TOPlist

Sharp EM-ONE: Výkon v asijském stylu (WVGA displej, 128 MB RAM, 520 MHz)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Sharp EM ONEV Evropě bychom těžko hledali nějaký telefon od společnosti Sharp, v Japonsku a ostatních asijských trzích je ale situace značně odlišná, a tento výrobce zde nabízí opravdu zajímavé komunikátory s operačním systémem Windows Mobile. Už dříve jsme vás na SmartManii informovali například o Sharpu W-Zero3, který nabízel hardwarovou klávesnici a VGA displej.

Posledním modelem je Sharp EM-ONE S01SH2, který pod pěkně krkolomným názvem ukrývá velice pěkné parametry. Na tamním trhu je sice již nějaký ten měsíc v prodeji (původní verze s Windows Mobile 5.0 již téměř rok, inovovaný upgrade na WM6 přišel nedávno), ale myslím si, že stojí za to se o něm zmínit. VProcesor Intel Xscale pracuje na frekvenci 520 MHz, WVGA displej (480×800px) nabízí velkou úhlopříčku 4.1″, k dispozici je 128 MB operační paměti RAM a 512 MB ROM, ze kterých je uživateli přístupných pěkných 390 MB, paměť lze dále rozšířit miniSD kartami. Operační systém Windows Mobile je nabízen ve verzi 6 Professional, z bezdrátových technologií nechybí Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 1.2. V klasických GSM sítích nefunguje, podporuje pouze pásma třetí generace (UMTS, HSDPA na frekvenci 1700MHz). Trochu obyčejně působí jen 1.3MPx fotoaparát, pochválit naopak musím dvojici stereo reproduktorů. Chybějící GPS čip by rovněž nebyl na škodu, v útrobách Sharpu bychom jej ale hledali marně.

-
Sharp na oficiálních fotografiích

Zajímavá a originální je konstrukce, která je výsuvná do dvou směrů – buď můžete klasicky dolů vytáhnout hardwarovou klávesnici, nebo pohybem doprava zobrazit pouze základní ovládací prvky. Klávesnice samotná je poměrně prostorná a nabízí 49 tlačítek. Celkové rozměry přístroje jsou 140 x 70 x 18.9 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na 250 gramech, EM-ONE tedy není žádný střízlík. Je škoda, že systém není alespoň lokalizován do angličtiny, i když chybějící podpora GSM sítí jeho použití v Evropě značně omezuje.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku