Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia 10 III: protáhlý elegán z druhé ligy

Recenze Sony Xperia 10 III: protáhlý elegán z druhé ligy

Sony se před několika lety rozhodlo změnit svou strategii v mobilním odvětví. Podle finančních výsledků se tato strategie japonskému gigantovi vyplatila – po několika krušných letech je konečně v černých číslech. Z nejnovější trojice smartphonů Xperia třetí generace do našich končin dorazil nejlevnější zástupce, Sony Xperia 10 III.

Na první pohled se „trojka“ vzhledově příliš neliší od svého předchůdce Sony Xperia 10 II. Dokázal se ale nástupce poučit z chyb minulých generací, zvládne pořádně zatopit telefonům ve střední třídě a podaří se mu přesvědčit české zákazníky, že značka Sony nepatří do starého železa? Nejen to se dozvíte z naší recenze.

Design a konstrukce

Sony si vždycky šlo vlastní cestou a Xperia 10 III je toho zářným důkazem. Designová linka sázející na „nudlovitý“ design se v Japonsku stále ještě neokoukala a musím říct, že oproti tradičním smartphonům je to příjemná změna. Kombinace plastového rámu a skla na přední a zadní straně působí elegantně a nenápadně, byť by někdo mohl namítnout, že je design poměrně nudný. K zádům mám jen dvě výtky – jsou extrémně kluzká a velmi ráda sbírají otisky prstů.

Sony Xperia 10 III 1
Design je elegantní a díky poměru stran 21:9 také neotřelý

Plochý kvádr na zadní straně narušuje jen mírně vystouplý modul fotoaparátů. Přední straně chybí moderní výřez, vše se zvládlo ukrýt do rámečků. Ty by sice mohly být tenčí, alespoň jsou ale symetrické. Na pravé straně se nachází kolébka hlasitosti, vypínací tlačítko kombinované s čtečkou otisků prstů a dedikované tlačítko pro Google Asistenta, které bohužel nejde přemapovat.

Na druhé straně je poté paráda, kterou by měli co nejrychleji okopírovat všichni ostatní výrobci chytrých telefonů. Šuplíček na dvě SIM karty nebo jednu SIM a microSD kartu lze pohodlně vyjmout s pomocí nehtu, takže není potřeba žádný ostrý nástroj. Po vyjmutí se navíc telefon nerestartuje, což je oproti minulé generaci příjemný posun. K tomuto se telefon ještě pyšní dvojicí certifikací IP65/IP68, což rozhodně chválím.

Parametry a funkce

Přední straně dominuje 6″ OLED displej s poměrem stran 21:9, rozlišením 1080 x 2520 pixelů (457 ppi), 60Hz obnovovací frekvencí, HDR a krytím Gorila Glass 6. Ačkoli se mi na displej dívalo dobře a rozhodně se jedná o jeden z kvalitnějších panelů, absenci alespoň 90Hz obnovovací frekvence lze překousnout jen stěží. Na přímém sluníčku by maximální jas také mohl být vyšší. Co také nemohu Xperii 10 III odpustit, je chybějící Always-on režim.

Sony Xperia 10 III 8
Některými parametry Xperia 10 III rozhodně překvapí

Uvnitř telefonu najdeme osmijádrový procesor Snapdragon 690 5G, doplněný grafikou Adreno 619, 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty. Asi už tušíte, že z pohledu výkonu neudělá Xperia 10 III žádnou parádu – v AnTuTu smartphone získal 280 297 bodů, což je na danou kategorii prostě málo.

Hardwarové parametry Sony Xperia 10 III
Systém: Android 11
Rozměry: 154 x 68 x 8,3 mm, Hmotnost: 169 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 690 5G, octa-core, 2x 2,0 GHz Kryo 560 Gold, 6x 1,7 GHz Kryo 560 Silver
RAM: 6 GB, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6", Full HD+, 1080 x 2520 px
Hlavní fotoaparát: 12 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/2.8", PDAF
Druhý fotoaparát: 8 Mpx, f/2.4, 54mm, 1/4.0", PDAF, 2x optický zoom, teleobjektiv
Třetí fotoaparát: 8 Mpx, f/2.2, 120˚, 16mm, 1/4.0", širokoúhlý , Přední kamera: 8 Mpx, f/2.0, 24mm, 1/4.0", HDR, Full HD vdeo
Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Z ostatní výbavy nechybí 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, všechny relevantní polohové systémy, Bluetooth 5.1 s podporou apt-X HD, NFC, 3,5mm jack, stereo reproduktory, USB-C a notifikační LED, za což patří Sony velká pochvala. Za čtečku otisků prstů ve vypínacím tlačítku si naopak Japonci zaslouží pověsit za uši do průvanu – v této cenové kategorii je velmi pomalá. Sice je přesná a nemýlí se, na odemčení si nicméně počkáte.

Rychlost 5G jsme otestovali v síti operátora T-Mobile. Průměrná rychlost stahování dat se pohybovala okolo 103 Mbps, v případě nahrávání to bylo kolem 28 Mbps.

Baterie a výdrž

Baterie dostala příjemnou kapacitu 4500 mAh a také podporu rychlého 30W nabíjení. Výdrž je jednou z předností Xperie 10 III, neboť náročný pracovní den ji nevyvede z míry a často se mi stávalo, že jsem musel po nabíječce sáhnout až v podvečer druhého dne. S trochou omezení se můžete dostat i na dvouapůldenní výdrž.

Nabíjení sice konkurence zvládne i s dvojnásobným výkonem, 30 W ale pro běžné používání bohatě dostačuje. Problémem ovšem je, že v balení dostanete pouze 7,5W adaptér. S ním Xperii 10 III z 0 na 100 % nabijete za více než tři hodiny, za 30 minut poté doplníte pouze 20 %. S rychlejším adaptérem dostanete za půl hodiny nabíjení 37 % a do plna budete Xperii nabíjet něco málo přes dvě hodiny. Tady si Sony žádné plusové body neodnese.

Operační systém

Operačním systémem je Android 11 na první pohled v prakticky čistém stavu, nicméně Sony si v telefonech drží svou velmi lehkou nadstavbu. Rád bych o optimalizaci řekl něco pozitivního, pravdou ale je, že během každodenního používání jsem narážel na zpomalené a sekající se animace prakticky na každém kroku. Nejedná se sice o vyloženou tragédii, díky které by Xperia 10 III nešla používat, dobrý dojem to na mě ale neudělalo.

Sony Xperia 10 III 4
Papírový výkon je na svou třídu poměrně slabý

Výraznějším zásahem Sony do systému je boční panel, kam si můžete odložit aplikace, zkratky nebo dokonce seznam všech aplikací. Zajímavou možností je uložení zkratky pro dvě aplikace najednou, které se poté otevřou současně v rámci rozdělené obrazovky. V praxi jsem pro tuto funkci bohužel nenašel využití a obdobná funkce, kterou disponují například telefony od Samsungu, je v tomto ohledu dále.

Sony Xperia 10 III 14
Optimalizace je slabou stránkou Xperie 10 III

Co potěší, je možnost přizpůsobení displeje, konkrétně jeho barevného podání. Sony v systému dodalo také několik předinstalovaných aplikací, například PlayStation, ovládání sluchátek, hudební přehrávač či zprávy. Naštěstí je lze odinstalovat.

Fotoaparát a záznam videa

Sony vsadilo v případě Xperie 10 III na užitečnou trojici fotoaparátů. Hlavní snímač dostal rozlišení 12 Mpx a clonu f/1.8, širokoúhlý senzor se pyšní 8 Mpx a clonou f/2.2 a třetím do party je teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.4. Sestavu uzavírá selfie fotoaparát s 8 Mpx a světelností f/2.0. Na papíře vypadá sestava fotoaparátů velmi silně.

Co mě nepříjemně překvapilo, je rychlost ostření a čas pořízení fotografie po stisknutí spouště. Chápu, že Sony chce opravdu pečlivě zaostřit a postarat se o co nejlepší výsledek, téměř tři sekundy to ale trvat prostě nesmí. Tohle se Sony hrubě nepovedlo.

Sony Xperia 10 III 6
Fotoaparát je překvapivě Achillovou patou Xperie

Za dobrých světelných podmínek jsou snímky přinejlepším průměrné. Hlavní fotoaparát umí překvapit a vykouzlit ostré snímky s dobrým dynamickým rozsahem, stejně tak širokáč zvládne velmi dobře imitovat výstup z hlavního fotoaparátu. Protisvětlo je nicméně problém, stejně tak jako měkčí stíny, se kterými si Xperia 10 III příliš poradit neumí.

Teleobjektiv je už slabší, obzvláště v případě ostrosti. Dynamický rozsah také nepatří mezi silné stránky teleobjektivu a celkově mě jeho výsledky zklamaly. Xperia 10 III nemá dedikovaný senzor pro makro a vůbec jí to nechybí. Snímky detailů jsou průměrné a mohou se s klidným svědomím měřit s 2Mpx snímači, kterými s hrdostí osazuje své telefony konkurence. Portréty taktéž zvládá Sony poměrně dobře, bokeh je krásně měkký a fotografie je ostrá.

Za zhoršených světelných podmínek mě fotky velmi nepříjemně překvapily. Znatelný šum, špatné barevné podání, chybějící detaily a neostré snímky jsou v podstatě standardem a je poměrně jedno, jestli v nočním režimu zvolíte hlavní fotoaparát, širokáč nebo teleobjektiv.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Koukatelný snímek pořídíte jen dílem náhody nebo v případě, kdy fotíte pod silným zdrojem umělého světla. Řeknu to naprosto bez obalu – takhle špatné noční snímky jsem už dlouho neviděl a u telefonu v této cenové kategorii se jedná o podprůměrné výsledky.

Video umí Sony Xperia 10 III natáčet až ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Za dobrých světelných podmínek se objektivy snaží, nicméně rychlá změna scény telefonu nesvědčí a občas vytvoří neestetický přepal oblohy. Ostření je na můj vkus trochu pomalejší, pozitivem je ale možnost přepínání mezi všemi objektivy a poměrně kvalitní zvuk.

Sony Xperia 10 III camera test (4K, 30 fps)

V noci je to v případě videa stejné jako u fotografií. Pokud vyloženě nemusíte, za zhoršených světelných podmínek Xperií nenatáčejte. Videa jsou přeplněna šumem, neostrostí a špatným barevným podáním. Na natočené video se nebudete chtít znovu podívat, natož je s někým sdílet.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia 10 III měla být japonskou štikou ve střední třídě. Smartphone měl dostatek předpokladů pro to, aby vybočil z šedého průměru konkurence a zaujal funkcemi, které se v této cenové kategorii jen tak nevidí. Kdyby Xperia 10 III neselhala v tolika jiných oblastech, byla by to jistě zajímavá alternativa. Obzvláště v případě fotoaparátů je to veliké překvapení s ohledem na to, že mezi bezzrcadlovkami Sony udává trendy.

Sony Xperia 10 III 10
Sony Xperia 10 III měla dobře nakročeno k titulu zajímavé alternativy ve střední třídě

Předností Sony Xperia 10 III je kvalitní displej, elegantní design, dvojitá certifikace odolnosti proti vodě a prachu IP65/IP68, snadno vyjmutelný šuplíček na SIM karty či velmi dobrá výdrž na baterii. Zklamáním je nedostatek papírového výkonu, podprůměrný noční režim a pouze průměrné denní snímky, pouze 7,5W adaptér v balení, pomalá čtečka otisků prstů, hůře optimalizovaný systém, jen 60Hz obnovovací frekvence bez Always-on režimu a pomalé ostření fotoaparátu.

Sony Xperia 10 III 12
Základní nedostatky bohužel telefon sráží mezi podprůměrná zařízení

Když sečteme pozitiva a negativa smartphonu Sony Xperia 10 III, rozhodně mi z toho nevychází cena 11 490 korun. Za tyto peníze pořídíte mnohem lepší telefony, které Xperii strčí hravě do kapsy. Obávám se, že Sony by s konkurenceschopností měla potíže i v případě, kdy by stála o pár tisíc méně.

Sony Xperia 10 III

8.2

Design a zpracování

8.6/10

Výkon a optimalizace

7.9/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.4/10

Výdrž baterie

9.4/10

Klady (+)

 • kvalitní OLED displej
 • elegantní design
 • odolnost proti vodě a prachu IP65/IP68
 • snadno vyjmutelný šuplíček na SIM
 • velmi dobrá výdrž na baterii
 • podpora sítí 5G

Zápory (–)

 • nedostatek papírového výkonu
 • horší optimalizace systému
 • pouze 7,5W adaptér v balení
 • pomalá čtečka otisků prstů
 • jen 60Hz obnovovací frekvence bez Always-on režimu
 • pomalé ostření fotoaparátu
 • podprůměrný noční režim

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

14 komentářů

 1. White Hat ت

  Cena relativně odpovídá výbavě , ale bohužel těmito kroky půjde Sony celkem brzo do kytek …

  • Já jsem Sony Xperii 10 III taky vrátil, za dva dny. Neskousnul jsem, že neumí přiřadit různé vyzváněcí melodie k jednotlivým kontaktům, že ani nelze udělat aspoň skupiny kontaktů a skupině pak přiřadit vyzváněcí tón. Tohle uměl i pitomej tlačítkovej telefon a předchozí smartphone. Tomu se říká chytrej telefon !? Prej že už to současný chytrý telefony neumějí !? Ať jdou do háje, zklamalo ne to a to jsem měl Sony hodně rád, od doby nepřekonatelné Xperie ŽE Compact. T neměla chybu ! SX10 III jí nesahá ani po kotníky ! To s tím přiřazením melodie ke kontaktům, že to současný mobily neumějí, to jako doopravdy !?

  • to Láďa: Samozřejmě že je nesmysl že dnešní telefony neumějí přiřadit melodii ke kontaktu. Třeba u Samsungu s tím není problém. Člověk si může nastavit i typ vibrace ke konkrétnímu číslu…

 2. bez přezdívky...

  Zajímalo by mě, jak si stojí kvalitou zvukového podání přes 3,5 mm Jack, třeba právě proti Samsungu A52. Mám dojem, že s čím dál tím větším přechodem pozornosti, ať už potápky nebo výrobců, na bezdrátovky, se na kvalitu této komponenty již tak nehledí, a též i nezaměřuje že strany novinářů, či redaktorů.
  Též si nejsem jist, jestli kdy vůbec existoval žebříček, který by porovnával kvalitu reprodukce hudby čistě jen přes 3,5 mm Jack.
  Aspoň na DxO Mark by zvukovou stránku mohli rozčlenit na přednes z reproduktorů a sluchátek zvlášť.
  O tom, jak si proti sobě stojí nadstavby, displeje, fotoaparáty, procesory, se člověk dočte daleko snáz, něž v případě zvuku, v kombinaci: sluchátka – 3,5 mm Jack…

  • White Hat ت

   Tak tohle je celkem jedno a i to jaký výrobce to je.
   Nejvíce záleží na sluchátkách a pak na apce.
   Sluchátka přes kabel jedine s Hi-Res a dobrá apka je Onkyo HF Player která je v základu zdarma , ale plně dostačující.

 3. Milan Paseka

  Konečně pravdivá recenze bez příkrasů. Měl jsem tenhle telefon týden a vrátil ho a to jsem fanoušek Sony. Pomalé reakce systému, průměrná foťák a zbytečně vysoká cena ve srovnání s konkurencí – tu jsem byl schopný zkousnout, ale po pár dnech používání jsem to vzdal a telefon vrátil.

 4. Sony nemíří na čecháčky, slintající nad plasťákem do 10K.
  Tato značka není pro vás!
  Já čekám na Xperii 1 mark III a Sony podpořím v jejich práci.

  • Podpoř Sony v práci ty nečecháčku, a překecej aspoň pár kamarádů – protože Sony směřuje za LG.
   Kdyby do jejich mobilní ztrátove divize nesypali tolik peněz tak už je dávno po nich

  • Jan

   mobilna divizia uz neexistuje asi dva roky kedze patri pod Electronics. a minuly rok ked sa davali financne vysledky, mobily v ramci electronics boli ziskove :) takze pred ohovaranim si zistite zakladne fakty aspon. za ziadnym LG nesmeruju.

 5. Díky za pěknou recenzi. Koukám, že Sony pokračuje v krasojizde do pekla, bohužel. Jsem hodne konzervativní, věrný fanoušek, ale už mě to nebaví. Předchozí 10 II jsem měl a taky to nebyla žádná sláva. Teď mám dvě telefony, drahou 5Ii a k tomu Motorola g 5 g a i když jsou to cenově i výkonem absolutně neporovnatelne telefony, tak když vezmu do ruky motorola a používám ji, tak je ten pocit prostě lepší. Poměr stran 21:9 je děsně uživatelsky neprijemnej. Spousta aplikaci v něm nefunguje a text se komprimuje do nudle a nejde přečíst. Když dám telefony někomu do ruky a zeptám se, co by si vybral, tak úplně kazdej jen z pocitu v ruce volí levnou mororolu.. Mam od Sony vše, třeba slechatka, repráky, vse je skvělý, ale s těmi telefony jsem rozpačitý. Do dalšího už prostě nepůjdu. Pětka fotí dobře, ale zase ty zpraseny aplikace na focení… Achjo, je těžký být fanoušek značky, když nám nejde firma v ničem naproti. 10 III je za ty prachy propadák. Očividně neodladeny software, jako minule, proč to dávají na recenze?

  • xman, ale kazdy telefon ma uplne iny pomer stran, nekde 20:9 19,5:9 a podobne… takze vsade sa to rozbija. neexistuje uz standard 16:9 alebo aspon potom chvilku co sa pouzivalo 18:9 tak je uplne jedno ci mas telefon 20:9 alebo 21:9 uz je to aj tak natiahnute a rozbija sa to

 6. marastudna 50

  Tento tkzv.levný telefon mne vůbec nezajímá a to Jsem fanda Sonby.Očekávám Xperia 1 III a podobné plastáky jako je 10 III bych vůbec do světa nevypouštěl.

 7. bez přezdívky...

  Tady to (i když tak nějak spíše mezi řádky v rámci nevyřčeného mínění) padlo, a i já si to myslím. Pokud je nabídka v rozmezí střední třídy největší, nebudou značky, které na onom kolbišti působí, úplně pasivní k tomu, v jakém případně počtu, budou jejich modely prodávány. Jestli Sony v případě „vlajky“ tak nějak jen „dbá o své fanoušky“, tak v případě té střední, se o to méně bude ucházet o nové. Ten, kdo se ve středu nabídky pohybuje v malých počtech vyrobených kusů, to s ní nikdy nebude myslet tak vážně jako někdo, kdo v očekávání nějakého zisku v ní, ať už výbavou nebo cenou, zatraktivní své „koně“. Sony je gigant jako technologická firma, už ale ne tolik jako značka mobilů. „BlackBerry východu“, byť s profilací, která je jednak jiná, a pak, asi ne úplně tolik „záměrná“. Určitě na poli mobilů, nepřistupují k boji o zákazníka tak jako třeba u konzolí. A jako by u 10 III bylo vidět, jak může být absence hnacího motoru v podobě, vážněji pojatého přístupu ke konkurenčnímu prostředí do něhož své produkty nasazuji, znát na jejich povedenosti.
  1 a 5 III budou i proto trochu jiná písnička.

  • marastudna 50

   Naprostej souhlas!Xperia 1 III a poté 5 III bude ůplně o něčem jiném.Dnes jsem četl recenzi na 1 III na techradar a velká pochvala!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).