Cena:

Souboj PureView: Jak fotí Nokia Lumia 1020 v porovnání s Nokií 808

Nokia 808 PureView byla dosud často označována jako královna fotomobilů. Podařilo se nové Lumii 1020 sesadit ji z pomyslného trůnu? Podívejte se na rozhodující duel.

Když Nokia na začátku roku 2012 představila model 808 PureView s dosud nevídanou fotografickou výbavou, byla jednou z nejčastějších reakcí krom údivu i otázka, kdy se dočkáme podobného telefonu také s operačním systémem Windows Phone.

Nyní, o rok a půl později, jsme se konečně dočkali. Podle některých názorů ale fotografické přednosti Lumie 1020 nedosahují kvalit její předchůdkyně. To se ale nelíbí zastáncům optické stabilizace a dalších vylepšení v novém modelu. Michael Fisher, redaktor serveru PocketNow, se rozhodl tento spor vyřešit jednou pro vždy. Rozhodně se ale nejedná o lehký úkol.

Někteří uživatelé stále věří, že Nokia zkrátka vzala fotoaparát a vše, co k němu náleží, ze starého modelu a vložila ho do nového. Lumia 1020 sice stejně jako její předchůdkyně nabízí 41Mpx snímač a označení PureView, tímto bodem ale všechny podobnosti také končí. Pro porovnání technické výbavy obou fotoaparátů nejlépe poslouží tabulka níže.

Pro uživatele, kteří ponechávají předvolby fotoaparátu nastavené na automatický režim a při pořizování snímků jsou zvyklí jen namířit a cvaknout, zřejmě většina z výše uvedených údajů nebude srozumitelná a upřímně řečeno zřejmě ani zajímavá. Hodí se však alespoň ty nejdůležitější rozdíly zdůraznit a vysvětlit.

Předně, absence dedikovaného procesoru pro zpracování fotografií má spolu s optimalizací při nízkém světle u Lumie 1020 za následek prodlevu tří až čtyř vteřin po každém snímku. Tuto vadu na kráse se zřejmě časem podaří softwarovým řešením alespoň částečně snížit, při potřebě rychlého focení například pohyblivých objektů rozhodně zamrzí.

Obrovskou výhodou novějšího modelu je na druhou stranu optická stabilizace obrazu, díky lze pořídit ostré snimky, i když jedete třeba v pohupujícím se autě. OIS (= Optical Image Stabilization) se navíc spolu s nižší clonou objektivu stará o kvalitní fotografie i při zhoršených světelných podmínkách. Touto předností ostatně disponují i modely řady Lumia 92x.

Oba smartphony se ale kromě hardwaru liší i programovou výbavou. Ruku v ruce s odlišnými operačními systémy samozřejmě přichází i rozdílné prostředí softwarového hledáčku. U modelu 808 PureView byl finský výrobce odkázán sám na sebe a připravil kvalitní menu, které ale v porovnání s druhým soutěžícím i přes své nesporné kvality působí trochu těžkopádným a zastaralým dojmem.

V případě Lumie 1020 se mohla Nokia spokojit se základní funkcí vestavěnou v každém telefonu s Windows Phone 8. Naštěstí tak ale neučinila a připravila graficky i funkčně povedenou fotoaplikaci Nokia Pro Camera s přehlednými možnostmi nastavení. Navíc díky tomu, že má uživatel dané posuvníky neustále na očích, má nutkání s nimi pracovat a vylepšovat tak nejen svoje snímky, ale i své fotografické umění.

Nyní už ale přistupme k samotným fotografiím. V tomto případě se oprostím od jakýchkoliv komentářů a nabídnu vám několik snímků pořízených v různých prostředích a za různých světelných podmínek. Jejich hodnocení už nechám jen na vás a vašem vkusu. Více obrázků a ve větším rozlišení pak můžete nalézt v původním článku na serveru Pocketnow.

Galerie fotografií

Nokia 808 PureView (vlevo) vs. Nokia Lumia 1020 (vpravo)

     

     

     

     

     

     

Autor článku
Miroslav Havlíček