Samsung potvrzuje: Exynos 2200 s grafikou od AMD přinese podporu ray tracingu

Exynos

Vlajkové smartphony od Samsungu nejsou na všech trzích stejné – ve vybraných zemích je pohánějí čipsety od Qualcommu, v jiných zemích (včetně těch evropských) běží pod taktovkou vlastních čipsetů Exynos. V přímém srovnání v posledních letech vítězil Qualcomm, avšak Samsung rozhodně neskládá zbraně; jeho připravovaný Exynos 2200 má být výkonné mobilní dělo.

Exynos 2200 bude podporovat ray tracing

Samsung na vývoji čipsetu Exynos 2200 spolupracuje se společností AMD, která má dodat grafický čip postavený na architektuře RDNA 2. Ta se používá nejen ve výkonných počítačových grafických kartách, ale i v konzolích Xbox Series X a PlayStation 5.

Hlavní novinkou chystaného mobilního čipu má být podpora technologie ray tracing, tedy pokročilé metody renderování 3D grafiky, která zajišťuje přesnou simulaci odrazu světla od objektů, takže světlo a stíny vypadají ve hrách reálněji. To ostatně dokazuje i uniklý snímek z prezentace Samsungu, který ukazuje rozdíl mezi běžnou mobilní grafikou a čipem Exynos.

exynos ray tracing

Dosud byla tato technologie dostupná pouze na nejvýkonnějších počítačových grafikách a v herních konzolích, příští rok ji uvidíme i v mobilních telefonech od Samsungu. Spekuluje se, že mobilní grafika od AMD má disponovat 384 stream procesory, což by znamenalo přítomnost šesti paprskových akcelerátorů. Grafický výkon se má oproti dosud používaným grafikám Mali zvýšit až o 30 procent.

Čipset Exynos 2200 uvidíme poprvé ve smartphonech Samsung Galaxy S22, které budou představeny příští rok v lednu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku