Domů » Bleskovky » Shazam je oficiálně Applu, Evropská unie dala transakci zelenou

Shazam je oficiálně Applu, Evropská unie dala transakci zelenou

V prosinci minulého roku Apple oznámil že, kupuje populární službu Shazam pro identifikaci hrající hudby. V té době mluvil o tom, že má se Shazamem „vzrušující plány“. Nic jiného se vzhledem k tomu, že za něj údajně zaplatil 400 milionů dolarů (8,8 miliardy Kč), ani nedá čekat.

Potvrzeno: Shazam se oficiálně stává majetkem Applu

Koupi však následně ohrozila Evropská komise, která zahájila antimonopolní vyšetřování. Učinila tak na popud Rakouska, Francie, Islandu, Itálie, Norska, Španělska a Švédska. Státy se obávaly toho, že Apple bude zvýhodňovat svou Apple Music či iTunes před konkurencí. Nyní však Evropská komise prodeji dala zelenou.

Konec Android aplikace?

Komise nakonec došla k závěru, že Apple a Shazam si přímo nekonkurují a nabízejí navzájem se doplňující služby. Prvotní obava z preferování vlastních hudebních služeb byla také zamítnuta s tím, že uživatelé budou mít i po pohlcení Applem možnost z výsledků identifikace přistupovat ke konkurenčním platformám, jako je Spotify.

Oficiální vyjádření evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager přikládáme níže.

Data jsou klíčovou součástí digitální ekonomiky. Musíme tedy pečlivě prověřovat transakce vedoucí k akvizicím důležitých souborů dat, včetně těch potenciálně komerčně citlivých, abychom se ujistili, že neomezují hospodářskou soutěž. Po důkladném prověření uživatelských a hudebních dat Shazamu jsme došli k závěru, že akvizice Applem neomezí konkurenci na trhu s hudebním streamováním.

Navzdory ujištění Komise, že akvizice neohrozí zájmy uživatelů, někteří lidé upozorňují na to, že by koupě mohla znamenat konec Android aplikace. Ačkoliv se k tomuto tématu Apple oficiálně nevyjádřil, je silně nepravděpodobné, že by měl v plánu ukončit vývoj aplikace pro Android. Pro tuto platformu totiž nabízí Apple Music a omezení přístupu k jasně související aplikaci by tak bylo velmi nelogické.

Shazam
Shazam
Autor: Apple, Inc.
Cena: zdarma

Hlavní otázkou tak zůstává, co Apple se službou zamýšlí z dlouhodobého hlediska. Pravděpodobně totiž neutratil nemalou částku pouze za aplikaci jako takovou a zřejmě plánuje využít její technologie pro nějaký větší projekt. Na to si však budeme muset nějakou dobu počkat.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments