TOPlist

Severní Korea krade kryptoměny ve velkém, loni takto získala přes 16 miliard korun

Kim Čong-Un v obležení kryptoměn (ilustrační obrázek)
  • Severokorejská vláda sice nepatří mezi technologické lídry, zato exceluje v krádežích kryptoměn
  • V loňském roce si diktátorský režim údajně přišel na částku přesahující 16 miliard korun
  • Ke krádežím využívají Severokorejci poměrně běžné praktiky

Platební alternativa v podobě kryptoměn má sice řadu výhod, na druhou stranu jsou digitální měny také častým terčem hackerů a podvodníků, kteří v méně obezřetných majitelích cítí potenciálně snadnou kořist. Co už je poměrně velkým překvapením, je skutečnost, že mezi jednoho z největších zlodějů kryptoměn patří Korejská lidově demokratická republika. Ta je obecně považována za jednu z nejzaostalejších zemí světa. Ačkoli průměrný člověk v Severní Koreji nejenže nikdy s počítačem nepracoval, ba dokonce jej ani naživo neviděl, neznamená to, že státem organizované hackerské útoky nemohou být úspěšné.

KLDR financuje svůj režim krádežemi kryptoměn

Alespoň to tvrdí ve společném prohlášení Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea. Podle nich si severokorejský režim v loňském roce přišel na 659 milionů dolarů (cca 16,1 miliardy korun) v kryptoměnách, které získal hned několika krádežemi. Prohlášení specificky zmiňuje pět incidentů, mezi které patří třeba krádež z indické kryptoměnové burzy WazirX, ze které skupina Lazarus Group odcizila na 235 milionů dolarů (cca 5,7 miliardy korun). Dalším incidentem je napadení japonské kryptoměnové burzy DMM Bitcoin, která přišla o 308 milionů dolarů (cca 7,5 miliardy korun), což vyústilo k uzavření této burzy.



Bitcoin, kryptoměna, soudní proces



Nepřehlédněte

Tvůrce bitcoinu, nebo podvodník? Londýnský soud řeší kauzu Satoshi

Ve varování, které FBI vydala v září loňského roku, se uvádí, že její metody zahrnují „individualizované falešné scénáře“, například lákání obětí na potenciální pracovní a obchodní příležitosti. Všechny tři země doporučily podnikům v oboru, aby si nejnovější varování prověřily a snížily tak riziko „neúmyslného najímání IT pracovníků KLDR“, jak popisuje CoinDesk.

Proti zaměstnancům krypto firem se dlouhodobě používají také různé taktiky phishingu, jako je přesvědčivé vydávání se za důvěryhodné kontakty nebo významné osoby z příbuzných odvětví, které disponují realistickými fotografiemi a informacemi převzatými z veřejných účtů známých osob na sociálních sítích.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku