TOPlist

Samsung představil 4 nové komunikátory ze série Omnia: Známe ceny, datum uvedení na trh a další detaily

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-V posledních dnech se ve světě Windows Mobile mluví především o nových komunikátorech Samsung, které vypadají opravdu lákavě. Oficiálního představení se včera dočkaly čtyři nové modely – Samsung Omnia II (i8000), OmniaPRO (B7610), OmniaPRO (B7320) a OmniaLITE (B7300). Jedná se o zařízení cílená na různé skupiny uživatelů, na své by si tedy měl přijít opravdu každý. Nároční uživatelé ocení především komunikátor OmniaPRO B7610 s výsuvnou QWERTY klávesnicí a dotykovým displejem, ale k dispozici bude i smartphone OmniaPRO B7320, který je postavený na systému Windows Mobile 6.1 Standard (nemá tedy dotykový displej). Je docela zvláštní, že výrobce dva odlišné telefony označil stejným názvem, v tomto článku si tedy vše uvedeme na pravou míru a prozradíme vám také, kdy se s nimi setkáme na našem trhu.

Začneme modelem Samsung OmniaLITE (B7300), který je cílený především na začínající a méně náročné uživatele. Ve výbavě nechybí dotykový 3″ WQVGA TFT displej (240×400px), podpora UMTS/HSDPA či 3 MPx fotoaparát a automatickým ostřením. OmniaLITE je dále vybavena GPS modulem s podporou funkce A-GPS, Bluetooth ve verzi 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g. Informace o operační paměti RAM výrobce neuvádí. Vnitřní úložiště nabídne kapacitu 250 MB a pomocí paměťových karet microSDHC ji budete moci rozšířit až na 32 GB. Rozměry jsou také celkem příjemné (107 x 51,8 x 12,9 mm), hmotnost včetně 1500 mAh baterie je 103 gramů. Dočkáme se nového uživatelského rozhraní TouchWiz 2.0 a přítomnosti pohybového senzoru.

---

Pod displejem najdeme kromě dvojice tlačítek pro příjem a ukončení hovoru také malý optický joystick, kterým disponovala už původní Omnia. Procesor zatím neznámého typu bude pracovat na frekvenci 667 MHz; to je velmi příjemné.


Samsung OmniaPRO B7320

Tento komunikátor patří do kategorie smartphone telefonů a není tedy vybavený dotykovým displejem. Svědčí o tom i přítomnost Windows Mobile 6.1 Standard a množství systémových tlačítek. Pro snadné psaní je připravena QWERTY klávesnice. Displej je orientovaný do landscape režimu a nabídne QVGA rozlišení (320×240px). Kromě klasického GSM modulu se dočkáme podpory UMTS/HSDPA. Potěší přítomnost Wi-Fi 802.11b/g, 528 MHz procesor, 256 MB RAM, Bluetooth 2.0, GPS navigace a integrované FM rádio s podporou RDS.

---

Na zadní straně má své místo 3 MPx fotoaparát s autofocusem. Rozměry telefonu jsou 118 x 59,8 x 12,6 mm, hmotnost včetně 1400 mAh akumulátoru se zastavila na hodnotě 103 gramů.

Samsung OmniaPRO B7610
OmniiPRO jsme si podrobně představili už ve včerejším článku, nicméně malá rekapitulace neuškodí. Rozhodně se jedná o zajímavého konkurenta pro HTC Touch Pro2, který se bude moci pochlubit jemným WVGA displejem (480×800px) s úhlopříčkou 3,5″, který je vyrobený technologií AMOLED. Ta zajišťuje mnohem lepší čitelnost na sluníčku, se kterou mají ostatní Windows Mobile komunikátory zatím trochu problémy. Fotoaparát na zadní straně nabízí 5 MPx rozlišení a spoustu bonusových vlastností, jako přisvětlovací diodu, detekci úsměvu, panoramatický režim a samozřejmě i automatické ostření. OmniaPRO zvládne rovněž nahrávat video ve VGA rozlišení, které budete moci následně sestříhat v připravené softwarové aplikaci.

--

Procesor s frekvencí 800 MHz by měl bez problémů zvládnout náročnější úkoly a přehrávání videa ve vyšším rozlišení (480p). Kromě klasického GSM si telefon rozumí i se sítěmi třetí generace (UMTS/HSDPA). Bezdrátově lze komunikovat přes Bluetooth ve verzi 2.0 a Wi-Fi s podporou standardů 802.11b/g. Na cestách se neztratíte díky GPS modulu a je dobře, že výrobce nezapomněl na FM rádio s podporou RDS. V zařízení bude dostupný 1 GB vnitřní paměti + možnost rozšíření přes microSDHC karty. O operační paměti RAM se v oficiální specifikaci nic nedozvíme, nicméně některé zahraniční zdroje hovoří o 256 MB modulu, přičemž v systému by při prvním spuštění mělo být volných zhruba 135 MB.

- -

I u této novinky se setkáme s baterií o kapacitě 1500 mAh. Celkové rozměry jsou 112,6 x 57,8 x 16,2 mm, údaj o hmotnosti zatím chybí. Velkým lákadlem bude rovněž výsuvná QWERTY klávesnice, kde jsou jednotlivá tlačítka rozdělena do 4 řad. V systému kromě vlastního uživatelského rozhraní nebude chybět ani internetový prohlížeč Opera Mobile 9.5.

Samsung Omnia II (i8000)
Poslední novinkou je nástupce populárního modelu Omnia, který nabízí několik zajímavých vylepšení. V první řadě je to prostorný AMOLED displej s WVGA rozlišením (480×800px) a úhlopříčkou 3,7″, dále 256 MB RAM a 2 GB vnitřní paměti Flash ROM. I zde bude možné pro ukládání dalších dat využívat microSDHC karet. 5 MPx fotoaparát s dvojitou LED diodou má dokonce zvládnout záznam videa v rozlišení 720×480px při 30 snímcích za vteřinu. Software fotoaparátu nabídne detekci obličeje a úsměvu, Geo tagging, panoramatický režim nebo možnost odeslat fotografii na váš blog.

Tip: Přečtěte si náš starší článek, ve kterém jsme se Omnii II věnovali

Kromě uživatelského rozhraní TouchWiz 2.0 bude k dispozici celá řada bonusových aplikací, od editoru videa a fotografií, 3D hry, až po zcela nový task manager. Zajímavě působí i zmínka o aplikaci pro rozpoznání hudby (majitelé iPhonu pro tyto účely mají geniální Shazam a bude jedině dobře, pokud se něco podobného objeví i na WM). Rozměry nové Omnie II jsou 118 x 60 x 11,9 mm, baterie je opět vybavena kapacitou 1500 mAh. Multimediální výbavu završuje přítomnost FM rádia s RDS a konečně také 3,5 mm výstup na sluchátka.

---

Nové komunikátory Omnia na mě velmi zapůsobily, konečně to vypadá, že se dočkáme zařízení bez velkých kompromisů a už teď se těším, až si je budu moci otestovat v reálném používání. U některých modelů zatím chybí informace o použitém procesoru, ale toho bych se nebál, Samsung rozhodně vsadí alespoň na 528 MHz řešení, možná i více. Samsung i8000, B7610 a B7300 se na českém trhu objeví během léta. Orientační cena Samsung i8000 je 14 899,- Kč, B7610 je 13 299,- Kč a B7300 je 9 499,- Kč (ceny jsou včetně DPH). A na závěr ještě jedná dobrá zpráva, u všech novinek výrobce přislíbil bezplatný upgrade na Windows Mobile 6.5.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku