Sledujte Webbův teleskop. Interaktivní stránka odhalí unikátní informace

JWST mirror

O vánočních svátcích loňského roku zažilo lidstvo jeden z přelomových momentů v dobývání vesmíru – z kosmodromu poblíž města Kourou ve Francouzské Guyaně odstartoval vesmírný teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope – JWST), který má za úkol prozradit nám něco více o tajích kosmu. Vzhledem k tomu, že JWST nemířil na oběžnou dráhu jako jeho předchůdce, Hubbleův teleskop, není jeho cesta otázkou několika hodin.

JWST 2
Zde se nacházel Webbův teleskop v době psaní článku

Cesta do takzvaného libračního centra, odkud bude JWST pozorovat vesmír, trvá celkem 29 dní. Nyní se jeho pouť pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Pokud vás ovšem zajímá, kde je JWST právě teď, kolik kilometrů už má za sebou, kolik mu ještě zbývá do cíle, kolik času uplynulo od vypuštění či jaká je jeho teplota, připravila si NASA pro fanoušky speciální stránku.

JWST 1
Stránka popisující pohyb zrcadel teleskopu

Na ní můžete sledovat nejen všechny tyto údaje, ale také si o JWST přečíst něco více. Každá sledovaná veličina je doplněna rozsáhlým textem, který vysvětluje, proč by nás měla zrovna zajímat. Stránka je rovněž doplněna o celou řadu odkazů, videí a interaktivních částí, takže pokud vás JWST skutečně zajímá, dozvíte se o něm první poslední. Jedinou nevýhodou je fakt, že všechny texty jsou k dispozici pouze v angličtině.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku