Sbohem, světe? Rusko se prý chce odpojit od globálního internetu

Moskva

Ruská federace se údajně chystá k odvážnému kroku – nejpozději 11. března musí být všechny servery a domény přesunuty do ruské zóny. Kromě toho Kreml shromažďuje podrobné údaje o síťové infrastruktuře webových stránek. S informací přišel běloruský nezávislý zpravodajský projekt Nexta. Podle něj připravuje největší země světa vytvoření „vlastního internetu“, čemuž napovídá masové blokování zahraničních stránek, a to jak ze strany Ruska, tak ze strany západu. Informace ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Mezi blokované stránky v Rusku patří už nyní například sociální sítě, jako jsou Facebook, Twitter či YouTube, a ukončení provozu se nevyhnuly ani oficiální obchody s aplikacemi pro Android a iOS. Cenzura se týká také některých nezávislých zpravodajských portálů. Podle AFP bylo ukončeno fungování ruské verze BBC, Deutsche Welle, RFE-RL či webu Meduza.

Už před třemi lety testovala Putinova vláda scénář, ve kterém by došlo k odpojení Ruska od globálního internetu. Zatímco v té době se to zdálo pouze jako hypotetická možnost, dnes to vypadá na žhavou realitu. Zkoušek se zúčastnili čtyři největší poskytovatelé internetu v Rusku. Testy zahrnovaly odpojení od globálního internetu a cenzuru i sledování provozu v síti skrze vládou kontrolované body.

Odstřižení Rusů od internetu posílí propagandu

Jakou podobu bude mít ruský internet, který byl v minulosti označován zkratkou Runet, není v tuto chvíli jasné. Nejvíce pravděpodobný je čínský scénář, kdy je síť schovaná za firewallem, který filtruje provoz a blokuje nepohodlné služby a weby – to vše tentokrát pod dohledem Putina.

internet

Otázkou ovšem zůstává, zda se Rusko skutečně odřízne od globálního internetu. Někteří totiž upozorňují, že se v případě přesunu serverů a domén pod ruskou správu nejedná o direktivní nařízení, ale spíše o doporučení, například kvůli dalším sankcím.

Odstřižení Ruska od internetu se zdá být logickým pokračováním kremelského tažení proti nezávislým zdrojům informací. Výsledkem má zřejmě být snazší šíření propagandy.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku