„Smrt Putinovi!“ Facebook bude dočasně tolerovat nenávistné komentáře vůči Rusku

Sociální síť Facebook

S projevy nenávisti má největší sociální síť světa Facebook dlouhodobé problémy. Zatímco někteří si stěžují na cenzuru ve chvíli, kdy jim byl jejich příspěvek zablokován pro porušení zásad, jiní naopak Facebooku vytýkají jeho laxní přístup k blokaci urážlivých a nenávistných příspěvků.

V souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině se nicméně společnost Meta, která stojí mj. za Facebookem i Instagramem, rozhodla udělat výjimku. V některých zemích v důsledku aktuálního dění na východě Evropy povolí nenávistné komentáře směřující proti ruským vojákům. Smazání by se měly vyhnout také komentáře požadující smrt Vladimíra Putina a Alexandra Lukašenka či oslavné ódy na ukrajinský, krajně pravicový batalion Azov, které jsou za normálních okolností blokovány.anonymous maskaNepřehlédněte

Anonymous hackli ruský cenzurní úřad a zveřejnili statisíce tajných dokumentů

„Jako důsledek ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili některá politická vyjádření, která by jinak porušovala naše pravidla. Jde například o výzvy k násilí jako ‚smrt ruským okupantům‘. Nicméně ani nadále nebudeme tolerovat výzvy k násilí proti běžným ruským občanům,“ uvedla společnost Meta ve svém prohlášení.

Facebook a Instagram uvolní pravidla ve 12 zemích

Výhružky smrtí Putinovi a Lukašenkovi mají být povoleny pouze v případě, pokud příspěvky zároveň nebudou zmiňovat jiné osoby nebo obsahovat konkrétní podrobnosti, jako například místo, kde by k činu mělo dojít, či jakým způsobem by oba prezidenti měli zemřít.

Dočasná změna pravidel pro blokování nenávistných příspěvků a komentářů se týká Arménie, Ázerbájdžánu, Estonska, Gruzie, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska a Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že Česká republika se na seznamu nenachází, musí se tuzemští obyvatelé ve svých vyjádřeních na adresu Ruské federace a jejich představitelů stále krotit.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku