Sledujte nás na YouTube

Smartphone místo klíčů: Ukázka české aplikace (video)

Náš čtenář Martin Tureček se rozhodl vyřešit problém s neustálým zapomínáním firemního přístupového čipu, který komunikuje s bezpečnostním systémem ASSET a rozhodl se napsat vlastní aplikaci pro Windows Phone a widget pro Android, který mu s přístupem pomůže právě v případě, že čip zapomene, protože jak sám říká, telefon má vždy při sobě a nemusí se tak obávat, že by se nedostal na pracoviště.


Aplikace pro Windows Phone je napsaná v Silverlightu a umožňuje spínat zámky systému u kontroly vstupu ASSET. Komunikace se samotným serverem probíhá přes vlastní protokol na aplikační vrstvě ISO OSI a TCP/IP na transportní vrstvě. Pro funkčnost aplikace/wdigetu je nutné, aby byl telefon připojený k internetu. Je zde však drobný zádrhel, systém ASSET často běží na vlastní izolované síti, tedy bez přístupu k internetu, který aplikace pro chytrý telefon potřebují. O tom, jak aplikace a widget fungují v praxi se můžete přesvědčit z přiloženého videa. Autor už má připravenou další verzi, která zvládá ovládat například světla v pokojích nebo spouštět topení.

Aplikace pro Windows Phone už byla odeslána ke schválení do Marketplace, u Androidu s tím autor nyní nepočítá, ale není vyloučeno, že se později také nedočkáme. Vzhledem k tomu, že využití je možné pouze se systémem ASSET, je cílová skupina uživatelů poměrně omezená, ale rozhodně jde o zajímavé řešení, které opět dokazuje, jak mohou mobilní telefony v praxi pomáhat.

Michal Javůrek

29 komentářů

 1. hujer (neregistrovaný)

  “u Androidu s tím autor nyní nepočítá” … ani nemůže, jelikož ostudný Google Android nebyl schopny pro obrovskou kumunitu vývojářu dosud spustit funkční AndoidMarket pro vývojáře. Tí tak utřeli a musí vymýšlet různé kraviny, aby mohli prodávat. Google se jen vymlouvá na legislativu – divné, jelikož Microsoft s jeho Marketplace pro WP tu už funguje dávno…hnus .

  • berushka (neregistrovaný)

   Ona je píše otázka, kdy Marketplace zakáže EU, protože z daňového pohledu je to totální nemysl – vývojáři z celé Evropy platí daně v USA. I když to odpovídá současným zákonům EU.

  • anywherehom (neregistrovaný)

   jenže googlu všichni hází klacky pod nohy, protože podporuje absolutní svobodu…..dokud se nezačně k lidem chovat jako pra*se jako MS či Apple, nikdy stejnou volnost mít nebude

 2. Džejkob (neregistrovaný)

  Holt šikovnej kluk, dobrej nápad :-)

  • Mor (neregistrovaný)

   božínku oslíííku tak hodnému gůglu všichni ubližují, a on přitom myslí jen na blaho lidstva a svobodu… skoro jsem se rozplakal :)

  • Maxim (neregistrovaný)

   Mor (neregistrovaný): Seš krapet mimo se svojí reakcí, nezdá se ti? :-D

 3. JmJ (neregistrovaný)

  Velmi sikovna vec, bez tohoto widgetu pro android uz se ani nevys…u ;-)

 4. H+ (neregistrovaný)

  Vím, že je to děsně un-cool, protože to nefungovalo jen na smartphonu, ale už deset let zpátky jsme ve firmě pro vjezd na parkoviště používali GSM bránu. Stačilo prozvonit z povoleného čísla a závora šla nahoru, zázrak. ;)

  • beck (neregistrovaný)

   vim ze je to desne uncool ale ten firemny pristupovy cip sa da dat na kluce.

   Klucom sa nevybije baterka, nerozbiju sa po pade na zem, neposkodia sa ked zmoknu, no je toho viac.

   Stale mi akosi unika nejaka vyhoda otvarania pomocou mobilu ???

  • accettoN (neregistrovaný)

   Stale mi akosi unika nejaka vyhoda otvarania pomocou mobilu ???

   Vyhoda je v tom, ze kdyz zapomenete klice doma, tak se nemusite vracet, ale proste pouzijete mobil.

   Nikde se nepise, ze to ma nahradit klice, je to jen pomucka, kdyz je nekdo blbec na pamet :)))

  • accettoN (neregistrovaný)

   Stale mi akosi unika nejaka vyhoda otvarania pomocou mobilu ???

   Vyhoda je v tom, ze kdyz zapomenete klice doma, tak se nemusite vracet, ale proste pouzijete mobil.

   Nikde se nepise, ze to ma nahradit klice, je to jen pomucka, kdyz je nekdo blbec na pamet :)))

 5. ttt (neregistrovaný)

  Kdyby jsi asset znal, pochopil by jsi, ze to neni jen o zavore a topeni :-)

 6. KM (neregistrovaný)

  Docela smůla, když se vybije baterka :)

  • PetrZ (neregistrovaný)

   Jak se ti v aute muze vybit baterka? Mas tam snad napajeni ze zapalovace :)

  • KM (neregistrovaný)

   PetrZ (neregistrovaný): no tak když jsi v práci nebo v autě tak ok. Já měl ale namysli třeba když se člověk vrací třeba z párty. Párkrát se mi už stalo, že nebyl čas a ani mě nenapadlo se kouknout na telefon a než jsem ráno dorazil domu, tak byl telefon done. A myslím, že nejsem první, ani poslední. A když ještě pominu, výkonné telefony, kterým už bohužel galvanický článek v baterii vydrží při aktivním používaní déle jak den. Tak bych byl ještě rád za klasický klíč. :)

  • KM (neregistrovaný)

   KM (neregistrovaný): oprava: nevydrží

 7. kuba (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě, jestli by se dal systém použít pro domácnost. Ovládání světel a dveří by se mi líbilo, nicméně obávám se, že ASSET je mířen kapičku jinam, čemuž bude odpovídat i cena :)

 8. poterienko (neregistrovaný)

  Budu za vola, ale co. Aplikace potřebuje přístup k internetu, ASSET je izolovaná síť bez přístupu k internetu……cože? :-O :-D Nějak mi to nedává smysl. Jedině mne napadá, že mají ve firmě silné wifi routery a mobil je připojený k nim a tedy do té izolované sítě. Objasní to někdo prosím neznalému člověku?

  • MartenT123 (neregistrovaný)

   Je tam to kouzelné slovíčko “často”. Jde o to, že někteří zákazníci to z bezpečnostních důvodů vyžadují. U nás na firmě ASSET na izolované síti nebězí ;-)

  • poterienko (neregistrovaný)

   MartenT123: Ha, aha :D. Každopádně to tam mohl autor napsat celé, jak to vlastně funguje.

  • REX (neregistrovaný)

   Máh ho doma jako EZS, světla i topení. Samozřejmostí jsou i bezdrátové detektory a GSM modul. Po LAN umí posílat emaily. Cena není tak hrozná, existuje i malá verze ASSETu.

 9. Michal (neregistrovaný)

  Nova ceska aplikace iTunelPrivater a hle kapsa je prazdna…

 10. Martin (neregistrovaný)

  No nevim, v dobe kdy se rozsiruje NFC je otvirani dveri pomoci sitovych protokolu IMHO trochu mimo. Neni proste jednodussi mavnout mobilem pred cteckou nez slozite odemykat telefon, hledat ten spravny widget a dale jeste ty spravne dvere (ted tam ma 6 polozek, ale co kdyz jich bude treba 30? ).

  Jinak fajn napad.

 11. jirkaho (neregistrovaný)

  moc pěkné, něco podobného mám rozpracované jako diplomovou práci se zaměřením na domácnost. Arduino, par senzoru a sítová karta a webový server. Pokud je takový základ, tak k tomu lze vymyslet spoustu zajímavých použití..

  • Buffalo007 (neregistrovaný)

   Ahoj, můžeš mi o tom napsat více? (Buffalo007@seznam.cz)

   Chtěl bych si doma něco takového zprovoznit – otevření branky, dveří, světel – (viděl jsem pro ně nějaké moduly na dealextreme) a chtěl bych vědět jak to máš řešený, popřípadě jak to máš s aplikací, kterou bych asi nebyl schopný vytvořit.

  • jirkaho (neregistrovaný)

   Buffalo007 (neregistrovaný):

   Můžu ti něco napsat, mikrokontroler – arduino, mam téměř hotov, web server ten jen v hlavě. Připojení světla nebo otevření branky (uvažuju bzučak) je velmi jednoduché a sice použít relé a to zapojit do stávajícího obvodu (+po jednom pinu na arduino). na ebay se prodávají hotové celky relé+.., které se jednoduše připojí k arduino – nemám takové znalosti z elektra, abych si to udělal sám a ani na to nemám čas. Ovládání vzdáleně už je složitější.

  • Fero (neregistrovaný)

   jirkaho (neregistrovaný): Ahoj, ak potrebujes web server, tak mam verziu s PIC procesorom. Mozem ho pripadne upravit na ovladanie roznych zariadeni. Tiez by som chcel to urobit cez mobil. Stranka: [odkaz]

  • jirkaho (neregistrovaný)

   Fero (neregistrovaný): webovy server budu mit uplne mimo. na .NET v c# napsany. Arduino bude odesilat v urcitych intervalech na ten server svuj stav-mozna i opacne. K arduinu mam sitovku ENC28J60. Uvazuju N Arduin : 1 server : N klientu – zatim jen webovych. Stav: teplota, svetlo,.. pripadne neco udelej zapni svetlo napr

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *