnou baterii, což u fotomobilu pokládám za to základní a ač je OIS věc dobrá, tak ji na rozdíl od vyměnitelných karet a baterie klidně oželím.

  To, že je přístroj novější a má výkonnější HW a modernější SW ještě neznamená, že taky lépe fotí. To platí jak u Nokie, tak u Sony, když si věci znalí zájemci o voděodolné focení raději vybírají starší model Sony Z s 13 MPix foťákem, než novější modely Sony Z1 a Z2 se zpackaným foťákem se snímačem 20,7 MPix.

  Referenční foto:

  [odkaz]

  A když už tam budete, tak si najděte taky pro srovnání Sony Xperia go – budete se divit, jaké fotky lezou z jeho 5 MPix foťáku, zvláště ve srovnání s mobily co mají 2x víc megapixelů a jsou 3x dražší. ;-)

  • Tak 1020 ma i 64GB variantu, tazke karty ozelim, to uz je pamte s kterou se da pracovat.S ubyvajicim svetlem jde 808 uplne do haje a je nepouzitelna.Dale s poslednim prekopanim algoritmu a vylepsenimi ala Nokia Amera i pres den jde 808 s kvalitou nize nez 1020.V RAW jsou snimky na tom o tridu lepe.Pokusy jinych znacek jsou stale zoufale a 1020 porad nikdo z novych netrufnul.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).