Domů » Bleskovky » SMS slaví čtvrt století: jaký byl obsah první krátké zprávy?

SMS slaví čtvrt století: jaký byl obsah první krátké zprávy?

Short message service, zkráceně SMS, oslavila 2. prosince krásné výročí 25 let od první odeslané zprávy. Překvapivé je, že první zpráva nebyla odeslána z telefonu, ale z počítače. Poslal jí inženýr Neil Papworth přes síť Vodafonu jejímu řediteli, Richardu Jarvisovi. Její obsah byl velmi triviální – „Veselé Vánoce“.

SMS se udržely jako hlavní platforma pro textovou komunikaci téměř dvě dekády, než je začaly vytlačovat komunikační programy jako Facebook Messenger, WhatsApp nebo iMessage, především kvůli omezení na 160 znaků. Důležité milníky byly v roce 1993, kdy Nokia přestavila první telefon s podporou SMS, v roce 1998, kdy v Japonsku vznikly emoji, a v roce 1999, kdy operátoři umožnili posílat SMS i do jiných sítí.

„V roce 1992 jsem neměl ani potuchy, že se krátké zprávy stanou takovým hitem, který zavdá vzniku emoji a aplikacím, které využívají miliony lidí. Teprve nedávno jsem řekl svým dětem o tom, že já jsem poslal první smsku. Když se podívám zpět na svou vánoční zprávu, tak si s odstupem času uvědomuji, že to byl klíčový moment v mobilní historii,“ řekl autor první SMS Neil Papworth.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments