Domů » Bleskovky » Samsung s Exynosy rozhodně nekončí. V plánu je i speciální verze pro počítače

Samsung s Exynosy rozhodně nekončí. V plánu je i speciální verze pro počítače

Letošní smartphony řady Samsung Galaxy S20 zvedly poměrně velkou vlnu nevole. Korejský gigant je totiž ve většině destinací prodává s čipsety od Qualcommu, do Evropy však vozí varianty s vlastními procesory Exynos, které jsou výkonově slabší a méně efektivní. Samsung se však svých čipů rozhodně vzdávat nehodlá, naopak chystá nové modely pro příští generaci smartphonů. A nejen jich.

Exynos 1000 s grafikou od AMD

Podle nejnovějších informací jsou aktuálně ve vývoji zbrusu nové čipsety, přičemž nejvýše postavený Exynos 1000 má disponovat grafikou od AMD. Čipová sada má vůbec poprvé využít technologii AMD RDNA, která má výrazně navýšit výkon při grafických operacích.

K zahození ale nebude ani procesorový výkon, Exynos 1000 má být vyroben moderním 5nm procesem, díky kterému bude čip výrazně silnější při zachování stejných energetických nároků. Exynos 1000 prý bude až třikrát výkonnější než aktuální Qualcomm Snapdragon 865, ovšem ten nebude jeho hlavním konkurentem; tím bude až jeho nástupce Snapdragon 875.

Zajímavé je, že Samsung údajně počítá s nasazením Exynosu 1000 pouze u vrcholového smartphonu Galaxy S21 Ultra, zatímco jeho „chudší“ bráškové mají dostat do výbavy slabší Exynos 991/992 bez grafického čipu od AMD.

Exynos pro počítače

Výkonný čipset Exynos 1000 nemá být určen pouze do smartphonů, údajně se s jeho obdobou setkáme i v počítačích. Microsoft již nějakou dobu propaguje projekt Windows on ARM, avšak zatím v oběhu moc počítačů s ARMovými procesory nenajdeme. S přechodem Apple na vlastní ARMové čipsety se však toto odvětví bude rozrůstat, a Samsung rozhodně nebude chtít zůstat pozadu.

Samsung si prý s touto myšlenkou pohrává delší dobu, dokonce prý navrhl speciální počítačovou edici Exynosu 990, avšak prozatím nebyl s výsledky spokojen. Upravený Exynos 1000 by na tom měl být s výkonem o poznání lépe, byť v tuto chvíli je předčasné cokoliv predikovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. A je zde další důkaz toho, ze z vlajkových lodí, tedy z už tak předražených telefonů okolo 25.000 se stává střední třída. Lotos dostaneme za tuto sumu plastová záda, za rok i slabší procesor. Během par let zjistíme, že se nenápadně cele odvětví zdražilo minimálně o 10.000kč.

  • A celé tohle vůbec nevadí, protože začneme přemýšlet o tom, že nám vlastně stačí i ty obyčejné telefony za pár kaček, které ale dnes dokážou odvést velký kus práce (i fotografické), než ještě nedávno. Takže proč dávat třeba 20 tis., když tel. za 10 odvede třeba tak 70-80% toho drahého? A většině lidí by stačil i tel. za 7 (pokud to nejsou ti, kteří když nemají 200 mpix a 16 jader CPU, tak nespí).

 2. Toliko k tomu někdejšímu prohlášení Samsungu o tom, že s Exynosy končí…

 3. Nevím Nevím...

  Už jen kvůli spolupráci s AMD, je dobře, že Exynos pokračuje. Už jen kvůli zjištění, jak si jejich procesor povede vůči SnapDragonu. A co se díky tomu změní ohledně distribuce na různé trhy, doposud rozdílných variant jeho stěžejních modelů.

 4. Jo Samsung se vám ještě vysměje s těmi procesory tak snad budete nakupovat jak rohlíky :D

 5. Nevím Nevím...

  Na tento jejich počin se opravdu těším, snad AMD zaboduje i zde, ve spolupráci se Samsungem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).