Domů » Bleskovky » Satya Nadella potvrdil porážku Cortany a příchod služby Microsoft 365 pro spotřebitele

Satya Nadella potvrdil porážku Cortany a příchod služby Microsoft 365 pro spotřebitele

Šéf Microsoftu Satya Nadella měl v tomto týdnu setkání s novináři, na kterém zodpovídal některé otázky týkající se budoucích plánů Microsoftu. Řeč byla i o osobní asistence Cortaně, která už je na světě 5 let, ale v konkurenci od Amazonu, Googlu a Applu značně zaostává. Nadella tuto porážku uznal a sdělil, co bude s Cortanou dál.

Cortana přestane soupeřit s konkurencí

Cortana nebude v budoucnu vnímána jako komplexní asistentka, ale pouze jako samostatně stojící služba či aplikace. To je ostatně také důvod, proč ji redmondští v posledním testovacím sestavení Windows 10 oddělili od systémového vyhledávání. Microsoft chce z Cortany udělat hub pro ostatní asistentky (spojení s Alexou funguje již dnes) a naopak – z ostatních asistentek má být možné kdykoliv vyvolat Cortanu, a to včetně služby Google Assistant, byť Google zatím žádné spojenectví nepotvrdil. Microsoft si uvědomil, že mu v odvětví hlasových asistentů ujel vlak, a než konkurenci dohánět, bude lepší se do ní postupně infiltrovat. Ostatně tak to udělal i v mobilních operačních systémech.

A jaké důvody by měly uživatele přimět použít Cortanu namísto konkurenčních asistentek? Nadella věří, že hlavní benefit bude hluboké začlenění do Office 365 Business Suite, kde může Cortana napomáhat ve vyřizování firemních mailů, pracovních kalendářů a dalších funkcí, ve kterých Alexa nebo Google Assistant nejsou tak silní.

Microsoft 365 pro spotřebitele

Nadella také na setkání s novináři naznačil příchod balíku Microsoft 365 pro spotřebitele. Šéf Microsoftu přiznal, že se firma v posledních letech zaměřovala především na IT zákazníky, avšak nyní by se chtěl vrátit zpět ke spotřebitelů, a to právě prostřednictvím značky Surface, Office 365 a také skrze chystané spotřebitelské předplatné Microsoft 365.

V současnosti je Microsoft 365 inteligentní řešení pro firmy a školy, které v rámci jednoho předplatného získají licenci na systém Windows 10, kancelářský balík Office 365, a několik dalších funkcí a služeb v balíku Enterprise mobility + Security. Co přinese Microsoft 365 pro spotřebitele, je zatím nejasné, podle analytičky Mary Jo Foley by tento balík měl obsahovat Windows 10, Skype, Outlook, Office 365 a některé další služby. Více bychom se mohli dozvědět už za měsíc na veletrhu MWC, byť přednáška Microsoftu bude zaměřena zejména na rozšířenou realitu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sv. Patrik
Anonym
sv. Patrik
Offline

Tento clovek co chyti, to po..re

Tray1
Anonym
Tray1
Offline

Dobře mimo. To, že se pár věcí rozhodl zaříznout, ač s tím nemusíme souhlasit, čísla ukazují něco úplně jiného.

Jarmila Vlhká
Anonym
Jarmila Vlhká
Offline

Naopak je schopen reálně věci pojmenovávat a nebojí se pohřbít něco, co dle něj nemá smysl.

Michal
Anonym
Michal
Offline

Neříkej nahlas že W10M nemělo smysl. ThcDirka té přesvědčí o opaku

Tray1
Anonym
Tray1
Offline

Cortana byla skvělá ze začátku. Něco nového, více přátelštější, příjemný hlas daberky Cortana, uměla komunikovat s aplikacemi, připomínat věci, když někomu budu psát a podobně.
Pak se na ni postupně začalo kašlat. Víc a víc. Nechápu proč. Do dnes je dostupná jen pro par zemí, pro ostatní je MS zakázal a v OS neni dostupná ani v dostupných jazycích.

Chovo
Uživatel
Chovo
Offline

Myslim ze podla toho co povedal sa chcu zamerat prave na to aby cortana vedela dokonale ovladat hlavne windows a office. Na zbytok ako odpovedanie na obecne otazky, hladanie na webe alebo ovladanie IoT je lepsia alexa alebo google now a cortana to jednoducho nema sancu dobehnut kedze nemaju smartfony ani chytre repraky (ano usiel im tam vlak). Len este vyriesit to aby som nemusel vzdy hovorit hey cortana open alexa. Lepsie by bolo to priamo prepojit na hey cortana (co amazon nedovoli) alebo priamo na hey alexa z win a to uz je na microsofte a mozno prave to… Číst vice »