TOPlist

Sonos Era 100 a Era 300 míří do prodeje. Známe české ceny

sonos era 300 in white
  • Sonos na trh uvádí dva nové reproduktory. Menší z nich v portfoliu nahrazuje model One
  • Era 300 láká na unikátní design, 6 integrovaných reproduktorů a podporu Dolby Atmos
  • V Česku oba modely koupíte od konce března, ceny jsou ale klasicky „sonosovské“

Společnost Sonos dnes přestavila dvojici chytrých reproduktorů Era 100 a Era 300. Era 100 nahrazuje nejprodávanější reproduktor Sonos One a přináší nový design, přepracované ovládaní, a především lepší zvuk, což jsem měl možnost prověřit na vlastní uši. Era 300 zaujme v portfoliu místo mezi Era 100 a nejdražším modelem Five. Tato novinka láká na skvělý zvuk a prostorové Dolby Atmos.

sonos era 300 atmos surround
Sonos Era 300

Oba reproduktory disponují Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 6, ale také USB-C konektorem pro kabelové připojení. Samozřejmostí je podpora AirPlay 2 a technologie Trueplay. Obě novinky se na českém trhu začnou prodávat 28. března. Prodejní ceny jsou bohužel velmi sebevědomé. Model Era 100 pořídíte za 6 990 Kč, Era 300 vyjde na 12 490 Kč. Reproduktory jsem měl možnost slyšet s předstihem, takže se s vámi podělím o mé první dojmy.

Sonos Era 100: vylepšený model One

Reproduktor Era 100 svým designem navazuje na Sonos One, avšak je o něco širší a vyšší. Novinka je totiž nově vybavena hned dvěma tweetery, které jsou umístěny v horní části a směřují vlevo i vpravo, čímž je schopná zajistit poměrně slušný stereo zážitek. Ve spodní části se ještě nachází středobasový měnič.

Sonos Era 100 02

Nový software a hardware s lepší akustikou umožňují detailní stereofonní zvuk a hluboké basy. Na první poslech musím říct, že Era 100 hraje opravdu lépe než One. Zejména výšky jsou detailnější, vokály srozumitelnější a basy hodně výrazné. Na tak malé rozměry hraje Era 100 opravdu parádně. Konkrétnější hodnocení si ale ponechám do recenze.

I levnější Era 100 nově nabízí USB-C konektor a díky redukci na 3,5mm audio výstup se nabízí použití například s gramofonem, což u Sonosu One nebylo možné. Dva reproduktory Era 100 lze jednoduše spárovat dohromady pro stereofonní zvuk a použít je jako zadní kanály k vašemu soundbaru.

Sonos Era 300: pohlcující Dolby Atmos

Era 300 nabízí zcela unikátní design, který připomíná přesýpací hodiny. Díky tomu se může pochlubit hned šesti výkonnými reproduktory, které směřují doleva, doprava, vpřed i nahoru. Díky této směrovosti zde nechybí podpora Dolby Atmos.

Sonos Era 300 01

Novinka je prvním produktem značky Sonos, který můžete použít jako zadní reproduktor s vícekanálovým prostorovým zvukem. Pokud připojíte dva reproduktory k soundbaru Arc, můžete se těšit na ultimátní zážitek z filmů, o čemž jsem se mohl přesvědčit na vlastní kůži.

Era 300 hraje opravdu parádně. Nabízí hutný přednes, avšak s křišťálovým podáním výšek a realistických středů.

Hlasoví asistenti i udržitelnost

Era 100 a Era 300 disponují novým dotykovým ovládáním, které se lépe nahmatá i bez vizuálního kontaktu. Reproduktory lze pohodlně ovládat a spravovat skrze známou aplikaci Sonos. Mezi hlasovými asistenty nechybí Sonos Voice Control i Amazon Alexa, ovšem schází podpora Google Assistanta. Potěší, že na obou reproduktorech se nachází mechanický vypínač mikrofonů.

Sonos Era 100 01
Díky USB-C lze drátově přes redukci připojit i gramofon

Důležitou oblastí, na kterou se Sonos soustředí, je udržitelnost a zjednodušení oprav svých produktů. I z toho důvodu jsou nové modely vyrobeny z recyklovaného plastu a na jejich montáž bylo použito více šroubů a méně lepidel. Snížila se také spotřeba elektrické energie, která v nečinnosti nepřesáhne 2 W a nezapomnělo se ani na režim spánku. Reproduktory budou dostupné v tradičních barvách – bílé a černé.

Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku