Šikovná utilita DualBOOT: Je libo Windows Mobile nebo Android?

Na Xda-developers se objevila aplikace DualBOOT pro Windows Mobile, která vám po naběhnutí operačního systému dovolí na vybraných komunikátorech zvolit, zda chcete pokračovat v práci ve WM nebo chcete spustit portaci systému Android. Název programu je možná trochu zavádějící, protože si člověk v prvním okamžiku může myslet, že se program chová jako plnohodnotný zavaděč, který vám ještě před startem Windows Mobile dá vybrat, zda chcete spustit Android; to ale samozřejmě není technicky možné.

Ač toho utilita nenabízí zas tak mnoho převratného, na Xda-developers se ihned dočkala velké popularity a někteří autoři neoficiálních verzí ROM ji ihned začali integrovat do svých úprav systému. Abyste program mohli používat, je samozřejmě nutné, aby pro váš komunikátor existovala na míru ušitá portace systému Android, která se spouští přes program haret.exe. Majitelé zařízení jako HTC Diamond, Diamond2, Touch Pro, Touch Pro2, HD, SE Xperia X1, Samsung i780 a dalších mají výhodu, protože právě pro tyto stroje existuje na Xda-developers několik zdařilých portací. Jestliže máte fungující portaci Androidu umístěnou na paměťové kartě a při ručním spuštění haret.exe vám funguje, pak máte vyhráno a nyní už vám stačí jen doinstalovat aplikaci DualBOOT.

Aktuální verzi DualBOOTu doporučuji stáhnout přímo z tohoto vlákna (je vyžadována registrace). V ZIP archivu najdete několik instalačních CAB souborů, které jsou určeny pro různá rozlišení. DualBOOT aktuálně podporuje QVGA, WQVGA, VGA a WVGA displeje. Samotná instalace musí být provedena do vnitřní paměti zařízení, nikoliv na paměťovou kartu. Z paměťové karty se bude načítat až samotný haret.exe (Android). U komunikátoru HTC Touch Diamond je možné instalaci provést také do vnitřního úložiště (Internal Storage). Autor aplikace upozorňuje, že soubor haret.exe, kterým se Android spouští, se musí nacházet buď v umístění Storage Card\haret.exe nebo Internal Storage\haret.exe (Diamond), v opačném případě nebude inicializace funkční.

-
Popis hlavní obrazovky programu

Po nainstalování programu jděte do adresáře Program FilesGen.YDualBOOT a spusťte soubor genyboot.exe. Zde je nutné zaškrtnout položku “Enable AutoBoot“ nebo „Enable FastBoot“, jinak by se po opětovném spuštění systému naprosto nic nestalo. První položka zobrazí obrazovku spouštěče s výběrem po dobu 10 vteřin, druhá (FastBook) pouze po dobu 3 vteřin. Pokud v programu kliknete na levé logo Windows Mobile, budete pokračovat ve standardní práci v tomto systému. Když kliknete na logo Androida, spustí se zmíněný haret.exe. Pokud se ve spodní části programu objeví text “Android missing“, znamená to, že DualBOOT nenalezl spouštěč haret.exe pro Android. V takovém případě ověřte, že jste portaci systému Android pro vaše zařízení skutečně nahráli do správného adresáře.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

12 komentářů

 1. X46X (neregistrovaný)

  Me to na kaiseru nefunguje, at delam co delam tak se mi prostě nic při ani po startu nenabídne, ale program samotný funguje normálně..

 2. LordKaspr (neregistrovaný)

  Dnes jsem úspěšně nainstaloval na Kaisera verzi 1.0.5, která již vytvoří zástupce ve složce „Programy“. Defaultně používám Windows Mobile 6.1 WWE (oficiální ROM od HTC) a na kartě mám Andrioda 1.6, který při ručním spouštění přes haret.exe běží bez problémů. Při startu Kaisera se ale žádná „boot screen“ neobjevila, přestože na xda-developers píší o podpoře pro qVGA displeje. Na xda-dev. je rovněž diskuse, tak doufám, že to s tamními kolegy nějak vyřešíme.

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Taky přidám jeden aktuální postřeh – nahodil jsem do Touch Pro2 novou verzi a když se mi program po restartu spustil, objevila se nějaká chyba s načtením hodnot z registrů, což mi starší verze nedělala.

 4. LordKaspr (neregistrovaný)

  Co se týče těch registrů, tak na [HKEY_CURRENT_USER\Software\Gen.Y\DualBOOT] toho není moc co nastavit, takže problém vidím spíše v novější verzi programu (1.0.5).

  Při pročítání tématu na xda-developers jsem narazil na několik zajímavých postřehů. Pár uživatelů si stěžovalo na nefunkčnost nejnovější verze, ale zároveň uvádějí, že starší verze jim fungovala výborně. Také zkusím do Kaisera nainstalovat nějakou starší a uvidíme zda to pomůže.

 5. vavrecka24 (neregistrovaný)

  Vyzkoušeno na HTC Touch Diamond a funguje skvěle, jen mě mrzí že stále není Android 100% portován a odezva je místy velmi poamlá, používám nejnovější verzi Androidu. Ale tak snad to do konce co nejdříve dotáhnou;)

 6. jtfcobra (neregistrovaný)

  Nevíte někdo jestli to funguje na HD2?

 7. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  jtfcobra: Mám pocit, že pro HTC HD2 zatím není dostupná portace Androidu… alespoň jsem to na Xda-developers zatím nikde neobjevil.

 8. faldicek (neregistrovaný)

  Tak mě se to na Xperii X1 nepodařilo rozběhnout, vždy hodí chybovou hlášku a aplikace se ukončí, skoušel jsem i starší verzi…
  edit: Tak už to chodí, ale přetočené… :-)

 9. zaslepenec (neregistrovaný)

  Jsem asi úplně mimo, ale za boha se mi nepodařilo najít haret.exe na moji i780. Docela rad bych to zkusil.

 10. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Portaci Androidu na Samsung i780 se věnuje tato stránka http://androidoni780.blogspot.com

 11. magnat (neregistrovaný)

  na hd to funguje uplne bez problemov, len sa mi zda, ze starsia verzia 1.0.3 fungovala sviznejsie
  skoda ze port androidu na hd je este dost chybovy

 12. Cheetah007 (neregistrovaný)

  Hele nemuzu to na DIAMONDu vubec rozhodit…dual boot jsem tedy nezkousel ale tohle: http://www.androidonhtc.com/diamond/installing_android Nakopiroval jsem adresar Android do rootu Internal Storage spustil a nic…nabehne nejaka cerna obrazovka se srolujicimi radky ala bios a Android OS nechce nabehnout……nebo nabiha ak dlouho? obrazovku jsem po 5minutach restartoval

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel