Recenze: Solární nabíječka Powermonkey eXplorer

Recenze solární nabíječky s externím 2200mAh akumulátorem a obrovským množstvím konektorů…

-Snad každý majitel mobilního telefonu se někdy setkal se situací, kdy nutně potřeboval dobít baterie, ale zdroj elektrické energie nebyl v dosahu. Co v takové situaci dělat? Někteří to mohou vyřešit tím, že sebou vždy budou mít po ruce ještě jednu záložní baterii, kterou v případě potřeby vymění. Jenže i druhý akumulátor není bezedný. Mnohem elegantnější řešení v takové situaci nabízejí kompaktní solární nabíječky, a my se v dnešním testu na jednu z nich podíváme.

Společnost Sunnysoft s.r.o. nám k dlouhodobému testu zapůjčila solární nabíječku s externím akumulátorem, který dokáže v terénu zajistit spolehlivý zdroj energie nejen pro dobíjení komunikátoru, ale například i hudebního přehrávače nebo dalšího příslušenství. PowerMonkey eXplorer tvoří několik komponent, které vám pomohou s dobíjením vašich zařízení v terénu. Hlavním článkem celé soupravy je baterie s kapacitou 2200 mAh. Baterii můžete dobíjet buď ze sítě, přes USB kabel nebo přes solární panel. V balení dále naleznete sadu nejběžnějších konektorů, se kterými dobijete většinu dnešních mobilů a komunikátorů. Všechny prvky PowerMonkey můžete uložit do ochranného pouzdra opatřeného zipem a snadno jej takto uložit například do batohu a vyrazit do terénu. Výrobce dále přidává malý látkový sáček pro samostatné uložení solárního zdroje.

- -
Cestovní balení PowerMonkey eXploreru

Externí baterie
Akumulátor je opatřený ochranným gumovým obalem, který je odolný vůči vlhkosti. Součástí baterie je signalizační displej s modrým podsvícením, který vás informuje o jejím aktuálním nabití. Součástí je rovněž signalizační LED dioda, která signalizuje probíhající nabíjení, vybití nebo dobíjení baterie samotné. Na levé straně od signalizačního displeje je napevno uchycený nabíjecí konektor, ke kterému stačí připojit některou z dodávaných koncovek a dobíjení vašeho zařízení může začít. Protější strana je opatřena konektorem, do kterého můžete připojit USB kabel (pro dobíjení z PC), cestovní nabíječku nebo již zmíněný solární panel.

- -
Nabíjení z externí baterie; připojení solární nabíječky k baterii

Kryt baterie je díky použitému materiálu odolný vůči nárazům a rozhodně snese i méně šetrné zacházení a vadit mu nebude ani pád do bahna a jiných nečistot. Pokud je baterie zcela vybitá, zabere její plné dobití přes USB kabel z PC okolo 6,5 hodiny, při dobíjení ze sítě se mi akumulátor dobil za necelé 4 hodiny. Často se vám ale může stát, že v dosahu nebude žádný zdroj elektrické energie, a v takovém případě budete muset sáhnout právě po solárních panelech. Jejich funkci si podrobněji popíšeme v dalších odstavcích, při používání za dobrého slunečního světla trvá nabití okolo 18 hodin, což není málo.

- -

Když jsem PowerMonkey použil pro nabíjení svého Pocket PC s baterií o kapacitě 1500 mAh (Airis T482), dobil mi externí akumulátor telefon na plnou kapacitu jednou. Při další nabíjení se telefon dobil na zhruba 30% a poté se PowerMonkey vypnul a bylo jej potřeba opět znovu dobít. PowerMonkey pracuje se vstupním napětím 5V/600mA. Výstupní napětí se pohybuje mezi 4,5 až 5V a maximální proud je 700 mAh. Rozměry akumulátoru jsou 90×45×38 mm, hmotnost přijatelných 83 gramů.

Solární nabíječka
Solární nabíječka je vyrobena z pevného plastu a je osazena dvěma solárními panely. Pro lepší přenositelnost a skladnost ji výrobce opatřil ohebným kloubem, díky kterému její rozměry při přenášení můžete zmenšit na polovinu. Solární nabíječkou můžete dobíjet buď záložní akumulátor sady PowerMonkey a nebo přímo vaše zařízení. Díky variabilitě konektorů záleží jen na vás, jaké řešení si zvolíte. Představme si například situaci, kdy jste mimo dosah zdroje elektrické energie a váš telefon je zatím dostatečně nabitý, nicméně záložní baterie už ne, jelikož jste jej z ní předtím dobíjeli. Přes den je dostatek slunce, proč tedy nevyužít solárních panelů pro nabití externí baterie. Nebo naopak, externí baterii máte zatím dostatečně nabitou, nicméně její kapacitu si raději budete chtít ušetřit na později, solární panely tedy připojíte přímo do konektoru telefonu a nabíjíte. V terénu je to nesmírně praktické.

- -
Sada konektorů pro připojení nejrůznejších typů zařízení

Jak jsem již zmínil, nabití samotné externí baterie přes sluneční světlo trvá velice dlouho, mě přímé nabití HTC Touch Diamondu (900 mAh) trvalo okolo 9 hodin, displej telefonu byl po celou dobu vypnutý a nabíječka byla na přímém světle, v terénu je to ale přijatelné a mnohdy vůbec jediné řešení, jak zajistit, aby byla vaše technika nabitá. Aby solární panel dobíjel, je potřeba, aby měl dostatek světla, v šeru nebo jen při svitu žárovky svůj účel příliš dobře neplní, během dne vám ale s nabíjením výrazně pomůže. To, že solární panel přijímá dostatek světla, je opět signalizováno diodou na těle nabíječky.
Samotná velikost solárního panelu je 110×70×10 mm (ve složeném stavu), při rozložení se délka pochopitelně zdvojnásobí. Hmotnost je o jeden gram nižší oproti externí baterii, tedy 82 gramů. Výstupní proud je 200mA při napětí 5V, což je více než třikrát nižší hodnota, než u baterie samotné.

Obsah balení
Kromě výše popsaných komponent v balení nalezneme i sadu několika různých konektorů:
– Nokia, Nokia Mini, Motorola V66, Samsung E900, Siemens C25 a Sony Ericsson široké konektory
– jeden Mini USB konektor pro chytré telefony, kapesní počítače a další zařízení
– jedna samice konektoru USB pro použití s vhodným kabelem vašeho zařízení
– jeden iPod/iPhone konektor
– jeden konektor pro Sony PSP a většinu digitálních fotoaparátů
– klasický USB kabel pro dobíjení z PC nebo notebooku

- -

Dále je součástí standardní AC nabíječka s výměnnými hlavicemi, které zajišťují kompatibilitu pro zásuvky ve více než 150 zemích. Celková hmotnost sady je 553 gramů.

Nabíjecí sada PowerMonkey eXplorer nabízí výborné možnosti pro dobíjení zařízení v terénu. Díky solárnímu panelu si skutečně nemusíte dělat starosti, zda se ve vašem okolí nachází nějaký zdroj pro nabíjení, externí akumulátor vám zase umožní naspořit si energii na horší časy. PowerMonkey nemá příliš mnoho negativ, díky kvalitní konstrukci snese i méně šetrné zacházení, pozor ale na konektory samotné, ty příliš odolné nejsou. Problémem tak může být snad jen cena, která se v době psaní recenze pohybovala okolo 2500,- Kč včetně DPH. Celkově se ale jedná o výborné řešení pro dobíjení smartphone telefonů, Pocket PC, ale i klasických mobilních telefonů či hudebních přehrávačů.

- -
S PowerMonkey dobijete téměř cokoliv

Pokud vás sada PowerMonkey eXplorer zaujala, můžete si ji zakoupit v internetovém obchodě Sunnysoft.cz.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku