TOPlist

Segway Navimow H Series recenze: sekání trávníku pod dohledem profesionála

Segway Navimow recenze
 • Zapomeňte na nepohodlné natahování drátu okolo zahrady
 • Sekačky Segway Navimow řady H se orientují podobně jako robotické vysavače
 • Cena startuje na necelých 37 tisících Kč, připlatit si můžete za přesnější senzory

Robotické sekačky nejsou na trhu žádným nováčkem. První model, který automaticky posekal váš trávník, představila společnost Husqvarna už v roce 1995. Nicméně až doposud bylo nutné sekačce pomocí nataženého drátu jasně vymezit prostor, kde může sekat. Už samotná příprava zahrady v takovém případě mohla zabrat i několik hodin.

Segway na to ale šel úplně jinak a v loňském roce uvedl na trh první řadu autonomních robotických sekaček řady Navimow H, která k orientaci nepotřebuje žádný obvodový drát. Ve virtuálním ohraničení se precizně pohybují díky údajům z GPS, Wi-Fi, případně eSIM, a také na základě dat, které získávají z celé řady senzorů. Zjednodušeně řečeno, sekačky Segway Navimow se na zahradě orientují podobně jako chytré robotické vysavače v domácnostech.

Inteligentní robotická sekačka Segway Navimow H3000E v akci
Inteligentní robotická sekačka Segway Navimow H3000E v akci

Přiznám se, že za těch 18 let, co SMARTmanii provozuji, mi rukama prošly stovky zařízení. A o to větší radost mám, když mi dorazí produkt, který nejen že skvěle funguje, ale jeho testování mi navíc vykouzlí úsměv na tváři. Přesně to byl totiž případ sekačky Segway Navimow z řady H. Vše je nesmírně intuitivní – od vybalení, přes prvotní nastavení, mapování, až po finální výsledek posekaného trávníku.

Z kvarteta modelů se vybere každý

Řadu Navimow H tvoří celkem čtyři modely. Design je u všech stejný, liší se pouze kapacitou baterie a plochou, kterou jsou schopné udržovat (detailní srovnání najdete v tabulce níže). Pro běžného uživatele bude zcela dostačující základní model H500E, případně H800E, přičemž číslovka v názvu prozrazuje, na jakou maximální plochu (v m²) ji lze využít.

Kromě základního disponují všechny modely podporou eSIM, což se hodí zejména u velkých zahrad, které není možné kompletně pokrýt Wi-Fi. Rozhodně to neznamená, že by Navimow nedokázala sekat v místech, kde není Wi-Fi. To samozřejmě není žádný problém. Jen v takovém případě neuvidíte v mobilní aplikaci její přesnou polohu.

Model H500E H800E H1500E H3000E
Doporučená plocha 500 m² 800 m² 1500 m² 3000 m²
Výkon sekačky 100 m²/hod 100 m²/hod 100 m²/hod 150 m²/hod
Doba sekání 180 min 180 min 240 min 240 min
Doba nabíjení 180 min 180 min 240 min 300 min
Kapacita baterie 5,2 aH 5,2 aH 7,8 aH 10,4 aH
Rozměry 60,3 × 44,8 × 26,4 cm 60,3 × 44,8 × 26,4 cm 60,3 × 44,8 × 26,4 cm 60,3 × 44,8 × 26,4 cm
Hmotnost 15,6 kg 15,6 kg 15,9 kg 16,3 kg
Hlučnost 54 dB 54 dB 54 dB 54 dB
Šířka záběru sečení 21 cm 21 cm 21 cm 21 cm
Výška sečení 3 až 6 cm 3 až 6 cm 3 až 6 cm 3 až 6 cm
Maximální sklon sečení 45 % (24 °) 45 % (24 °) 45 % (24 °) 45 % (24 °)
Ultrazvukový senzor lze dokoupit lze dokoupit lze dokoupit ano
Wi-Fi (2,4 GHz) ano ano ano ano
eSIM (4G) ne ano (1 rok zdarma) ano (1 rok zdarma) ano (3 roky zdarma)
GPS ochrana proti krádeži ne ano (nutné mít aktivní data) ano (nutné mít aktivní data) ano (nutné mít aktivní data)
Stupeň krytí sekačky IP66 IP66 IP66 IP66
Stupeň krytí stanice IP56 IP56 IP56 IP56
Stupeň krytí zdroje IP55 IP55 IP55 IP55
Cena 36 790 Kč
1 499 €
42 890 Kč
1 749 €
53 890 Kč
2 199 €
66 190 Kč
2 699 €

Doplnění: v roce 2024 značka Segway představila zcela novou modelovou řadu Navimow I. Sekačka z této série je oproti „háčkové“ řadě menší, lehčí, s nižší kapacitou baterie, pouze jedním motorem a o tři centimetry menším záběrem sečení. Chybějí ji některé funkce, jako například senzor deště, nicméně ji pořídíte za příznivějších 32 tisíc Kč. Model Navimow i108E jsem pro vás otestoval také a jeho podrobnou recenzi včetně porovnání parametrů s řadou H naleznete zde.

eSIM rovněž funguje jako bezpečnostní prvek. V mobilní aplikaci lze nastavit, že jakmile sekačka opustí nastavenou zónu, začne z reproduktoru na horní části vydávat hlasitý zvuk a vám okamžitě dorazí notifikace. Nicméně eSIM přidává ještě další benefit. Díky datovému připojení do sítě T-Mobile a Vodafone, se kterými má výrobce v Česku uzavřenou smlouvu, a integrované GPS, můžete polohu sekačky neustále sledovat na mapě, až dokud nedojde k vybití baterie. Jinými slovy, nad případným zlodějem, který pravděpodobně o přítomnosti datové SIM karty nebude mít ani potuchy, bude mít technologickou převahu.

Robotická sekačka Segway Navimow

Při koupi modelů Navimow H800E a H1500E získáte data na první rok zdarma, u nejvyšší verze Navimow H3000E nebudete muset nic platit první tři roky. Následně vás roční datový tarif vyjde na necelých 700 Kč (29,99 euro).

Příslušenství Cena
Sada náhradních nožů (12 kusů) 369 Kč, 15 €
Ultrazvukový senzor 4399 Kč, 180 €
Senzor VisionFence 7199 Kč, 299 €
Prodlužovací kabel antény 699 Kč, 28 €
Prodlužovací sada antény 1399 Kč, 57 €
Dočasné ohraničení 1099 Kč, 45 €

Plocha trávníku na naší zahradě je necelých 300 m² a pro potřeby testování by mi tak zcela postačil i základní model. Výrobce mi však poskytl ten nejvýkonnější, který je určený pro trávníky o desetinásobné velikosti, a to z toho důvodu, abych mohl otestovat nejen zabezpečovací funkce spojené s eSIM, ale i ultrazvukový senzor. Navíc jsem na test dostal i pokročilejší modul Vision Fence, který lze dokoupit ve formě volitelného příslušenství.

Ultrazvukový senzor nebo VisionFence?

Standardně sekačka svou polohu s přesností až na 2 centimetry určuje díky systému EFLS, který v sobě kombinuje data získaná z GPS, Wi-Fi, kompasu, gyroskopu, akcelerometru a dalších senzorů. Vždy záleží na členitosti zahrady, nicméně občas se vám může stát, že sekačka uvízne v záhonu, nebo se někde zasekne.

Pokud chcete zajistit preciznější vyhýbání překážkám a celkově lepší orientaci v prostoru, můžete dokoupit ultrazvukový senzor či VisionFence. Zatímco první řešení objekty detekuje na základě vysílaných ultrazvukových signálů, VisionFence obsahuje širokoúhlou kameru se záběrem 140°, která je schopna rozpoznat objekty do vzdálenosti 1,5 metru od velikosti 10 cm.

Obě řešení dokáží detekovat například domácího mazlíčka, míč nebo malé dítě, a pohyb sekačky zastavit. Nataženou hadici už ale nerozpozná, nicméně z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ji sekačka normálně přejela a nijak nepoškodila. Problematické ale mohou být větší krtince, na kterých by se mohla zaseknout. Aby byl výsledek co nejefektivnější, využívá VisionFence k rozpoznání objektů speciální software, který vyhodnocuje, co zrovna sekačka „vidí“. Když to zjednoduším, ultrazvukový senzor přidává uši, zatímco VisionFence oči.

Druhá varianta je dražší, ale přesnější, nicméně řada uživatelů si stěžuje, že je sekačka po jeho instalaci až příliš opatrná a vyhýbá se i místům, na kterých dříve sekala. I to se ale dá vyřešit vytvořením speciálních zón na mapě, ve kterých VisionFence jednoduše zakážete. Je také dobré vědět, že sekačka data z VisionFence nevyužívá u okrajů pozemku, ale až zhruba od vzdálenosti 30 cm. Potěšující je, že Segway neustále pracuje na zlepšení softwaru a pro sekačku i senzory vydává nové aktualizace. Jen během prvního měsíce testování dorazily dvě.

Porovnání ultrazvukového senzoru a VisionFence
Porovnání ultrazvukového senzoru a VisionFence

Problémy s VisionFence

Bohužel, po zhruba 2,5 měsících používání se mi do VisionFence po vydatném dešti dostala voda, což bylo patrné na skle chránícím kameru, kde z vnitřní strany docházelo ke kondenzaci. Podle diskuzí ve skupině na Facebooku (odkaz naleznete níže) toto bohužel není nijak neojedinělý jev. Pokud se vám to stane také, je nutné VisionFence reklamovat.

V průběhu srpna 2023, zřejmě vlivem některého ze softwarových updatů, se rovněž ve facebookové skupině začalo objevoval poměrně velké množství příspěvků od uživatelů, kterým se sekačka s aktivním VisionFence senzorem začala chovat dost prapodivně, a to především co se týče detekce překážek a jiných objektů. Například přehlédla zaparkované auto, pod které najela. Tento uživatel pro změnu nahrál video, na kterém je vidět, jak Navimow postupně o několik metrů odstrká kovové kolečko, vlivem čehož dojde k poškrábání těla sekačky. Snad výrobce tento neduh v dohledné době opraví – do té doby se řada uživatelů uchýlila k dočasné deaktivaci VisionFence senzoru. To lze snadno provést přímo v mobilní aplikaci.

VisionFence rovněž není příliš velký kamarád s listím, což může být zejména v období podzimu (pokud ještě sekáte) problém. Senzor listy na trávníku matou a několikrát se mi stalo, že se sekačka kvůli tomu nebyla schopna vrátit do dokovací stanice. Řešením je opět VisionFence vypnout, případně používat ultrazvukový senzor.

Design a zpracování

Hodnocení vzhledu produktu je vždy velmi subjektivní záležitostí, nicméně mě se design sekačky líbí, a i návštěvy, které se u nás během testování vystřídaly, mi daly za pravdu, že Navimow vypadá velice pěkně. Může za to kombinace šedé a oranžové barvy, díky které ji na zahradě rozhodně nepřehlédnete. Barva není jediným bezpečnostním prvkem – na těle jich najdeme dalších pět.

Segway Navimow H3000E s ultrazvukovým senzorem
Segway Navimow H3000E s ultrazvukovým senzorem

Nejvýraznější je Blade Halt senzor, který při doteku okamžitě zastaví rotující nože. Tělo samotné je vyrobeno z pevného plastu s matnou povrchovou úpravou. V přední části se nachází pogumovaný nárazník. V zadní části je umístěný akumulátor, který dodává energii dvěma výkonným elektromotorům umístěným přímo v kolech. Díky těmto motorům a hlubokým vzorem kol nemá Navimow problém zdolat terén se sklonem do 45 procent (přibližně 24 stupňů).

Segway Navimow detail
Sekačka Segway Navimow H3000E (u ostatních modelů je konstrukce zcela shodná, jen u nich v základu nenajdete ultrazvukový senzor). Ten je možné společně s VisionFence dokoupit samostatně.

Při dodržení základních pravidel (přes zimu skladovat při teplotách nad nulou s nabitím nad 85 %) by baterie měla při běžném provozu vydržet až 10 let. Při maximálním vytížení (každodenní sekání) by životnost neměla klesnout pod hranici 5 let. Segway garantuje, že po 500 cyklech bude mít akumulátor stále přes 70 % kapacity. Snadná je i výměna akumulátoru – stačí pouze odšroubovat kryt ve spodní části zadní strany.

V horní části najdeme výrazné tlačítko Stop pro rychlé zastavení. Pod ním má své místo malý displej, na kterém lze sledovat úroveň nabití baterie. Dále jsou zde dedikované ikonky informující o funkčním Wi-Fi/Bluetooth a datovém připojení, či indikátor aktivní rotace nožů.

Kruhový prostor okolo Blade Halt senzoru disponuje RGB podsvícením tvořeným dvěma linkami. V případě, že svítí zeleně, baterie je nabitá od 50 do 100 %. Žlutá barva signalizuje nabití mezi 20 až 49 %. Svítící či blikající červená pak blížící se vybití akumulátoru. Jakmile při sekání její kapacita klesne pod hodnotu 10 procent, sekačka se automaticky vrátí do stanice. Na těle najdeme i dešťový senzor. Ten zajistí, že v případě deště sekačka při naplánovaném sekání nevyjede. A pokud už seká, pošle ji po naměření určité hodnoty zpět do doku.

Sekačka Segway Navimow

Sekačka bohužel svítí i v noci. V aplikaci sice lze snížit intenzitu LED linek, ale za mě je to i tak stále dost výrazné. Chápu záměr výrobce, světlo v noci slouží jako bezpečnostní prvek, aby o ni někdo třeba omylem nezakopl, nicméně zároveň je to tak trochu „lákadlo“ na zloděje.

Na zadní straně najdeme masivní rukojeť, pomocí které lze Navimow přenášet. Ve spodní části se nachází základna s trojicí otočných nožů, které jsou uchyceny pomocí šroubků. Po opotřebení je jejich výměna velice jednoduchá – stačí jen šrouby povolit a nahradit je za nové. Základna je rovněž polohovatelná, aby bylo možné upravovat výšku sečení.

Instalace sekačky

Každá zahrada je jiná, ať už tvarem, členitostí, množstvím potencionálních překážek (stromy, keře, záhony…), či převýšením. Právě z tohoto důvodu výrobce pro případné zájemce připravil speciálního webového průvodce, ve kterým si ověříte, zda je vaše zahrada pro sekačky Navimow vhodná. Vyplnění vám zabere zhruba 3 minuty a po dokončení vám na e-mail přijde speciální kód. Stejný průvodce vás bude čekat i přímo v mobilní aplikaci, nicméně pokud už jste jím prošli na webu, stačí zadat kód z e-mailu a můžete jej přeskočit.

Obsah balení sekačky Segway Navimow H3000E
U nejvyšší verze sekačky Segway Navimow H3000E je součástí balení i ultrazvukový senzor

Jakmile sekačku Navimow vybalíte z krabice, je nutné na vaší zahradě vybrat vhodné místo, na které umístíte nabíjecí stanici. Může to být na trávníku, ale klidně i na chodníku nebo terase, jako v mém případě. Důležité je, aby byla plocha ve stejné rovině jako trávník a sekačka se do stanice dokázala bez komplikací dostat a ideálně se nacházela alespoň 2 metry od domu, zdi nebo stromu. Rovněž je potřeba, aby se v okolí stanice nenacházely žádné objekty (okraj střechy domu/pergoly, stromy…), které by mohly blokovat příjem GPS signálu skrze GNSS anténu. Ta se s dokem propojuje velmi krátkým kabelem a díky tomu se musí nacházet v jeho těsné blízkosti.

Tomuto kroku doporučuji věnovat zvýšenou pozornost. Anténa je totiž poměrně dost citlivá i na sebemenší překážky, které se nad ní nacházejí. Na našem pozemku jsem našel téměř dokonalé místo pro umístění stanice. To se nacházelo přibližně 1 metr od rohu domu, respektive podhledu. Říkal jsem si, že tady přece s „viditelností“ satelitů nemůže být žádný problém, ale opak byl pravdou a ani po několika desítkách minut čekání mě konfigurační průvodce v mobilní aplikaci nepustil dál, protože anténa jednoduše nedokázala získat dostatečný signál.

Pomohlo až posunutí o pár metrů na okraj terasy, kde už byla fixace blesková. Stejný problém jako roh střechy může způsobovat i hustější zeleň či vyšší stromy. Ostatně výrobce v manuálu uvádí, že by viditelnost od antény směrem k obloze měla být v úhlu 110° zcela bez překážek. Řešením situace, kdy máte skvělé místo na nabíjecí stanici, ale anténa nedokáže zafixovat svou polohu, je nákup 10metrového kabelu za zhruba 1400 Kč. Samotná nabíjecí stanice se skrze stejně dlouhý kabel připojuje do klasické zásuvky.

Mapování zahrady

Před samotným mapováním výrobce doporučuje mít trávník posekaný na maximálně 6 cm. Nad pravé zadní kolo je ještě nutné dočasně nalepit kartonové pravítko, které si „vyloupnete“ z krabice. Následně v mobilní aplikaci spustíte kontrolní test, ve kterém je nutné „projít“ ve všech šesti bodech (baterie nabitá na 50 %, připojené Bluetooth, dostatečný signál Wi-Fi & GPS…). Jakmile máte splněno, můžete se pustit do poměrně zábavného procesu.

Segway Navimow - kontrola před zahájením mapování zahrady
Kontrola stavu před zahájením mapování

V tento moment se totiž Navimow doslova promění v autíčko na dálkové ovládání. Následně je nutné vaši zahradu objet po celém obvodu a vrátit se na výchozí místo. Sekačkou byste vždy měli jet nejblíže 15 cm od okraje; právě z tohoto důvodu jste na ni nalepovali pravítko. V případě, že uděláte chybu, stačí v aplikaci přidržet prst na ikonce gumy. Navimow se začne vracet po trase zpět a vy pak můžete danou část projet znovu a lépe. Takto lze mapu upravit i kdykoliv později a vyřešit tak případné nedostatky v sečení.

Naše zahrada je poměrně jednoduchá, má tvar písmene L a nejsou na ni žádné překážky. Po okrajích je buď terasa, chodníček nebo záhon s květinami. Vše téměř v jedné rovině. Pro sekačky Navimow je toto ideální prostor a během testování se mi ani jednou nestalo, že by se někde zasekla nebo dostala do nesnází.

Pokud máte členitější zahradu, případně je složena z několika částí, mezi kterými musí Navimow přejíždět, je toto nutné zohlednit už během mapování. Jednoduše si v mobilní aplikaci vytvoříte více samostatných oblastí, které reprezentují jednotlivé části vaší zahrady. Následně mezi nimi vytvoříte tzv. kanál, neboli místo, kde sekačka může přejet do další části. Může to být třeba část terasy, chodníček, nebo jakákoliv zpevněná plocha. Důležité je, aby tento prostor nebyl hrbolatý a jeho šířka byla alespoň 1 metr. Pouze tak sekačce zajistíte plynulý a bezpečný pohyb.

Když sekačka narazí na tvrdou překážku s výškou nad 10 cm, automaticky se otočí a změní směr jízdy. Nicméně pro nižší místa, do kterých nechcete aby najížděla, je ve správci map vhodné vytvořit ohraničení (typicky to může být kolem záhonku, jezírka či třeba vyrůstajících kořenů), případně rovnou zakázanou zónu. To platí zejména pro případy, kdy na sekačce nemáte VisionFence senzor.

Jakmile máte hotovo, můžete spustit testovací jízdu, kdy sekačka objede celou vaši zahradu a následně se vrátí do nabíjecí stanice. V případě, že máte nainstalovaný VisionFence, lze tento krok přeskočit. V diskuzích na internetu se často objevují dotazy, zda lze Navimow přenášet mezi vícero pozemky. To ale možné není, respektive jakmile ji přemístíte jinam, je vždy nutné daný pozemek namapovat. Je také nutné dbát na to, že při změně polohy nabíjecí stanice je třeba provést nové mapování.

Tři režimy spuštění

Nejen prvotní konfigurace, ale i sledování sekačky při práci je poměrně zábavné. Spustit ji můžete třemi způsoby:

 1. manuálně tlačítkem přímo na sekačce
 2. manuálně z mobilní aplikace
 3. automaticky podle nastaveného plánu sečení

První a třetí variantu jsem vůbec nevyužíval. První z důvodu, že mi aplikace přišla intuitivnější. Třetí, protože mi systém plánování sečení úplně nesedl. Přímo na mobilu si v přehledné tabulce nastavíte, v jakém časovém okně a v které dny má sekačka sekat. To je super, nicméně bych čekal, že když si navolím například pětihodinové okno a sekačka během něj zahradu poseká ze 100 %, vrátí se do stanice.

Ona to udělá, ale pokud ji ještě zbývá nějaký čas z daného okna, dojede se nabít a případně začne sekat znovu. A jakmile dosáhne na konec časového okna a má například znovu posekáno z 20 procent, další den, respektive při dalším časovém okně, od této pozice pokračuje. To je samozřejmě správně, nicméně by mi jako logičtější přišlo, kdyby Navimow po dosekání na 100 % v daném okně už znovu nevyjížděl a počkal až na nadcházející časové okno.

Říkáte si, že přece není nic těžkého časové okno upravit podle doby sečení, aby nedocházelo k opětovnému zahájení, avšak nastavení širšího časového okna může dávat smysl například při dešti, kdy sekačka nevyjede hned na začátku, ale až senzor deště vyhodnotí, že je sucho.

Tělo sekačky i nabíjecí stanice jsou kompletně voděodolné. Podvozek lze čistit pomocí hadice.
Tělo sekačky i nabíjecí stanice jsou kompletně voděodolné. Podvozek můžete čistit pomocí hadice.

Skrze mobilní aplikaci lze samozřejmě sekačku kdykoliv spustit i na dálku, tedy za předpokladu, že je sekačka připojena k Wi-Fi či datové síti. Navázání spojení, ať už datového nebo lokálního (přes Bluetooth) je vždy otázkou několika málo sekund.

Sekačka mimochodem docela dobře funguje i jakási kamufláž pro případné nežádoucí návštěvníky v době, kdy jste například na dovolené. I když nejste doma a budete mít pravidelně posekáno, navenek to bude působit tak, že se někdo v domě nachází a o trávník se stará.

Sekání trávníku

Segway Navimow má šířku záběru 21 cm a plochu seká perfektně systematicky, ale zároveň při každém sečení v jiném směru. Jednou jezdí horizontálně, podruhé vertikálně, pak do diagonály… nikdy by tak nemělo docházet k tomu, že bude dvakrát za sebou „jezdit stejně“. Je neskutečné, s jakou přesností se po trávníku pohybuje. Několikrát jsme se při sezení v pergole s návštěvami přistihli, jak jen sledujeme ladný tanec sekačky, navíc za minimálního hluku (54 dB). Výsledkem je na pohled precizně posekaný trávník s elegantními „linkami“, která zanechávají kola a která po pár hodinách zmizí.

Přímo v mobilní aplikaci Namivow lze upravit výšku sečení v sedmi krocích (v rozsahu 3 až 6 cm)
Přímo v mobilní aplikaci Namivow lze upravit výšku sečení v sedmi krocích (v rozsahu 3 až 6 cm)

Právě díky tomu, že sekačka střídá systém sekání, nedochází k přetěžování trávníku stejnoměrným pohybem. Trojice nožů se stará o precizní rozmělnění posekané trávy (mulčování), která zároveň funguje jako přírodní hnojivo.

Segway Navimow v akci
Segway Navimow v akci

Jak jsem již nakousl v úvodu, naše zahrada má poměrně jednoduchý tvar do písmene L a je na ni jen minimum nástrah, se kterými by sekačka měla problém a mohu potvrdit, že po dobu testování jsem sledoval maximálně precizní péči o náš trávník. Přidám ale ještě jiný pohled.

Jeden z mých kamarádů tuto sekačku vlastní už zhruba 2 měsíce (konkrétně model H500E, ke kterému dokupoval VisionFence senzor). Jeho zahrada je sice rovná, ale o poznání členitější. Má tam několik zón se stromky uprostřed a především má trávník rozdělený do dvou oblastí, mezi kterými sekačka přejíždí zhruba 7 metrů po zámkové dlažbě. Navíc má na zahradě i několik kamenných nášlapů zarovnaných společně s trávníkem. V případě květin či jiného porostu zasahujícího do trávníku jej Navimow objede. Tyto části je pak potřeba dosekat či zastřihnout ručně.

Segway Navimow seká systematicky, avšak při každém sečení v jiném směru
Segway Navimow seká systematicky, avšak při každém sečení v jiném směru

Bez VisionFence musel sekačku několikrát do týdne „lovit“ ze záhonu, kam omylem zajela a zasekla se v něm. S nainstalovaným senzorem se mu to stane zhruba jednou za 2 týdny. Sekačky Navimow zvládnou bez problémů přejíždět zpevněné plochy uprostřed trávníku, které jsou s ním v jedné rovině, případně vystupují do výšky maximálně 2 centimetrů.

Pokud se stane, že sekačka u okraje trávníku některá místa vynechává, doporučuji daný úsek v editoru map upravit
Pokud se stane, že sekačka u okraje trávníku některá místa vynechává, doporučuji daný úsek v editoru map upravit

S tímto si paradoxně lépe poradí sekačka bez VisionFence, jelikož ji kamerka přidává na opatrnosti a když takové místo „vidí“, raději se mu vyhne. Nicméně jak jsem již avizoval výše, není problém do mapy přidat zónu, kde se VisionFence nebude používat. Díky nízkému hluku je možné sekat i ve večerních či nočních hodinách. Jen pozor, ve tmě VisionFence kamerka nevidí a deaktivuje se, což může zhoršit rozpoznávání překážet.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace Navimow je dostupná pro Android a iOS. Je téměř kompletně lokalizovaná do češtiny a co je nejdůležitější – je velice přehledná, a to včetně editoru. Na hlavní obrazovce vidíte mapu trávníku s vyznačenými zónami a polohu sekačky. Ve spodní části je informační panel, ve kterém vidíte stav připojení (Wi-Fi, Bluetooth, případně 4G), úroveň baterie a informace o velikosti sekané plochy.

Mobilní aplikace Navimow
Mobilní aplikace Navimow

Prostřednictvím velkého oranžového tlačítka lze sekačku odkudkoliv na světě spustit. Využíváte-li plánovače sekání, vidíte zde ještě informaci, kdy se sekačka sama pustí do práce. Skrze kontextovou nabídku se dostanete do Nastavení. Odtud lze spravovat plán i výšku sečení, mapy, dešťový senzor, podsvícení, zvukové efekty a případně i VisionFence senzor.

Máte-li model vybavený eSIM, můžete si v aplikaci nastavit, kterou síť má Navimow preferovat (Wi-Fi nebo 4G). V rámci mobilní aplikace je možné spravovat i více sekaček najednou. To se může hodit například v případech, kdy potřebujete sekat opravdu obří plochy, které by nezvládl obsloužit ani nejvyšší model H3000E.

Velice důležitá je i sekce Oznámení. Zde vás Segway informuje o případných aktualizacích firmwaru a novinkách, ale vidíte zde i informace o dokončeném sekání, případně nejrůznější upozornění, jako například že je třeba vyčistit čočku kamery VisionFence. Vždy, když proběhne aktualizace firmwaru, je nutné sekačku ručně restartovat. Přímo z aplikace to nejde, jelikož se po tomto úkonu se sekačka uzamkne. Pokud byste toto dělali vzdáleně přes aplikaci, nebylo by pak možné sekačku spustit.

Doplnění 31. října 2023: Segway tento měsíc vydal aktualizaci aplikace, která konečně přináší podporu pro rozdělení pozemku do několika různých zón. To je velice praktické, jelikož zóny fungují nezávisle na sobě a můžete si pro každou nastavit například jinou výšku sečení či odlišné časy spuštění sekačky. Se zónami lze pracovat i v rámci plánovače (buď můžete vybrat „sekat vše“, nebo jednotlivé zóny).

Další vítanou novinkou je deaktivace Cyklu sečení. To v praxi znamená, že pokud průběh sekání v rámci plánovače a stanoveného časového okna dosáhne 100 %, sekačka se vrátí zpět do doku. V minulosti se toto nedělo a sekačka pokračovala znovu v sečení až dokud nenastal konec časového okna. Na tuto „vlastnost“ si stěžovalo obrovské množství uživatelů a vývojáři jejich přání konečně vyslyšeli.

V případě, že používáte VisonFence senzor a chcete sekat v noci, v nastavení nově najdete možnost jeho automatické deaktivace v nočních hodinách.

Jak provést restart Segway Navimow?

Na sekačce stiskněte a podržte tlačítko Ok po dobu 4 sekund. Tím se Navimow vypne. Následně stisknete znovu tlačítko Ok, čímž dojde k provedení restartu a načtení nejnovějšího firmware.

Česká skupina na Facebooku

Každá zahrada je zcela unikátní a Segway Navimow je pořád jenom stroj, jehož činnost závisí na správnosti dat získaných přes nejrůznější senzory. Já sám (i kamarád) jsme se sekačkou maximálně spokojení, ale to neznamená, že je nemohou potkávat komplikace, a mnohdy i poměrně nepříjemné. Vždy je extrémně důležité, aby signál z antény dokázal pokrýt celý váš pozemek a sekačka se mohla správně orientovat.

Segway Navimow v nabíjecím doku
Segway Navimow v nabíjecím doku

Zároveň ale můžete mít na zahradě objekty či překážky, které sekačce budou způsobovat problémy a celková zážitek ze sekání se tím sníží. Právě z tohoto důvodu existuje na Facebooku česká skupina s názvem Segway Navimow – Zkušenosti, rady, tipy, do které se rozhodně doporučuji přidat.

Uživatelé si tam vzájemně vyměňují zkušenosti a ochotně tam reagují i lidé přímo od českého distributora. K dispozici je dokonce i speciální online tabulka, do které uživatelé mohou psát chyby, které jsou několikrát do týdne reportovány přímo do centrály značky Segway. Distributor zde zcela transparentně informuje o novinkách v chystaných či aktuálních aktualizacích softwaru, což chválím. To se opravdu příliš často nevidí.

Závěrečné hodnocení

Ocenění redakce SMARTmania.cz: TOP produktŘada inteligentních robotických sekaček Segway Navimow v sobě kombinuje povedený design a nejmodernější technologie. Výrobce tím tak trochu zasadil pomyslný hřebíček do rakve konkurenčním modelům, které se orientovaly pomocí nataženého drátu. Je vidět, že inženýři nad vývojem produktu opravdu přemýšleli a při používání vás potěší celá řada praktických detailů. Skvělé je například to, že sekačka seká systematicky, nicméně pokaždé jinak, aby nedocházelo k přetěžování trávníku.

Už samotná instalace včetně mapování je poměrně zábavným procesem a garantuji vám, že Navimow je přesně tím typem zařízení, který vám bude dělat radost ještě dlouhou dobu po jeho zakoupení. Je opravdu příjemné, když jen tak sedíte na zahradě a pozorujete, jak pracuje a pečlivě se stará se o váš trávník. Navíc s pravidelným hnojením rozmělněnou trávou.

Robotická sekačka Segway Navimow
Robotická sekačka Segway Navimow zajistí vašemu trávníku příkladný servis

Nenáročná je i samotná údržba. Přibližně jednou za osm až dvanáct týdnů (podle intenzity sekání) je vhodné vyměnit trojici nožů a čas od času doporučuji vyčistit podvozek, abyste zajistili maximálně efektivní sekání. To lze provést buď jemným kartáčem nebo hadicí.Robotická sekačka Segway Navimow i108ENepřehlédněte

Recenze Segway Navimow i108E: ideální chytrá sekačka pro běžné zahrady

 

Základní model schopný pečovat o trávník do velikosti 500 m², startuje na necelých 37 tisících Kč včetně DPH. Cena se na první pohled může zdát vyšší, nicméně Segway si ji dokáže s přehledem obhájit. Lepší robotickou sekačku na trhu jednoduše nenajdete a věřte mi, že uspořený čas a dobrý pocit z toho, že je o váš trávník precizně postaráno, cenu s přehledem vyváží.

Segway Navimow H Series

Segway Navimow H3000E
9.7

Design a zpracování

9.5/10

Konektivita a funkce

9.8/10

Kvalita sečení

9.5/10

Mobilní aplikace

9.8/10

Klady

 • elegantní design, výkonné motory
 • prošpikovaná moderními technologiemi
 • není potřeba instalovat žádný drát
 • precizní symetrické sekání až do 3000 m2
 • velmi tichý chod
 • Wi-Fi i 4G připojení, bezpečnostní funkce
 • přehledná mobilní aplikace

Zápory

 • citlivost antény na GPS
 • nelze vypnout noční LED
 • nemusí být vhodná pro všechny typy zahrad
 • sekačka se někdy s VisionFence může chovat nepředvídatelně
 • některé kusy VisionFence trpí na vniknutí vody
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku