Souboj na ostří nože: Samsung chce vidět iPhone 5 a iPad 3

Pokud sledujete dění na trhu chytrých telefonů a tabletů, pak jistě víte, že jsou soudní spory a různé tahanice o patenty na denním pořádku. Jeden žaluje toho, druhý zas onoho a třetí to vrací oběma. Z pohledu spotřebitelů to občas vypadá jako boj koček a myší a výjimku netvoří ani táhnoucí se spor mezi společnostmi Samsung a Apple.

Začalo to tím, že soudce schválil žádost Applu, aby jim Samsung odhalil předprodukční vzorky zařízení Droid Charge, Infuse 4G, Galaxy S II, Galaxy Tab 10.1 a 8.9 kvůli podezření z okopírování designu a některých dalších prvků. Apple by tak mohl rozhodnout, zda budou zmíněná zařízení také součástí jejich žaloby a zdali bude požadovat jejich stažení z výrobních linek. Jedinou podmínkou, kterou soud stanovil, bylo to, že produkty smí vidět pouze externí právníci Applu a v žádném případně nikdo ze ze zaměstnanců v Cupertinu. Není třeba dodávat, že žádná společnost není ráda, když konkurence zjistí jejich tajné “zbraně” dříve než se dostanou na trh. Samsung měl ale nespornou výhodu v tom, že všechny požadované produkty do soudního zasedání stihl představit veřejnosti a na událost Google I/O dokonce dodal tisíce předprodukčních vzorků Galaxy Tab 10.1. I přesto se ale Samsung rozhodl vrátit úder a požádal, aby tentokrát Apple ukázal finální komerční verze produktů iPhone 5 a iPad 3, nebo pokud ještě není hotova finální verze, pak chtějí vidět nejaktuálnější vývojovou verzi spolu s originálním obalem a příslušenstvím. Chce se tím údajně vyvarovat tomu, aby nedošlo v době vydání iPhone 5 či iPad 3 opět ke konfliktu s produkty Samsungu a tedy aby se dalo vyvarovat dalším soudním sporům.

  - -

Nutno podotknout, že Apple je mnohem důkladnější v utajování svých budoucích produktů, čímž se snaží vyhnout poklesu zájmu výrobky současné generace, které již má na trhu. Nejednou se také stalo, že svou novinkou společnost prorazila na trhu v poměrně nové kategorii, kterou pak následovali ostatní výrobci (iPad), takže se dá předpokládat, že bude dělat maximum, aby svou práci Samsungu nevyzradila. A mají poměrně velkou šanci, že se jim to povede. Apple původně žaloval Samsung kvůli výrobkům, které buďto již vydal na trh, nebo jejichž příprava byla alespoň oficiálně oznámena. Zatímco Samsung chce, aby soud donutil Apple ukázat produkty, které by podle neoficiálních informací a podle předchozích zvyků hypoteticky mohl touto dobou připravovat, a které by opět čistě teoreticky měly mít název iPhone 5 a iPad 3.

-

Jistě vám to teď dochází – Samsung nemá nic v rukou a Apple může nejen namítnout, že žádný z požadovaných výrobků dosud nebyl vyroben (a nikdo nemůže dokázat opak), ale navíc by mohl onu “potenciální” žalobu, které se Samsung obává v budoucnosti, uzavřít již teď na základě toho, co se právě nachází skutečně na trhu a soudně tak donutit stáhnout Samsung zmíněná zařízení z trhu, nebo zablokovat budoucí prodej u těch, která se na trh ještě nedostala.

- - - -

Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že se ani jedna strana v soudním jednání příliš nehrne k akci. Celý spor údajně stojí delší dobu na místě a obě společnosti nechávají zbraně vychladnout. Pokud vás tato kauza zajímá, můžete se podívat na přiložené soudní záznamy, které unikly na internet. Kompletní znění naleznete na odkazovaném zdroji.

Zdroj: Thisismynext.com

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku