Domů » Bleskovky » Sony klesl zisk o drtivých 74 procent, na smartphonech však překvapivě vydělává

Sony klesl zisk o drtivých 74 procent, na smartphonech však překvapivě vydělává

Vydělat na výrobě smartphonů není v záplavě čínské konkurence jednoduché. Z tradičních značek se v poslední době daří pouze Samsungu a Applu, zatímco giganti jako LG, HTC či Microsoft na mobilech prodělávají kalhoty. O to překvapivější zpráva pochází z Japonska – mobilní divize společnosti Sony skončila v posledním čtvrtletí v plusu.

IFA-Sony

Sázka na prémiové modely se tak zřejmě japonskému výrobci vyplácí, ostatně s průměrnou cenou jednoho prodaného smartphonu se Sony nachází na druhém místě za Applem (více informací). Právě díky vyšším maržím vygenerovala mobilní divize Sony zisk 400 milionů jenů (94 milionů korun). Nejedná se sice o nijak závratné číslo, ale alespoň nemusela být výroba smartphonů dotována. Bohužel výhledy do budoucna už tak pozitivní nejsou – prodeje smartphonů byly v uplynulém čtvrtletí o třetinu nižší než ve stejném období v loňském roce a Sony navíc počítá s dalším poklesem.

Příští hvězdou Sony má být model Xperia XR (více informací)

Divize vyrábějící mobilní komponenty zaznamenala o 57,7 procent menší zisk, přičemž na vině je zejména zemětřesení, které zcela vyřadilo jednu z továren na výrobu obrazových snímačů. Další ranou pro japonského výrobce je silný kurz domácího jenu, který významně prodražuje vývoz. Společnost tak v prvním kvartále utržila o 11 procent méně než ve stejném období v loňském roce, zisk dokonce klesl o 74 procent na 21,2 miliard jenů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. 3,5 miliona eur zisk… to maju u nas stredne velke s.r.o.

  • Ovca (neregistrovaný)

   Na Slovensku jo?
   A teď tu pohádku o euru a toho kradeného plynu z ukrajiny

   • lololol (neregistrovaný)

    ano, na Slovensku. v jednej pracujem aj ja a zisk sa pohybuje okolo 2-2,5 mil. eur a velmi prijemne to pocituju aj zamestnanci. a rozhodne nejde o velku firmu. taketo peniaze dnes uz niesu problem.

   • pat (neregistrovaný)

    Vsak to na Slovensku. Zamestnancom nemusi platit mzdy 1500€ a viac pritom moze obchodovat s rovnakym tovarom za rovnake ceny ako Svajciar.

    U nas su bohati podnikatelia. Kamos robil na pile a drevovyrobe, ktora exportuje do Rakuska a sef lieta na vrtulniku a vlastnych lietadlach

   • jmenopriezvisko

    Účetní zisk a účetní ztráta nic neznamenají, pokud to není nějaký hluboký deficit, desetitisíce tuzemských podnikatelů udržují firmy ve ztrátě z důvodů daňové optimalizace.

    Podívejte se jak to dělá Apple, ve státech jako USA a GB, kde jsou vysoké daňové sazby odvádí pouze odvody za zaměstnance, daně fakticky vůbec neodvádí, ty Apple „odvádí“ v daňových rájích, peníze přelévá z jedné offshore společnosti do druhé, a drží je na účtech v zemích, kde jsou nízké nebo žádné daňové sazby.

  • Tak pořád lepší než být třeba 9 mld. v mínusu, že ???? Joo kdyby použili půl os od MS, tak už padli na držku dávno ???? Takže mohou být vděční leda tak Googlu a jeho Androidu a zrovna Sony mé sympatie má ????

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   No jo, tys vlastne zvykly pocitat v miliardach – ztraty, alespon pokud jde o mobilni divizi.

   • android alfa samec (neregistrovaný)

    Po daňových kouzlech (Nokia byla ve Finsku) a odepsané ztrátě na tom MS vůbec neprodělal. Zkus si něco nejdřív nastudovat.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Rok 2013 – $2mld ztrata, rok 2014 $2mld ztrata – zkus si o tom neco nastudovat.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    A ted jeste napis, ze na tom dokonce vydelal. Boze, do cehos to zivot dal… :-D

    Ale jinak gratuluji k nejtupejsimu nicku i prispevku teto diskuse.

   • Velmi vtipné, porovnej si zisk Microsoftu a Sony. A pak sem napiš, kdo je na tom líp.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Srovnavame od zacatku Sony Mobile a mobilni divizi (dnes jiz zaniklou) MS. Ale zrejme jsi to jenom prehledl. V poho to se stava.

 2. Článok o Sony a diskutuje sa tu o MS. To už je fakt obsedantno-kompulzívna porucha. Kód MKCH F42.
  K veci – ja som rád, že je Sony aspoň trocha v zisku. Mám tú firmu rád najmä kvôli minulosti. Škoda, že už dávno nie je to, čo bývala.

  • Přesně tak. Sony už není ani Xperia a ani Vaio. Xperie jsem měl tři a Vaio mám i teď, z doby kdy ještě patřilo pod Sony. TV i domácí kino mám také od Sony. Ta značka mi byla vždy sympatická, tedy dokud jsem nepotřeboval nějakou podporu. Líbí se mi i design současných telefonů, ale ten systém už ne… Japonci dokáží udělat kvalitní i funkční design a to platí nejen ve světě mobilů a notebooků.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).