Domů » Články » Samsung OmniaLite (B7300): Sympatický komunikátor za příjemnou cenu (videopohled)

Samsung OmniaLite (B7300): Sympatický komunikátor za příjemnou cenu (videopohled)

Přiznám se, že když byly představeny nové komunikátory řady Omnia, modelu B7300 Lite jsem věnoval nejméně pozornosti; modely OmniaII a OmniaPro přece jenom vypadaly lákavěji. Když jsem ale dostal možnost Samsung OmniaLite otestovat, zjistil jsem, že jde o velmi zajímavý a především softwarově velmi dobře odladěný telefon, který si pozornosti rozhodně zaslouží více. Nebýt displeje s pouhým WQVGA rozlišením, byla by OmniaLite velmi silným hráčem. Pěkná je ale cena, která se pohybuje okolo 7000,- Kč včetně DPH.

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti Sunnysoft s.r.o., u které si telefon můžete zakoupit. Samsung OmniaLite je komunikátor postavený na operačním systému Windows Mobile 6.5, kterému nechybí ani vlastní uživatelské rozhraní výrobce s názvem TouchWiz II. Hnacím motorem je v tomto případě procesor Samsung ARM1176 s frekvencí 667 MHz; jak si můžete všimnout ve videu, reakce v systému jsou velmi svižné a výrobce si za celkovou optimalizaci zaslouží pochvalu. Procesor navíc může pracovat i při nižších frekvencích, v nastavení je totiž dostupná utilita, která umí rychlost procesoru ovlivňovat ve třech režimech (+ automatický), což se samozřejmě projeví i na celkové výdrži baterie. Ta má kapacitu slušných 1500 mAh a při použití automatického režimu řízení procesoru mi OmniaLite vydržela celé tři dny při běžném používání, takže přičítám další plusové bodíky.

- - -
Samsung OmniaLute (B7000), porovnání s modelem OmniaII (I8000)

Uživatelské rozhraní TouchWiz druhé generace jsem podrobně popisoval v tomto článku. Zatímco u modelů OmniaII a OmniaPro bylo možné TouchWiz zcela vypnout, u OmniaLite jsem tuto možnost nenašel, což se nejvíce projeví zejména v nabídce „Nastavení“. Plugin na obrazovce dnes si samozřejmě nahradit můžete, nabídka Start se zástupci programů se používá standardní z Windows Mobile, ale „Nastavení“ si Samsung připravil po svém a do klasické nabídky se mi nepodařilo dostat ani při experimentování s registry a hledání nápovědy přes Google. Předchozí modely uměly TouchWiz vzhled nabídky „Nastavení“ vypnout přímo přes konfigurační dialog, OmniaLite to však neumí. Hledal jsem opravdu pozorně a už jsem zvažoval i návštěvu očního lékaře, ale „dialogovou slepotou“ asi opravdu netrpím a tahle možnost zde zkrátka není :-). Pro uživatele, kteří s Windows Mobile nikdy nepřišli do styku, to asi nebude žádný velký problém, ale pro nás, kteří jsme zvyklí na standardní vzhled „Nastavení“ to při orientaci v jednotlivých nabídkách způsobuje drobné komplikace. Jinak je ale TouchWiz rozhraní velmi dobře zpracované a rozhodně k němu žádné další výtky nemám.

K telefonním funkcím ani práci s bezdrátovými moduly nemám žádné připomínky. Hlasitost během hovoru je dostatečná, zvuk čistý a samozřejmě se nabízí i možnost aktivace hlasitého handsfree, kterou oceníte v místech s větším hlukem. Telefonovat (a poslouchat hudbu) můžete také přes dodávaná sluchátka, která se stejně jako nabíječka a synchronizační kabel, připojují do microUSB konektoru na horní straně. Vestavěný GPS čip bude dobrým společníkem při navigaci na cestách. Fixace pozice byla bezproblémová, navíc můžete v nastavení využít utility pro aktualizaci dat o pozicích satelitů z internetu (tento úkon stačí provádět zhruba jednou týdně). Zatímco „jedničkový“ Samsung Omnia nabízel v základní výbavě navigační program Route 66, tento telefon s žádným předinstalovaným programem nepřichází, takže si jej budete muset dokoupit na vlastní náklady. Garmin, SmartMaps nebo iGo fungují naprosto bez potíží.

- - -

- - -
Několik snímků pořízených 3 MPx fotoaparátem

Kvalita snímků z fotoaparátu patří do lepšího průměru; při dobrých světelných podmínkách jsou fotografie pěkně ostré a barvy celkem věrné, za šera a tmy se to už ale zhoršuje, i když spousta komunikátorů je na tom ještě o poznání hůře. Makro a fotografování textu nedělá optice žádné problémy a potěší rovněž záznam videa ve VGA rozlišení.

- - -

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5 v češtině
Displej: rezistivní WQVGA (400×240 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,0 palce
Procesor: Samsung ARM1176, 667 MHz
Rozměry: 107 × 52 × 13 mm
Hmotnost: 109 gramů včetně baterie
Paměť: 256 MB ROM, 256 MB RAM, slot na microSDHC karty
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA (až 3,6 Mb/s)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 (A2DP, EDR), microUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, gpsOne Qualcomm
Digitální fotoaparát: 3 MPx, automatické ostření, záznam videa ve VGA; přední kamerka pro videohovory,
Baterie: Li-Ion 1 500 mAh
Pohotovostní režim: 500 hodin
Max. doba hovoru: 450 minut
Další informace: FM rádio, pohybový senzor

-
Výsledky z programu SPB Benchmark 1.6 (berte je prosím pouze jako orientační, tento program nebyl téměř dva roky aktualizován)

Jestliže jste v minulosti přemýšleli o tom, že si pořídíte nějaký levnější Windows Mobile komunikátor, jako například mivvy one, mivvy zero nebo HTC Touch2, rozhodně byste si do tohoto seznamu měli přidat i Samsung OmniaLite, protože jde o velmi pěkně vybavený přístroj, který mě rozhodně příjemně překvapil. Cena navíc není nikterak přemrštěná, a co se týče hardwarové výbavy, tak se také nemusí vůbec za nic stydět.

Screenshoty z operačního systému a uživatelského rozhraní TouchWiz II
- - - -
Hlavní obrazovka TouchWiz, nastavení zámku, telefonní program, kalendář

- - - -
Nabídka Start, Nastavení v TouchWiz kabátku, konfigurace témat, WM vzhled obrazovky Dnes

- - - -
Vlastní nabídka programů TouchWiz, Opera Mobile 9.7, psaní textové zprávy a správce paměti

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

 1. Dobry den,
  odkud jste prosim zjistil info, ze GPS je SirfStarIII? Na c4y se uvadi QC. Je mozne nejak donutit klavesnici, aby vibrovala pri stisku? Diky.
  Kuba

 2. kubisz: Na webu výrobce jsem typ GPS čipu nenašel a přes Google jsem tuším na pdadb.net našel, že je tam SiRF Star III. Teď jsem ale ještě koukal na weby GPSpassion a další, kde se skutečně uvádí Qualcomm (gpsOne), takže to vypadá, že je to skutečně tak. Děkuji tedy za připomínku a v článku jsem to již opravil.

 3. Ten telefonek se mi za ty peníze líbí, odrazuje mě konektor na vrchní části kvůli navigaci v autě a trčícím kabelu směrem nahoru. Druhá věc je, že jsem nikde neviděl redukci na sluchátka s 3,5 mm jackem – netuším jestli by fungovala některá z htc redukcí. Takže nevím.

 4. JanekJankovatej

  Je to jen přejmenovaná Omnie i900 v trošku jiném kabátku. Překvapila mě výdrž baterie(je super) proti HTC telefonům, kterých jsem měl několik

 5. rrrrrr: Tak to mají na MobilManii chybně. OmniaLite má 256 MB RAM, je to vidět i ze screenshotu v článku.

 6. ad JanekJankovatej: jaka je prosim Vami zjistena max vydrz? diky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).