Sony Xperia 10 IV: voděodolný kompakt s teleobjektivem a velkou baterií

Xperia 10 IV 1
  • Do střední třídy přichází voděodolnost a fotoaparát s optickým přiblížením
  • Staromilce potěší 3,5mm jack a slot na paměťové karty
  • Zklamáním je pouze 60Hz displej

Společnost Sony na své dnešní tiskové konferenci nepředstavila pouze vlajkový model Xperia 1 IV, ale i levnější Xperii 10 IV. Stejně jako u loňského předchůdce se jedná o smartphone vyšší střední třídy, který zaujme poměrem ceny a výbavy – nabízí totiž některé prvky, které v této cenové hladině běžně nevídáme.

Sony Xperia 10 IV: kompaktní rozměry a solidní výbava

Na první pohled zaujme Xperia 10 IV svými kompaktními rozměry. Nejenže je vlivem protáhlého displeje příjemně úzká (67 mm), což přispívá pohodlnějšímu úchopu, ale díky výšce 154 mm vám ani nebude nijak nepříjemně trčet z kapsy. Přenášení bude příjemné i díky nízké hmotnosti 161 gramů. Díky tomu má podle Sony jít o nejlehčí 5G smartphone s 5000mAh baterií. Nad vymýšlením tohoto prvenství se pravděpodobně marketingové oddělení Sony pořádně zapotilo.

Xperia 10 IV Official Product Video – Perfect companion for everyday life ​

Boky telefonu jsou ploché a barevně korespondují se zbytkem těla, které můžete mít v černé, bílé, mátově zelené, nebo levandulově fialové barvě. Kromě typických tlačítek najdete na pravém boku i čtečku otisků prstů. Potěší i zvýšená odolnost s krytím IP65/68.

Stále jen 60 Hz

Pravděpodobně největší slabinou Xperie 10 IV bude plynulost zobrazovaného obsahu. Použitý 6″ OLED panel s Full HD+ rozlišením a poměrem stran 21:9 se sice pyšní živými barvami a absolutní černou, bohužel jeho maximální obnovovací frekvence činí 60 Hz. Za tyto peníze bychom očekávali minimálně 90, optimálně 120 Hz.

Reputaci si Sony alespoň částečně napravuje v oblasti zvuku. Telefon je vybaven stereo reproduktory, 3,5mm jackem a také schopností bezdrátového přehrávání audia ve vysokém rozlišení. Podporován je kodek LDAC, stejně tak i technologie 360 Audio a 360 Reality Audio Upmix, které dokáží přetransformovat dvoukanálový zvuk do prostorového.

Silná sestava fotoaparátů

Ve své třídě Sony také boduje fotoaparáty. Na zádech najdeme celkem tři čočky a ani v jednom případě se nejedná o zbytečné makro/bokeh/monochromatické snímače. Hlavní fotoaparát má rozlišení 12 megapixelů, širokoúhlý 8 megapixelů a teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením 8 megapixelů. Hlavní snímač je opticky stabilizovaný a zvládne pořizovat působivé snímky ve dne i za zhoršeného osvětlení, k čemuž slouží speciální noční režim. Jediné, co možná budete postrádat, je schopnost natáčet video ve 4K rozlišení.Sony Linkbuds recenze 1Nepřehlédněte

Recenze Sony LinkBuds: mimozemská sluchátka s nadpozemskými funkcemi

Xperii 10 IV pohání čipset Qualcomm Snapdragon 695 5G vyrobený 6nm technologií, který se opírá o 6 GB RAM. Data lze ukládat buď do interního 128GB úložiště, nebo na paměťovou kartu. 5000mAh akumulátor se umí nabíjet výkonem až 30 wattů. Nabíječku si ale musíte obstarat sami – Sony do balení žádnou nepřidává. Operačním systémem je Android 12.

Cena a dostupnost

Sony Xperia 10 IV půjde do prodeje v polovině června za 12 499 korun. Předobjednávky startují 23. května, u vybraných prodejců můžete k telefonu zdarma získat TWS sluchátka WF-C500 v černé barvě.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku