Sony Ericsson XPERIA X1: Výkon a styl pod křídly Windows Mobile (preview)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-O velký rozruch na poli mobilních zařízení se včera postaral Sony Ericsson se svým nově představeným modelem XPERIA X1. Je pozoruhodné, že se výrobci tuto novinku podařilo téměř dokonale zamaskovat a veškeré informace se tak ven dostaly až oficiální cestou na prezentaci při Word Mobile kongresu, který aktuálně probíhá v Barceloně. V září loňského roku jsme vás informovali o tom, že Sony Ericsson zahájil spolupráci se společností HTC, nicméně že se z toho vyklube tak dobré zařízení (ano, HTC s největší pravděpodobností pro SE model X1 vyrábí), to asi čekal jen málokdo, Sony Ericsson se svým modelem X1 překvapil, a rozhodně si svou pozornost právem zaslouží. Pojďme se nyní podrobněji podívat na hardwarové parametry a funkce přístroje.

- -
Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

I když se v oficiální specifikaci nikde nehovoří o verzi operačního systému, je velice pravděpodobné, že se dočkáme Windows Mobile 6.1 Professional, která by v době uvedení na trh měla být nedílnou součástí všech nových komunikátorů. Výrobce pro X1 připravuje i vlastní uživatelské prostředí, které si můžete lépe prohlédnout na přiložených videích. Do jaké míry toto rozhraní nahradí a zastoupí standardní ovládací prvky Windows Mobile, zatím nevíme, ale můj osobní tip je, že půjde o technologii velice blízkou TouchFLO, kterou do svých komunikátorů integruje HTC. V praxi to tedy bude znamenat, že pomocí nějakého speciálního příkazu, klávesy či gesta na displeji, vyvoláte nabídku s ikonami, které po stisknutí provedou požadovanou akci, například spustí aplikaci nebo internetový prohlížeč.

Dominantou celého zařízení bude prostorný displej s úhlopříčkou 3 palce, který disponuje WVGA rozlišením (800×480px). Tyto hodnoty zajistí opravdu jemné zobrazení a vykreslení, zamrzí snad jen maximální počet zobrazovaných barev, který je kvůli limitům operačního systému Windows Mobile stanoven na 65 536 odstínů. Pod displejem se nachází zajímavě rozmístěné ovládací klávesy a optický joystick. Z oficiálních fotografií je patrné, že kromě něj u X1 nalezneme i dvojici softwarových kláves, tlačítka pro příjem/ukončení hovoru a také klávesy Ok (potvrzování dialogů) a Win (přístup do nabídky Start).

- -

Velkým lákadlem bude rovněž výsuvná QWERTY klávesnice, která se po konstrukční stránce nepatrně liší od doposud dostupných řešení. Výsuvný mechanismus je vytvarován do mírného obloučku, což nejen hezky vypadá, ale především – displej se po vysunutí natočí do lepšího pozorovacího úhlu, než kdyby klávesnice zůstala rovnoběžná vůči tělu telefonu; není to sice až natolik pohodlné, jako u HTC TyTNa II, ale rozhodně je to lepší, než u jiných Pocket PC vybavených výsuvnou klávesnicí. Celkem na klávesnici najdeme 43 tlačítek, není mi ale jasné, kam se schovaly softwarové klávesy, které bývají u QWERTY klávesnic standardem a přispívají k lepší orientaci v operačním systému. Celkové rozměry X1 jsou 110 × 53 × 16.7 mm, což při hmotnosti 145 gramů včetně baterie nepůsobí vůbec špatně.

Živé fotografie
- -

- -

Sony Ericsson XPERIA X1 nikterak nezaostává ani v dalších funkcích, najdeme u něj podporu Bluetooth 2.0 (včetně EDR a A2DP), bezdrátový Wi-Fi 802.11b/g modul a stydět se nemusí ani za telefonní funkce. Pro volání v klasických sítích je k dispozici čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 10), X1 ale potěší i uživatele sítí třetí generace, kde kromě podpory UMTS/HSDPA nabízí i nejrychlejší přenosy přes HSUPA. Vnitřní paměť telefonu (ROM) nabízí kapacitu 512 MB (uživatelsky přístupných bude 400 MB), potěší i údaj o operační paměti RAM, která má velikost 128 MB. Uživatelskou paměť bude samozřejmě možné rozšířit paměťovými kartami micro SD (o SDHC není v oficiální specifikaci opět žádná zmínka, nicméně věřím, že si X1 poradí i s tímto standardem vysokokapacitních karet).

- -

Novinka potěší i příznivce navigace, jelikož bude obsahovat integrovaný GPS modul s podporou technologie A-GPS (asistovaná GPS; rychlejší zaměření pozice přes BTS operátorů, případně přes asistenční server). Dočkáme se i FM rádia s podporou RDS, a podle videí je patrné, že je komunikátor vybaven 3,5mm výstupem na sluchátka. Otazníky zatím zůstávají u použitého procesoru, v několika videích se však hovoří o frekvenci 500MHz, což by nemuselo být vůbec špatné. Klasické mobilní telefony od Sony Ericssonu jsou zpravidla vybaveny velice kvalitním fotoaparátem, a výrobce se nechce nechat zahanbit ani v případě X1, kterou vybavil 3.2MPx fotoaparátem s Autofocusem, přisvětlovací diodou a schopností nahrávat video ve VGA rozlišení až při 30 snímcích za vteřinu. Že by konečně někdo (SE) začal pořádně využívat možnosti mobilních chipsetů, které tyto funkce mají (Qualcomm), avšak zatím nebyly naplno zpřístupněny?

- -

Sony Ericsson se svým prvním komunikátorem postaveným na platformě Windows Mobile míří vysoko, a díky uvedení nové modelové řady je více než patrné, že po X1 se dočkáme i dalších přístrojů; nepředbíhejme však, jelikož i na uvedení této novinky si budeme muset ještě několik měsíců počkat, na trhu by se měl objevit až v druhém kvartálu tohoto roku ve dvou barevných variantách – černé a stříbrné. Cena zatím stanovena nebyla, ale odhaduji, že se bude pohybovat blízko hranice 20 000 Kč.

- -

Užitečné odkazy
Oficiální homepage SE XPERIA X1
Kompletní hardwarové parametry
Velká fotogalerie (nepublikované snímky)

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku