TOPlist

Sony Ericsson představil dva nové modely: Xperia Active a Xperia Ray

Řada telefonů Xperia od Sony Ericssonu se včera rozrostla o dva nové přírůstky. Ten první bude určený především pro sportovce a vadit mu nebude voda ani hrubší zacházení, druhý model nabídne atraktivní design s kovovým rámem a vyvážené hardwarové parametry. Novinky s označením Xperia Active a Xperia Ray by se do prodeje měly dostat v průběhu třetího čtvrtletí, tak snad se výrobci tento termín povede dodržet.

Sony Ericsson Xperia Active: Pro sportovce
Pokud sportujete a hledáte chytrý telefon, který vydrží trochu hrubší zacházení a nebude vás obtěžovat svými rozměry, určitě byste neměli přehlédnout novou Xperii Active, která je pro tyto potřeby jako dělaná. Do výbavy dostala operační systém Android 2.3, 1GHz procesor od Qualcommu a HVGA displej (320 x 480 px) s úhlopříčkou 3 palce, který chrání odolné minerální sklo. Telefon je dokonce certifikovaný standardem IP67, což značí, že je odolný proti prachu a vodě. Pod vodou v maximální hloubce 1 metr Xperia Active vydrží až 30 minut, aniž by došlo k poškození. Pro všechny příznivce aktivního sportu nabízí telefon speciální aplikace, které usnadňují pravidelně sledovat aktuální stav při cvičení. Uživatelé si tak snadno mohou nastavit vhodnou běžeckou trasu díky integrované GPS, ve výbavě má také barometr či kompas. Tepovou frekvenci je možné sledovat v reálném čase přímo na displeji (díky bezdrátové síťové technologii ANT+),  zatímco aplikace iMapMyFitness pravidelně sleduje cvičení den za dnem.

- - - - 
Sony Ericsson Xperia Active

Design telefonu je velmi zajímavý, na spodní hraně se nachází speciální výstupek s otvorem, skrze který je možné Xperii Active uchytit na poutko či pásek na zápěstí. Kromě toho v balení najdete speciální pouzdro na ruku, které využijete především při aktivním cvičení. Společně s telefonem dostanete také vyměnitelný zadní kryt, 2GB microSD kartu, sportovní stereo sluchátka, cestovní nabíječku a synchronizační microUSB kabel. Standardně budou v prodeji dostupné dvě verze – s černým zadním krytem a bílým krytem, uživatel vždy v balení nalezne oba dva, takže si je bude moci podle potřeby změnit. Celkové rozměry telefonu jsou  55 x 92 x 16,5 mm, hmotnost včetně baterie je 111 gramů.

Fotografie bude pořizovat 5MPx fotoaparát s autofocusem, přisvětlovací diodou a speciálními funkcemi pro detekci obličeje, stabilizaci obrazu či ostření dotykem. Xperia Active zvládne nahrávat HD video (720p). Pro připojení do bezdrátových sítí bude k dispozici Wi-Fi 802.11 b/g/n, chybět nebude ani obíbená funkce Wi-Fi hotspot pro sdílení mobilního internetu mezi další zařízení ve vašem okolí.

Sony Ericsson Xperia Ray: Elegán se slušnou výbavou
Druhou novinkou, která byla představena na veletrhu CommunicAsia 2011 v Singapuru, je Xperia Ray. Tenhle kousek dokáže zaujmout atraktivním designem a vyváženými hardwarovými parametry. Rám je kovový, ale přesto si telefon dokázal zachovat hmotnost 100 gramů i s vloženým akumulátorem. Stejně jako u první novinky, i zde byl použit 1GHz procesor od Qualcommu, který by pro potřeby systému Android 2.3 měl plně postačovat. Kvalitní fotografie by měl zajistit 8MPx fotoaparát se snímačem  Exmor R, kterému rovněž dělá společnost přisvětlovací dioda. Pro fotografování bude k dispozici celá řada užitečných funkcí – samospoušť, detekce scény, detekce obličeje, detekce úsměvu, ostření dotykem a chybět nesmí ani záznam videa v HD rozlišení.

Xperia Ray bude telefon se sympatickými rozměry  111 x 53 x 9,4 mm, na přední straně najdeme kapacitní displej s úhlopříčkou 3,3″ a rozlišením 854 x 480 px, který je také chráněný minerálním sklem a měl by být lépe odolný vůči poškrábání. Součástí balení bude 4GB microSD karta, stereo sluchátka, nabíječka, microUSB kabel a baterie s kapacitou 1 500 mAh. Výrobce udává, že Xperia Ray zvládne přehrávat hudbu až 36 hodin (s vypnutým displejem), při přehrávání videa by měl telefon vydržet necelých 7 hodin.

- - - -

Obě novinky by měly na trh dorazit v průběhu třetího kvartálu tohoto roku, ceny zatím stanoveny nebyly. Xperia Ray s kovovým rámem bude dostupná ve čtyřech barevných variantách – černé, zlaté, bílé a růžové.

 

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku