Domů » Články » Sharp EM-ONE: Výkon v asijském stylu (WVGA displej, 128 MB RAM, 520 MHz)

Sharp EM-ONE: Výkon v asijském stylu (WVGA displej, 128 MB RAM, 520 MHz)

Sharp EM ONEV Evropě bychom těžko hledali nějaký telefon od společnosti Sharp, v Japonsku a ostatních asijských trzích je ale situace značně odlišná, a tento výrobce zde nabízí opravdu zajímavé komunikátory s operačním systémem Windows Mobile. Už dříve jsme vás na SmartManii informovali například o Sharpu W-Zero3, který nabízel hardwarovou klávesnici a VGA displej.

Posledním modelem je Sharp EM-ONE S01SH2, který pod pěkně krkolomným názvem ukrývá velice pěkné parametry. Na tamním trhu je sice již nějaký ten měsíc v prodeji (původní verze s Windows Mobile 5.0 již téměř rok, inovovaný upgrade na WM6 přišel nedávno), ale myslím si, že stojí za to se o něm zmínit. VProcesor Intel Xscale pracuje na frekvenci 520 MHz, WVGA displej (480×800px) nabízí velkou úhlopříčku 4.1″, k dispozici je 128 MB operační paměti RAM a 512 MB ROM, ze kterých je uživateli přístupných pěkných 390 MB, paměť lze dále rozšířit miniSD kartami. Operační systém Windows Mobile je nabízen ve verzi 6 Professional, z bezdrátových technologií nechybí Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 1.2. V klasických GSM sítích nefunguje, podporuje pouze pásma třetí generace (UMTS, HSDPA na frekvenci 1700MHz). Trochu obyčejně působí jen 1.3MPx fotoaparát, pochválit naopak musím dvojici stereo reproduktorů. Chybějící GPS čip by rovněž nebyl na škodu, v útrobách Sharpu bychom jej ale hledali marně.

-
Sharp na oficiálních fotografiích

Zajímavá a originální je konstrukce, která je výsuvná do dvou směrů – buď můžete klasicky dolů vytáhnout hardwarovou klávesnici, nebo pohybem doprava zobrazit pouze základní ovládací prvky. Klávesnice samotná je poměrně prostorná a nabízí 49 tlačítek. Celkové rozměry přístroje jsou 140 x 70 x 18.9 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na 250 gramech, EM-ONE tedy není žádný střízlík. Je škoda, že systém není alespoň lokalizován do angličtiny, i když chybějící podpora GSM sítí jeho použití v Evropě značně omezuje.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

 1. Nádhera… mít to gsm a angličtinu, měl bych na co šetřit. Je vidět, že to jde, když se chce. Ale ono se nechce. Proč taky? …vyrobíme šunt, novinářský plebs jej nazve špičkou a lidi kupují. Proč ne?

 2. Škoda,že je tak těžký ho sehnat, já osoně jsem nenašel žádný obchod/aukci, kde by se prodával.

 3. Echm, tak proč taky vyrobit technologicky nejvybavenější zařízení, když bychom příští rok už nemohli přijít s další novinkou? Mnohem jednodušší je zvýšit jen o stupínek, lidé si nakoupí zařízení, příští rok bude verze o něco málo lepší, lidé si je nakoupí zase… A tak pořád. Jít rovnou do toho nejlepšího by nebylo strategické a obchodní, nebylo by tak snadné vyrábět další high endy, pro které se všichni vzdají stávajících modelů a nakoupí si právě je .

 4. hezké
  (škoda, že se nedá reagovat na předchozí příspěvky)
  -SE xperia se podobá sharpu, protože sharp už tohle vyrábí rok
  -sharp nezajímá evropa
  -sehnat se dá, ale v evropě nefunguje

 5. Proč nadšení? Hlavně displej v kombinaci s klávesnicí, to ti tady žádné pda nenabídne, a hlavně ne nedom*dky od HTC za posledních pár let.
  Velký a těžký? Musíš si vybrat, buď kvalitní displej a pohodlná klávesnice, nebo mikropda do kapsy. Dohromady to nejde.
  Absence GSM – to tu kritizuje každý, ne jen ty
  Absence rádia – nevadí, kvalitní rádia jsou v celé republice asi dvě. Ne, kvalitní rádio není Evropa 2.
  Absence GPS – nepotřebuju, na to mám kvalitní samostatný přístroj.
  Slabý foťák – to mi vadí.
  Mini SD, BT 1.2 a USB 1.1 výměnou za pořádný displej beru.
  Závěr – mít to GSM, bylo by to první pda po třech letech, které by překonalo Universala.

 6. Sám nosím 198g a nezdá se mi to tolik. Na nošení v kapse to není úplně ideální, ale dá se to přežít

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).