Domů » Články » Smartphone a prázdná notebooková schránka: Budoucnost nebo slepá větev?

Smartphone a prázdná notebooková schránka: Budoucnost nebo slepá větev?

Nahradí jednou chytré telefony počítače? Toto téma v minulosti nakously značky Palm či Asus, v poslední době se mu nejvíce věnuje Microsoft s režimem Continuum, který umožňuje připojit telefon k externímu displeji a periferiím, a v omezené míře používat smartphone jako počítač. Patrně nejdál tento koncept dovedla společnost HP se svým smartphonem Elite x3, který lze přeměnit nejen ve stolní „počítač“, ale díky příslušenství Mobile Extender i v cestovní notebook.

HP_Mobile_Extender_Folio_Elite_x3_side1

Notebooky bez duše

Mobile Extender přitom není jediné zařízení svého druhu – již v únoru se na serveru KickStarter objevila prázdná schránka notebooku NexDock (více informací), nyní přichází na svět Superbook, pro změnu pro telefony s Androidem. Princip nicméně zůstává stejný – „notebook bez duše“ obsahuje displej, klávesnici, touchpad, akumulátor a pár konektorů, výpočetní výkon však obstarává smartphone připojený kabelem.

IMG_3144

Superbook se rovněž brzy objeví na KickStarteru, a pokud bude jeho výroba zafinancována (cena jednoho kusu má být 99 USD, tedy asi 2 500 korun bez DPH), bude se jednat o schránku s 11,6″ displejem o rozlišení 1 366 × 768 pixelů, ke které bude možné připojit telefon s Androidem minimálně ve verzi 5.0. Pro zobrazení okenního rozhraní má posloužit například aplikace Andromium OS, kterou lze stáhnout z Google Play Store. V budoucnu navíc její použití nemusí být zapotřebí, neboť práci v oknech se má naučit Android 7.0 Nougat nativně (více informací).

androidn

Schránka + smartphone = budoucnost?

Výkon dnešních smartphonů bez problémů na základní práci bez potíží dostačuje, úskalí tohoto konceptu však vidíme v jiných aspektech. Jako základní problém vidíme onu touhu mít vše v jednom. Pokud by měl smartphone nahradit počítač a měl by být na koncových místech připojován k různým dockům a notebookovým schránkám, bude si muset majitel svůj telefon bedlivě hlídat – stačí jeden nešikovný pád, a člověk je rázem jak bez smartphonu, tak bez počítače.

display-dockContinuum: Proměňte svůj smartphone v počítač (recenze)

Ani při cestování nemá toto řešení žádné velké výhody – prázdná schránka notebooku zabere v zavazadle stejný prostor jako samotný notebook, a ani hmotnost nebude výrazně nižší, neboť i v tomto druhu příslušenství se nachází akumulátor; mobilní baterie by prostorný displej dlouho napájet nevydržela. Ultrabooky přitom dnes mohou vážit kolem jednoho kilogramu, mají slušnou výdrž na baterii a dokáží spouštět klasické desktopové aplikace.

ASUS-ZenBook-3_UX390_royal-blue_rose-gold_quartz-grey-650x210Asus ZenBook 3: Intel Core i7, 16 GB RAM, 1 TB disk a 910 gramů

Je také nutné počítat s tím, že každodenní používání smartphonu v režimu počítače se může neblaze projevit na jeho „trvanlivosti“ – vytěžování hardwaru, vyšší míra přehřívání, opakované vybíjení a nabíjení akumulátoru; to vše může výrazně zkrátit jeho životnost. Tím de facto odpadá i zdánlivá výhoda v nižší pořizovací ceně, která navíc nemusí být zcela jednoznačná. Výkonný smartphone a dokovací stanice či notebooková schránka může přijít na stejné peníze jako telefon nižší střední třídy a plnohodnotný (byť těžší) notebook.

Počítač v kapse

Nebuďme ale přehnaně kritičtí. Samotný fakt, že dnešní smartphony mají natolik vysoký výkon, že i přes jejich kapesní rozměry je možné používat je částečně jako počítače, je fascinující. V horizontu několika málo let jistě nebude docházet k nahrazování počítačů smartphony, avšak jejich občasné použití v počítačovém režimu se bude stávat čím dál častější.

Office v režimu Continuum: Pro editaci dokumentů bude od dubna vyžadováno předplatné Office 365

Dovedeme si představit, že se v budoucnu stane standardní součástí hotelových pokojů, sedaček v dopravních prostředcích, čekáren apod. bezdrátový (případně USB-C) displej a periferie, k nimž si člověk připojí svůj smartphone a bude si „hrát na svém písečku“.

Superbook
Superbook

Prázdné notebookové schránky nám však přijdou prozatím jako velmi neohrabané řešení, které je velmi kompromisní – neušetří ani prostor v zavazadle, ani peníze, a člověk se musí potýkat s omezeními mobilního operačního systému. Tento koncept ale do budoucna nezavrhujeme; ohebné a skládací displeje by mohly v budoucnu učinit z modelu prázdný notebook + smartphone skutečně kompaktní záležitost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
79 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments