Domů » Bleskovky » SMS slaví čtvrt století: jaký byl obsah první krátké zprávy?

SMS slaví čtvrt století: jaký byl obsah první krátké zprávy?

Short message service, zkráceně SMS, oslavila 2. prosince krásné výročí 25 let od první odeslané zprávy. Překvapivé je, že první zpráva nebyla odeslána z telefonu, ale z počítače. Poslal jí inženýr Neil Papworth přes síť Vodafonu jejímu řediteli, Richardu Jarvisovi. Její obsah byl velmi triviální – „Veselé Vánoce“.

SMS se udržely jako hlavní platforma pro textovou komunikaci téměř dvě dekády, než je začaly vytlačovat komunikační programy jako Facebook Messenger, WhatsApp nebo iMessage, především kvůli omezení na 160 znaků. Důležité milníky byly v roce 1993, kdy Nokia přestavila první telefon s podporou SMS, v roce 1998, kdy v Japonsku vznikly emoji, a v roce 1999, kdy operátoři umožnili posílat SMS i do jiných sítí.

„V roce 1992 jsem neměl ani potuchy, že se krátké zprávy stanou takovým hitem, který zavdá vzniku emoji a aplikacím, které využívají miliony lidí. Teprve nedávno jsem řekl svým dětem o tom, že já jsem poslal první smsku. Když se podívám zpět na svou vánoční zprávu, tak si s odstupem času uvědomuji, že to byl klíčový moment v mobilní historii,“ řekl autor první SMS Neil Papworth.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

 1. Vítězslav Žurek

  alternativní komunikátory rozhodně nezačaly vytlačovat sms kvůli omezení znaků na 160, to je přece nesmysl! Dlouhé zprávy složené z několika sms přece umí telefony už někdy od roku 2000 a můžu napsat zprávu dlouhou klidně přes deset SMS ale v telefonu ji vidím jako jednu a příjemce taky jako jednu, takže mi může být jedno, že je to technicky 10x 160 znaků ;-)
  Naprosto zásadní důvod k rozšiřování alternativních komunikačních aplikací je tudíž cena, protože neplatíme za jednotlivé SMS ale za data, což je nesrovnatelně levnější pokud mám běžný tarif a ne tarif s neomezenými sms.

  • A on má dnes ještě někdo jiný tarif, než ten neomezený? SMS spíše netáhnou kvůli tomu, že jsou jen základem textové komunikace – žádné GIFy, videa, fotky.

  • shepii: Opet klasicky pripad prehlizivosti. To by ses divil, kolik lidi ma omezeny tarif. Taky ma spousta lidi predplacenou kartu a ano, i iv ruce 2017 nema obrovske mnozstvi lidi mobilni internet.
   To, ze ty ho mas uz roky neznamena, ze to tam maji vsichni…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).