Domů » Recenze » Recenze: Solární nabíječka Powermonkey eXplorer

Recenze: Solární nabíječka Powermonkey eXplorer

Recenze solární nabíječky s externím 2200mAh akumulátorem a obrovským množstvím konektorů…

-Snad každý majitel mobilního telefonu se někdy setkal se situací, kdy nutně potřeboval dobít baterie, ale zdroj elektrické energie nebyl v dosahu. Co v takové situaci dělat? Někteří to mohou vyřešit tím, že sebou vždy budou mít po ruce ještě jednu záložní baterii, kterou v případě potřeby vymění. Jenže i druhý akumulátor není bezedný. Mnohem elegantnější řešení v takové situaci nabízejí kompaktní solární nabíječky, a my se v dnešním testu na jednu z nich podíváme.

Společnost Sunnysoft s.r.o. nám k dlouhodobému testu zapůjčila solární nabíječku s externím akumulátorem, který dokáže v terénu zajistit spolehlivý zdroj energie nejen pro dobíjení komunikátoru, ale například i hudebního přehrávače nebo dalšího příslušenství. PowerMonkey eXplorer tvoří několik komponent, které vám pomohou s dobíjením vašich zařízení v terénu. Hlavním článkem celé soupravy je baterie s kapacitou 2200 mAh. Baterii můžete dobíjet buď ze sítě, přes USB kabel nebo přes solární panel. V balení dále naleznete sadu nejběžnějších konektorů, se kterými dobijete většinu dnešních mobilů a komunikátorů. Všechny prvky PowerMonkey můžete uložit do ochranného pouzdra opatřeného zipem a snadno jej takto uložit například do batohu a vyrazit do terénu. Výrobce dále přidává malý látkový sáček pro samostatné uložení solárního zdroje.

- -
Cestovní balení PowerMonkey eXploreru

Externí baterie
Akumulátor je opatřený ochranným gumovým obalem, který je odolný vůči vlhkosti. Součástí baterie je signalizační displej s modrým podsvícením, který vás informuje o jejím aktuálním nabití. Součástí je rovněž signalizační LED dioda, která signalizuje probíhající nabíjení, vybití nebo dobíjení baterie samotné. Na levé straně od signalizačního displeje je napevno uchycený nabíjecí konektor, ke kterému stačí připojit některou z dodávaných koncovek a dobíjení vašeho zařízení může začít. Protější strana je opatřena konektorem, do kterého můžete připojit USB kabel (pro dobíjení z PC), cestovní nabíječku nebo již zmíněný solární panel.

- -
Nabíjení z externí baterie; připojení solární nabíječky k baterii

Kryt baterie je díky použitému materiálu odolný vůči nárazům a rozhodně snese i méně šetrné zacházení a vadit mu nebude ani pád do bahna a jiných nečistot. Pokud je baterie zcela vybitá, zabere její plné dobití přes USB kabel z PC okolo 6,5 hodiny, při dobíjení ze sítě se mi akumulátor dobil za necelé 4 hodiny. Často se vám ale může stát, že v dosahu nebude žádný zdroj elektrické energie, a v takovém případě budete muset sáhnout právě po solárních panelech. Jejich funkci si podrobněji popíšeme v dalších odstavcích, při používání za dobrého slunečního světla trvá nabití okolo 18 hodin, což není málo.

- -

Když jsem PowerMonkey použil pro nabíjení svého Pocket PC s baterií o kapacitě 1500 mAh (Airis T482), dobil mi externí akumulátor telefon na plnou kapacitu jednou. Při další nabíjení se telefon dobil na zhruba 30% a poté se PowerMonkey vypnul a bylo jej potřeba opět znovu dobít. PowerMonkey pracuje se vstupním napětím 5V/600mA. Výstupní napětí se pohybuje mezi 4,5 až 5V a maximální proud je 700 mAh. Rozměry akumulátoru jsou 90×45×38 mm, hmotnost přijatelných 83 gramů.

Solární nabíječka
Solární nabíječka je vyrobena z pevného plastu a je osazena dvěma solárními panely. Pro lepší přenositelnost a skladnost ji výrobce opatřil ohebným kloubem, díky kterému její rozměry při přenášení můžete zmenšit na polovinu. Solární nabíječkou můžete dobíjet buď záložní akumulátor sady PowerMonkey a nebo přímo vaše zařízení. Díky variabilitě konektorů záleží jen na vás, jaké řešení si zvolíte. Představme si například situaci, kdy jste mimo dosah zdroje elektrické energie a váš telefon je zatím dostatečně nabitý, nicméně záložní baterie už ne, jelikož jste jej z ní předtím dobíjeli. Přes den je dostatek slunce, proč tedy nevyužít solárních panelů pro nabití externí baterie. Nebo naopak, externí baterii máte zatím dostatečně nabitou, nicméně její kapacitu si raději budete chtít ušetřit na později, solární panely tedy připojíte přímo do konektoru telefonu a nabíjíte. V terénu je to nesmírně praktické.

- -
Sada konektorů pro připojení nejrůznejších typů zařízení

Jak jsem již zmínil, nabití samotné externí baterie přes sluneční světlo trvá velice dlouho, mě přímé nabití HTC Touch Diamondu (900 mAh) trvalo okolo 9 hodin, displej telefonu byl po celou dobu vypnutý a nabíječka byla na přímém světle, v terénu je to ale přijatelné a mnohdy vůbec jediné řešení, jak zajistit, aby byla vaše technika nabitá. Aby solární panel dobíjel, je potřeba, aby měl dostatek světla, v šeru nebo jen při svitu žárovky svůj účel příliš dobře neplní, během dne vám ale s nabíjením výrazně pomůže. To, že solární panel přijímá dostatek světla, je opět signalizováno diodou na těle nabíječky.
Samotná velikost solárního panelu je 110×70×10 mm (ve složeném stavu), při rozložení se délka pochopitelně zdvojnásobí. Hmotnost je o jeden gram nižší oproti externí baterii, tedy 82 gramů. Výstupní proud je 200mA při napětí 5V, což je více než třikrát nižší hodnota, než u baterie samotné.

Obsah balení
Kromě výše popsaných komponent v balení nalezneme i sadu několika různých konektorů:
– Nokia, Nokia Mini, Motorola V66, Samsung E900, Siemens C25 a Sony Ericsson široké konektory
– jeden Mini USB konektor pro chytré telefony, kapesní počítače a další zařízení
– jedna samice konektoru USB pro použití s vhodným kabelem vašeho zařízení
– jeden iPod/iPhone konektor
– jeden konektor pro Sony PSP a většinu digitálních fotoaparátů
– klasický USB kabel pro dobíjení z PC nebo notebooku

- -

Dále je součástí standardní AC nabíječka s výměnnými hlavicemi, které zajišťují kompatibilitu pro zásuvky ve více než 150 zemích. Celková hmotnost sady je 553 gramů.

Nabíjecí sada PowerMonkey eXplorer nabízí výborné možnosti pro dobíjení zařízení v terénu. Díky solárnímu panelu si skutečně nemusíte dělat starosti, zda se ve vašem okolí nachází nějaký zdroj pro nabíjení, externí akumulátor vám zase umožní naspořit si energii na horší časy. PowerMonkey nemá příliš mnoho negativ, díky kvalitní konstrukci snese i méně šetrné zacházení, pozor ale na konektory samotné, ty příliš odolné nejsou. Problémem tak může být snad jen cena, která se v době psaní recenze pohybovala okolo 2500,- Kč včetně DPH. Celkově se ale jedná o výborné řešení pro dobíjení smartphone telefonů, Pocket PC, ale i klasických mobilních telefonů či hudebních přehrávačů.

- -
S PowerMonkey dobijete téměř cokoliv

Pokud vás sada PowerMonkey eXplorer zaujala, můžete si ji zakoupit v internetovém obchodě Sunnysoft.cz.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

16 komentářů

 1. Pěkná recenze a zajímavé čtení při práci. Chtěl bych se zeptat autora pokud bych si sebou vzal třeba na dovolenou jen ten solární panel a konektor na můj telefon (TyTN II), tak zda jej takhle můžu dobíjet třeba na pláži?

 2. Podobných věcí tu už bylo více.. Začína to dobrým nápadem a končí velice špatným kompromisem. Důvody jsou dva: cena (především samotných solárních článků) a častou „absencí“ budoucího návrháře na základní škole. Jsou to kupecké počty (!). Energie (přímého! – pod mrakem prostě NE) slunečního záření, účinnost solárních panýlků (podle obrázku ne víc než 9 procent (!)), účinnost nabíjení externí baterie a (nebo) účinnost nabíjení vestavěných baterií v samotném (vašem) zařízení. Takže počítáme účinnost Z účinnosti a dostaneme se k nehezkému číslu – popřípadě úvaze: Nespolka výroba tohoto zařízení více energie, než ho samotné vyrobí za celou svou životnost (?).. a… neposloužila by baterie o velikosti celého zařízení podstatně lépe (?).. (takové zařízení je již v prodeji se stejným počtem adaptérů – vč. pro notebooky..) Hm.. A jestli trváte na solárním zařízení… počítejte s většíma rozměrama a nepočítejte min. s jednou vejplatou

 3. „A jestli trváte na solárním zařízení… počítejte s většíma rozměrama a nepočítejte min. s jednou vejplatou“
  si padol z mesiaca alebo si este v ´85?(podla tvojej vyplaty) sa preber tato vec stoji okolo 2000 a urcite to je lepsie ako nemat nic. zrataj si kolko mas v roku slnecnych dni a potom kecaj.ked svieti slnko nabijes a ked nesvieti mas prilozenu bateriu. ale to by si musel rozmyslat a to sa ti nedari co?

 4. Tak ten druhý článek psal opravdový odborník – až se mi z něj dělá špatně! Jednak účinnost solárních článků je dnes nad 15% (u těch levnějších) a účinnost elektroniky zaručeně bude někde u 95%. Nebo se snad ona nabíječka při práci rozpaluje jak pětník? Dnešní solární články dokáží během své životnosti vyrobit 1,5 – 2x více energie než množství vynaložené na jejich výrobu (proč by se asi stavěly solární elektrárny?)

  Mám podobnou „hračku“, jenže na trošku vyšší úrovni:
  tělo je z nerezové oceli potažené protlačovanou kůží, takže bezpečně ochrání křehké panely i při pádu (neplatil jsem jí, takže cenu neznám). Pro použití v přírodě naprosto špičková věc a nemůžu si jí vynachválit.

 5. Energie na výrobu se v našich podmínkách z fotovoltaických panelů vrátí za 4-5 let (viz studie v červnovném čísle Alternativní energie).
  Pokud jdete mimo civilizaci a např. navigace je pro vás nutností, žádná externí baterka nepomůže. Také jsem si koupil „hračku“ od výše uvedené firmy (zn. Brando), ale její schopnost dobít 2200 mAh baterii byla při celodenním prudkém Slunci mizivá. Zato 3W panel bezproblémů. Momentálně si objednávám pořádný solární 3W amorfní panel s USB výstupem (Brunton). Tyto hračky jsou na delší expedice k ničemu.

 6. tak faaajne panove.. trochu do toho delam.. treba jsem tuhle delal solarni panely do Afgánistanu – asi tak 500 stanic a neco o tom vim.. tak si overte fakta a nedelejte chytrejsi za kazdou cenu.. 1) 15ti procentni clanky nejsou samozrejme problem, ale jak jsem rekl – ten na obrazku smrdi Čínou a starou technologii. 2) Solární elektrarny odborníku pracují na trochu jiné technologii než polovodičové – např. to jsou stirlingovy motory s účinností kolem 24procent tušim.. – jasne! experimentuje se se vším – i s polovodičema, ale tudy cesta nevede.. jenze ja tu nehodlam dělat prednasku na 3hodiny 3) nejsem z roku 1985.. Dělám ve strojírenském oboru se zamerenim na deleni mat. vykonnostnim laserem pro různe lidi vč. OSN a ČR armadu a plat nemam 20tis….. na svem prvnim clanku stale trvam.. nez me presvedci nekdo z oboru o opaku preji vam krasny den – vsem

 7. jo a jeste tam mel pan otazku v zavorce – proc se teda stavej solarni elektrarny.. To je zajimava otazka.. odpoved je slozitejsi.. Rekl by jsem, ze to jsou ekonomicke a experimentalní důvody.. To je už skutecne slozitejsi posoudit. Ono bych se pak já mohl zeptat „proc jsou války“ – ona odpoved bude stejna a příklad je to velice trefný. *** nekdo tu psal, ze návratnost je radove 4 roky.. To je vc. dotaci? Ja jen – a to doporucuju vsem – Zastavte se na chvilku a vemte si do ruky kalkulacku, tabulky a ceny. U rodinnych domku by jsem spise vsadil na panely pro ohrev vody samotne.. ta ucinnost je uz pouzitelna.. *** a byl tu i komentár cloveka, ktery to má a tomu dekuji za objektivnost a zkusenosti.. *** A samozrejme netvrdim, ze mam ve vsem pravdu a ze muj text nema miliony nepresnosti… ale at zije debata za prípadné chyby se omlouvam

 8. Kazdopadne bych nerad – aby to jako vypadalo, ze jsem si zasedl na solární polovodicove clanky.. to rozhodne ne.. jiste uznavam, ze maji sve místo a ze nekde maji sve nenahraditelne misto…. navzdory zmineným nedostatkum… S.84

 9. to co čtu je docela vtipný a hlavně zbytečný rozbor. Jde snad o využití mimo dosah el. sítě. mám tuto nabíječku cca měsíc a sem nadmíru spokojený. Za 2.500,- Kč mám vyřešeno to co potřebuju, když jsem týden mimo dosah 220V v klidu si přes den nechám nabít záložku ze solárního panelu a pak si v případě potřeby doťuknu mobil, iPod nebo foťák. tak co řešíte? a za ty prachy výborně poslouží

 10. Taky bych přihodil jednu zkušenost. Loni jsem začal uvažovat o pořízení fotovoltaiky. Za prvé jako hračku, za druhé, jako zdroj příjmu (snížení nákladů na el.). Jako hračka dobrý, ale když jsem spočítal z reálných dat (bydlím v rovinách) návratnost investice, byla to hrůza. Pokud by se při přidělení dotace (jakože s těma je to docela problém) nepodvádělo, tak je návratnost 7-8 let. Bez dotace 10-12 let. To je výsměch! Nejenom kvůli penězům, ale i kvůli tomu, že se ávratnost hodně přibližuje životnosti . Takže se současnou účinností fotovoltaiky je to opravdu jenom hračka. Mluvě o recenzovaném přístroji: znouzecnost, která se v krizi může hodit, ale bežně nepoužitelné (mám praktickou zkušenost). THUD

 11. Tak jsem si tuhle solární nabíječku objednal. lákala mě už dřív a jak to tak čtu tak to asi bude použitelné a přesně tohle mi v mojí tech sbírce chybí nehledě na to že využití mimo civilizaci bude celkem dobré, už aby byla doma.

 12. nebo radeji za ty prachy 4x toto ) [odkaz]

 13. Vážení čtenáři,

  Rád bych uvedl na pravou míru pár věcí.
  Solární nabíječka Powermonkey-eXplorer určitě není určena k pořízení za účelem rentability elektrické energie. Je to komplexní záložní zařízení pro běžného uživatele, který jej jistě dobře a spolehlivě využije na cestách či na dovolené se svým telefonem, komunikátorem či MP3 přehrávačem. Jedná se o produkt, který svou kvalitou hravě předčí konkurenční „čínské“ produkty za nižší cenu. Poměr cena výkon je u tohoto produktu naopak na velmi dobré úrovni a na druhou stranu si jistě nehraje na profi zařízení, za které by jste museli dávat celou výplatu. Zkrátka a dobře, spolehlivě poslouží k určenému účelu. Ze života: kolegyně byla vybavena pouze solárním panelem na 14denní dovolenou a i když měla tu smůlu, že měla stále zamračeno, solární panel udržoval při životě její Nokii 6131 zcela bez problémů po celou dobu její dovolené.

  -TyTn II na pláži/první dotaz = ano rozhodně

  Nabíjecí časy dle manuálu, které odpovídají realitě(vyzkoušeno):
  – Solární nabíječka: 6 hodin na slunečním světle nabije jednotku
  z 1/3, což odpovídá energii pro 1 mobilní telefon
  – Nabíjení ze zásuvky: 3,5 hodiny do plného nabití
  – USB nabíjení: 6 hodin do plného nabití

  Michal Horejsek, Sunnysoft

 14. kolik to stoji neni tam cena

 15. Kupil som si nabijačku: [odkaz]

  Očakaval som že budem nabijat mobilnz telefon Xperia X10. Avšak musím konštatovat že tento vzrobok spada skor do kategorie hračiek a navod zavádza: Podla navodu som nabijal solarnu nabijačku na priamom slnku cca 6 hodin, ani po tomto čase podla svetelnej signaliyacie sa naplno nenabila, po opetovnom nabijani mobilu ho nabil len na 10% !!!!! Už som to treklamoval lebo navod je zavadzajuci.

 16. Michal (neregistrovaný)

  Mam s timhle produktem blbou zkusenost skoro vubec nenabiji. Podle me pekny sunt! Pak jsem si koupil tuhle a jsem celkem spokojeny… Mam ji jen chvili takze jeste neni totalne odzkousena tak uvidime

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).