Domů » Bleskovky » Nové sestavení Windows 10 separuje Cortanu od vyhledávání a vylepšuje správu fontů

Nové sestavení Windows 10 separuje Cortanu od vyhledávání a vylepšuje správu fontů

V tomto týdnu vyšlo další nové sestavení systému Windows 10 odhalující další novinky, které se objeví v příští velké jarní aktualizaci. Nová testovací verze nese číslo 18317 a je dostupná pouze v rychlém kruhu aktualizací. Ten pomalý kruh zatím Microsoft docela šidí, vývoj systému je v plném proudu a v systému je zatím spousta chyb přímo ovlivňující jeho chod, proto není pro opatrnější testery příliš vhodný.

Separace Cortany od vyhledávání

Konečně. Už v dřevních dobách systému Windows Phone Microsoft propojil svoji asistentku Cortanu s mnoha funkcemi, což s sebou neslo nepříjemný fakt – pokud v oblasti nebyla podporována Cortana, nefungovaly ani další funkce, byť s ní prakticky neměly vůbec nic společného. Na systému Windows 10 sice tato zkušenost není tak drastická, avšak i tak oddělení těchto funkcí vítáme.

Od jarního updatu bude vyhledávací řádek v nabídce Start sloužit pouze pro lokální a síťové vyhledávání a Cortana dostane svoji typickou kruhovou ikonku. Pro nás, co mají vyhledávání z hlavního panelu vypnuté a vyhledávají stisknutím tlačítka Start a psaním, se nic nezmění.

Vylepšená správa fontů

Nastavení Písem se ve Windows 10 nachází v moderním Nastavení, nově je možné do této nabídky instalovat nová písma stylem Drag and Drop. Instalace tímto způsobem je pouze pro konkrétního uživatele, při instalaci pro všechny uživatele je nutné vyvolat pravým kliknutím kontextovou nabídku a zvolit „Instalovat pro všechny uživatele“.

Spolehlivější nabídka Start

Nabídka Start má být výrazně spolehlivější, z procesu ShellExperienceHost.exe, pod kterým pracovala doteď, se vyseparuje do samostatného procesu StartMenuExperienceHost.exe. Jakýkoliv problém v prvním procesu tak nebude mít na nabídku Start žádný vliv; Microsoft tuto novinku experimentálně testuje několik týdnů s viditelnými pozitivními výsledky.

Zjednodušená nabídka Windows Insider

Microsoft také pozměnil vzhled nabídky Windows Insider v Nastavení. Přihlášení se k programu a volba kruhů aktualizací má být nově přehlednější.

Známé chyby

Microsoft tradičně provedl spoustu dílčích změn, úprav a oprav chyb, některé však stále v systému přetrvávají. V tomto sestavení jsou to následující:

 • Subsystém pro Linux způsobuje zelenou obrazovku smrti při používání některých binárních kódů
 • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
 • Spuštění her, které využívají anti-cheat software, skončí zelenou obrazovkou smrti
 • Klepnutí na účet v asistentce Cortana nevyvolá uživatelské rozhraní pro odhlášení
 • Zvukové karty Creative X-Fi a čtečky SD karet Realtek nemusí fungovat korektně
 • Některá zařízení se zapnutým S Mode nelze na toto sestavení upgradovat
 • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
 • Po otevření Centra akcí se nezobrazí rychlé přepínače funkcí
 • Může selhávat aktualizace funkcí Windows, přestože navenek se tváří, že je všechno v pořádku
 • Uživatel, který chce obnovit systém s ponecháním všech položek, a zároveň si zapnul funkci Rezervované úložiště, bude muset použit o restart navíc, aby rezervované úložiště fungovalo správně.
 • U malého procenta uživatelů Microsoft Intune může docházet k nepřijímání zásad. Řešením je odpojení účtu Azure a opětovné přidání
 • Služba Orchestrator Service se periodicky zastavuje, náprava přijde v příštím sestavení. Chyba může způsobovat error ve Windows Update, který tvrdí, že aktualizace selhala a je zapotřebí zařízení restartovat
 • Zavření a otevření notebooků může způsobit zobrazení prázdných ikon v hlavní nabídce. Řešením je restart procesu explorer.exe
 • Nové systémové téma stažené z Microsoft Store se neobjeví v nastavení témat

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. wow! v roce 2019 je tohle opravdu revoluční změna pro správu fontů. Bravo Microsofte, na tohle léta uživatelé čekaly!

 2. František Mlejnek

  K čemu ta Cortana je, akorát zdržuje při natahování do systému a obsahuje paměť. Já se svým počítačem nepotřebuji ovládat žádné okolí.

 3. Cortana stejne u me nastesti vypnuto, takze tohle je mi v celku fuk. Skalovani koukam zas na seznamu neni koukam, stejne jako konecna oprava bugu pri bezpecnem odpojeni externi hdd.
  Jinak na dalsi proces nabidky start se taky moc tesim, ja si rikal, ze to CPU tam jeste pri nepouzivani par procent navic ma.
  K tomu vsemu tohle tradicne zase roze*ere dalsich 10 veci, no zkratka uz se moc tesim!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).