Domů » Bleskovky » Samsung odhalil motor řady Galaxy S21. Exynos 2100 půjde po krku Snapdragonu 888

Samsung odhalil motor řady Galaxy S21. Exynos 2100 půjde po krku Snapdragonu 888

Samsung pozítří představí nové vlajkové smartphony, které se dočkají vylepšení snad na všech frontách. Ještě, než dojde k roztažení opony čtvrtečního Unpacked Eventu, si můžeme představit jednu z hlavních komponent připravované modelové řady – mobilní procesor Exynos 2100.

Exynos 2100: více výkonu a menší spotřeba

Samsung se rozhodl hodit loňské fiasko s čipsetem Exynos 990 za hlavu a vytvořit čipset, který bude konkurovat těm nejlepším. Aby ukázal jeho důležitost, rozhodl se odhalit jej s dvoudenním předstihem, aby se ve čtvrtek mohl soustředit na samotné telefony. Pro nás je tato premiéra důležitá hlavně proto, že právě s Exynosem bude modelová řada Galaxy S21 prodávána v Evropě, zatímco do USA ji bude Samsung tradičně dodávat s procesorem od Qualcommu. Letos budou oba konkurenti velmi vyrovnaní, koneckonců oba čipsety vyrábí ve svých továrnách právě Samsung, a to 5nm EUV procesem.

Exynos 2100: Exynos On Official Replay | Samsung

Procesorovou jednotku Exynosu 2100 tvoří 8 jader rozdělených do tří klastrů. K dispozici je jedno supervýkonné jádro ARM Cortex-X1 s taktem 2,9 GHz, trojice výkonných jader Cortex-A78 a nakonec čtyři efektivní jádra Cortex-A55. Podle Samsungu narostl procesorový výkon mezigeneračně o více než 30 procent, přičemž zhruba 10 procentní nárůst zajišťuje sám výrobní proces, zbytek modernější jádra.

Samsung Exynos 2100

Ještě větší nárůst výkonu pocítíte u grafického čipu, použitý ARM Mali-G78 má mít mezigeneračně až o 40 procent více síly, navíc podporuje nejnovější API. Díky integrované technologii AMIGO umí Exynos 2100 optimalizovat chod CPU a GPU tak, aby se maximálně snížila spotřeba. Výkonnostně si polepšila i dedikovaná neurální jednotka, která je díky vylepšené architektuře efektivnější a přitom výkonnější. Sama neurální jednotka zvládne zpracovat až 26 bilionů operací za vteřinu, a to při poloviční spotřebě energie.

Až 200Mpx fotoaparáty

Umělá inteligence se podepisuje i na zpracování fotografií, které obstarává vlastní obrazový procesor. Ten zvládne přijímat signál až z 200Mpx snímačů, popřípadě se čtyř snímačů zároveň. Díky možnosti kombinace obrazu z více snímačů lze dosáhnout lepších výsledků při zoomování nebo při focení širokoúhlých záběrů. Co se záznamu videa týče, dokáže Exynos 2100 kódovat 4K video při 120 fps, nebo dekódovat 8K video při 60 fps.

Exynos 2100 je rovněž připraven na moderní 5G sítě, a to jak v pásmech sub-6, tak v mmWave. Maximální možná stahovací rychlost činí v druhém případě až 7,35 Gbps.

Už pozítří v Galaxy S21

Samsung Exynos 2100 jako první uvidíme ve smartphonech řady Galaxy S21, přičemž bude nesmírně zajímavé přímé srovnání se stejnými telefony vybavenými Snapdragonem 888.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. že by konečně začal bejt Exynos výkonnější jak Snapdragon? Tomu se mi snad ani nechce věřit. Jsem zvědavej na první srovnávací benchmarky a testy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).