Domů » Bleskovky » Samsung si ohebná skla nenechá jen pro sebe. Bude je nabízet i dalším výrobcům

Samsung si ohebná skla nenechá jen pro sebe. Bude je nabízet i dalším výrobcům

V minulém týdnu představený Samsung Galaxy Z Flip je vůbec prvním telefonem, který u svého ohebného displeje používá technologii ultratenkého ohebného skla. Tento fakt je sice lehce poskvrněn tím, že toto sklo vyžaduje další krytí plastovou fólií, i tak se jedná o poměrně velký technologický krok kupředu, na které může korejský gigant vydělat.

Samsung Galaxy Z Flip 35
Samsung Galaxy Z Flip

Samsung: ohebné sklo budeme nabízet i dalším výrobcům

Divize Samsung Display si totiž nehodlá nechávat tuto technologii pro sebe, ale hodlá ji nabízet i dalším výrobcům. Korejská firma si nechala ochrannou známku na Ultra-Thin Glass (UTG) zaregistrovat ve 38 zemích světa, včetně USA, Číny a mnoha zemí USA.

samsung utg

Ultratenké ohebné sklo (UTG) je vyráběné speciálním procesem, který zajišťuje ohebnost a odolnost materiálu. Sklo je vyráběno v tloušťce 30 mikrometrů (méně než lidský vlas) a má disponovat stejnou tvrdostí po celé své ploše. Samsung si nechal sklo otestovat u certifikační agentury Bureau Veritas se sídlem ve Francii, výsledkem ověřovacího procesu bylo zjištění, že sklo je schopné vydržet až 200 tisíc ohybů.

Nepřehlédněterecenze Samsung Galaxy Z Flip: véčka se vracejí v té nejlepší formě

Ohebné sklo chce uvést na trh i společnost Corning, výrobce odolných skel Gorilla Glass. Loni v březnu tato firma prozradila vývoj skla, které má tloušťku 0,1 mm a je schopné se ohnout při nutném rádiusu zahnutí 3 – 5 mm. Kdy se ale podaří proměnit prototyp v komerčně dostupný produkt, je v tuto chvíli neznámé.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Antti Pärle
Uživatel
Antti Pärle

Ohebné sklo? Jak si mám vysvětlit výsledky testu, který provedl známý youtuber Jerryrigeverything? Kde do povrchu displeje udělal rýhy pouhým nehtem?

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

Ono ani tak nejde o ryhy, ale on to jejich ‚sklo‘ docela jednoduse a bez vetsi sily propichnul a poskodil tim primo nektere pixely.

_qam_
Uživatel
_qam_

Já nevím, myslíte si, že Samsung je nějakej polobůh, že ohne fyzikální zákony? Samozřejmě, že to přehnout pravé sklo nejde. Mohli docílit toho, že materiál aspoň z části podobný sklu má lepší vlastnosti proti zničení, než plast, ale to je tak všechno.

xzeit
Uživatel
xzeit

Co to je pravé sklo?

QWERTZ
Anonym
QWERTZ

Amorfní a homogenní látka. Učivo základní školy. Jo, vlastně tys to veděl, jen jsme to špatně pochopili :-D

xzeit
Uživatel
xzeit

QWERTZ: krásně sis to našel na wikipedii 😀 by mě zajímalo, kolik lidí by to vědělo, zeptat se tak osobně a bez přístupu k internetu.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ

xzeit: predstav si, ze jsem wiki nepouzil, ale schvalne jsem se ted podival a je to tam uvedeno stejne. Ne kazdy je zde duty jak bambus ;-)

xzeit
Uživatel
xzeit

No jasně, ale já se ptal na pravé sklo. Jaký je teda rozdíl, mezi sklem a pravým sklem? 😁. A to co použil Sasmung, není homogenní a amorfní? Pokud je homogenní a amorfní látka definice skla? 😀.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ

xzeit: az budes znat chemicke slozeni materialu, ktery Samsung pouziva, tak to sem napis. Sklo to neni, protoze to bez pusobeni vysokych teplot nelze. Trochu se dovzdelej, at trochu rozumis alespon necemu. Zatim to je u tebe tezka bida na vsech frontach, ale po BFU nelze cekat nic nez hltani reklamnich prospektu.

shepii
Uživatel
shepii

QWERTZ: Měl by ses oprostit od lajcké představy, že sklo je tvrdý materiál, který se rozbíjí na střepy. Sklo vzniká, když se rychle ochladí roztavený materiál, který tak nestihne vytvořit krystalickou mřížku. A je už úplně jedno, jestli byl jako surovina použit křemičitý písek, nebo jiná látka. Třeba běžná jsou polymerová skla jako je PMMA (plexisklo). V případě Samsungu půjde o obdobu, která se navíc nechá ohnout. To nic nemění na tom, že jde o sklo. Dost tomu i napovídá fakt, že Samsung tento materiál jako sklo označuje. Pochybuji totiž, že by si takový gigant dovolil uvádět nepravdivé informace, kor… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit

QWERTZ: evidentně jsi nepochopil vůbec nic. Sklo je dneska dost široký pojem a pokud je tvoje myšlení omezeno jen na jeden typ skla, nedivím se, že tady plodíš takové kraviny. Sklo není jen to, co máš v naprosté většině v okně. Není to jen křemičité. Co třeba plexisklo, to taky není sklo?

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

_qam_: problem ale je ze Samsung tvrdi ze to je sklo … a to proste neni.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Přesně tak, je to plast.

shepii
Uživatel
shepii

PetrCBR: Jak není? Co je podle tebe sklo, když tak striktně tvrdíš, že tohle sklo není?

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

shepii: definici co je sklo si muzes jednoduse sam najit … tohle NENI sklo, ale plast mozna s primesi skelne hmoty … rozhodne to ale neni sklo.

shepii
Uživatel
shepii

Jednoduše, prostě udělal rýhy do skla nehtem.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Do plastu, ne do skla.

shepii
Uživatel
shepii

Ne, do skla. Tady je to celkem jasně napsáno.

[odkaz]

htcjirka
Uživatel
htcjirka

To, ze si tam Samsung napsal sklo, je hezke, ale jedna se o plast.

shepii
Uživatel
shepii

Nene, je to sklo.

prcko
Uživatel
prcko

Ukončím hádku dvoch táborov. Každý z vás ma pravdu je to plast aj sklo. Jednoducho plexisklo.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Je to prachobyčejný plast. Rikej tomu jak chces.

shepii
Uživatel
shepii

prcko: Plexisklo se nedá ohýbat. Bude to nějaké jiné polymerové sklo.

l0lz
Uživatel
l0lz

Plexisklo je ale tiež plast

shepii
Uživatel
shepii

Ne, plexisklo je sklo vyrobené z polymeru. Proto je ostatně v názvu to „sklo“. Stačí otevřít Google…

prcko
Uživatel
prcko

Súhlasím môj príspevok bol hlavne o tom ukázať že existuje aj plastové sklo