Samsung OmniaLite (B7300): Sympatický komunikátor za příjemnou cenu (videopohled)

Přiznám se, že když byly představeny nové komunikátory řady Omnia, modelu B7300 Lite jsem věnoval nejméně pozornosti; modely OmniaII a OmniaPro přece jenom vypadaly lákavěji. Když jsem ale dostal možnost Samsung OmniaLite otestovat, zjistil jsem, že jde o velmi zajímavý a především softwarově velmi dobře odladěný telefon, který si pozornosti rozhodně zaslouží více. Nebýt displeje s pouhým WQVGA rozlišením, byla by OmniaLite velmi silným hráčem. Pěkná je ale cena, která se pohybuje okolo 7000,- Kč včetně DPH.

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti Sunnysoft s.r.o., u které si telefon můžete zakoupit. Samsung OmniaLite je komunikátor postavený na operačním systému Windows Mobile 6.5, kterému nechybí ani vlastní uživatelské rozhraní výrobce s názvem TouchWiz II. Hnacím motorem je v tomto případě procesor Samsung ARM1176 s frekvencí 667 MHz; jak si můžete všimnout ve videu, reakce v systému jsou velmi svižné a výrobce si za celkovou optimalizaci zaslouží pochvalu. Procesor navíc může pracovat i při nižších frekvencích, v nastavení je totiž dostupná utilita, která umí rychlost procesoru ovlivňovat ve třech režimech (+ automatický), což se samozřejmě projeví i na celkové výdrži baterie. Ta má kapacitu slušných 1500 mAh a při použití automatického režimu řízení procesoru mi OmniaLite vydržela celé tři dny při běžném používání, takže přičítám další plusové bodíky.

- - -
Samsung OmniaLute (B7000), porovnání s modelem OmniaII (I8000)

Uživatelské rozhraní TouchWiz druhé generace jsem podrobně popisoval v tomto článku. Zatímco u modelů OmniaII a OmniaPro bylo možné TouchWiz zcela vypnout, u OmniaLite jsem tuto možnost nenašel, což se nejvíce projeví zejména v nabídce „Nastavení“. Plugin na obrazovce dnes si samozřejmě nahradit můžete, nabídka Start se zástupci programů se používá standardní z Windows Mobile, ale „Nastavení“ si Samsung připravil po svém a do klasické nabídky se mi nepodařilo dostat ani při experimentování s registry a hledání nápovědy přes Google. Předchozí modely uměly TouchWiz vzhled nabídky „Nastavení“ vypnout přímo přes konfigurační dialog, OmniaLite to však neumí. Hledal jsem opravdu pozorně a už jsem zvažoval i návštěvu očního lékaře, ale „dialogovou slepotou“ asi opravdu netrpím a tahle možnost zde zkrátka není :-). Pro uživatele, kteří s Windows Mobile nikdy nepřišli do styku, to asi nebude žádný velký problém, ale pro nás, kteří jsme zvyklí na standardní vzhled „Nastavení“ to při orientaci v jednotlivých nabídkách způsobuje drobné komplikace. Jinak je ale TouchWiz rozhraní velmi dobře zpracované a rozhodně k němu žádné další výtky nemám.

K telefonním funkcím ani práci s bezdrátovými moduly nemám žádné připomínky. Hlasitost během hovoru je dostatečná, zvuk čistý a samozřejmě se nabízí i možnost aktivace hlasitého handsfree, kterou oceníte v místech s větším hlukem. Telefonovat (a poslouchat hudbu) můžete také přes dodávaná sluchátka, která se stejně jako nabíječka a synchronizační kabel, připojují do microUSB konektoru na horní straně. Vestavěný GPS čip bude dobrým společníkem při navigaci na cestách. Fixace pozice byla bezproblémová, navíc můžete v nastavení využít utility pro aktualizaci dat o pozicích satelitů z internetu (tento úkon stačí provádět zhruba jednou týdně). Zatímco „jedničkový“ Samsung Omnia nabízel v základní výbavě navigační program Route 66, tento telefon s žádným předinstalovaným programem nepřichází, takže si jej budete muset dokoupit na vlastní náklady. Garmin, SmartMaps nebo iGo fungují naprosto bez potíží.

- - -

- - -
Několik snímků pořízených 3 MPx fotoaparátem

Kvalita snímků z fotoaparátu patří do lepšího průměru; při dobrých světelných podmínkách jsou fotografie pěkně ostré a barvy celkem věrné, za šera a tmy se to už ale zhoršuje, i když spousta komunikátorů je na tom ještě o poznání hůře. Makro a fotografování textu nedělá optice žádné problémy a potěší rovněž záznam videa ve VGA rozlišení.

- - -

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5 v češtině
Displej: rezistivní WQVGA (400×240 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,0 palce
Procesor: Samsung ARM1176, 667 MHz
Rozměry: 107 × 52 × 13 mm
Hmotnost: 109 gramů včetně baterie
Paměť: 256 MB ROM, 256 MB RAM, slot na microSDHC karty
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA (až 3,6 Mb/s)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 (A2DP, EDR), microUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, gpsOne Qualcomm
Digitální fotoaparát: 3 MPx, automatické ostření, záznam videa ve VGA; přední kamerka pro videohovory,
Baterie: Li-Ion 1 500 mAh
Pohotovostní režim: 500 hodin
Max. doba hovoru: 450 minut
Další informace: FM rádio, pohybový senzor

-
Výsledky z programu SPB Benchmark 1.6 (berte je prosím pouze jako orientační, tento program nebyl téměř dva roky aktualizován)

Jestliže jste v minulosti přemýšleli o tom, že si pořídíte nějaký levnější Windows Mobile komunikátor, jako například mivvy one, mivvy zero nebo HTC Touch2, rozhodně byste si do tohoto seznamu měli přidat i Samsung OmniaLite, protože jde o velmi pěkně vybavený přístroj, který mě rozhodně příjemně překvapil. Cena navíc není nikterak přemrštěná, a co se týče hardwarové výbavy, tak se také nemusí vůbec za nic stydět.

Screenshoty z operačního systému a uživatelského rozhraní TouchWiz II
- - - -
Hlavní obrazovka TouchWiz, nastavení zámku, telefonní program, kalendář

- - - -
Nabídka Start, Nastavení v TouchWiz kabátku, konfigurace témat, WM vzhled obrazovky Dnes

- - - -
Vlastní nabídka programů TouchWiz, Opera Mobile 9.7, psaní textové zprávy a správce paměti

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku